דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אשרת שהייה בישראל לנוודים דיגיטליים

Joshua Pex

עם ההתפתחות המהירה של הטכנולוגיה בעולמנו והשגשוג של מקצועות בתחום המדיה החברתית, צמח לו מקצוע חדש שהופך לפופולרי יותר ויותר – נוודות דיגיטלית. הנוודים הדיגיטליים עובדים מהמחשב הנייד האישי שלהם ומטיילים בכל העולם, מבלי להתחייב לעבודה במשרד קבוע או עיר מסוימת. המתכונת המסורתית של העבודה מתשע עד חמש במשרד כבר אינה אטרקטיבית עבור צעירים רבים, המבקשים לנצל את זמנם כדי לחוות את המראות והתרבויות השונות שיש לעולם להציע וכך אנשים רבים מוצאים עצמם בוחרים בקריירה של נוודות דיגיטלית.

בעקבות הצמיחה הרבה של העוסקים בתחום ישנן מדינות אשר זיהו את הצורך באשרת שהייה התואמת את הצרכים של הנווד הדיגיטלי וכך הן מציעות ויזות ספציפיות לנוודים דיגיטליים. מדינות כמו מקסיקו, הונגריה, גרמניה וספרד, מציעות כולן ויזות מיוחדות לאלה החיים כנוודים דיגיטליים. למדינות אלה יש אינטרס לאפשר לנוודים הדיגיטליים לשהות בהן, שכן מדובר במבקרים איכותיים אשר יש ביכולתם גם לתרום לכלכלה באמצעות השהייה במדינה.

במקרה של מדינת ישראל, טרם נבחן או הוסדר הנושא של אשרת שהייה בישראל לנוודים דיגיטליים. לכן, נוודים המבקשים לעבוד ולבקר בישראל, צריכים לשהות במדינה באמצעות אשרות שהייה אחרות. במאמר זה נבחן כיצד יכולים הנוודים הדיגיטליים לשהות ולעבוד במדינת ישראל, על אף שאין אשרה מסוימת המאפשרת להם לעשות כן.

אשרת שהייה בישראל לנוודים דיגיטליים

כיצד יכולים נוודים דיגיטליים לשהות במדינת ישראל

נוודים דיגיטליים המעוניינים לשהות ולעבוד בישראל, יצטרכו ברוב המקרים לשהות במדינה כתיירים, כל עוד הם מגיעים ממדינה שאינה דורשת הזמנה מיוחדת או ויזה, ארה"ב, גרמניה, איטליה ועוד. ההגבלה על ויזת תייר היא שלושה חודשים. לכן, במקרה בו הנוודים הדיגיטליים מעוניינים להישאר בישראל למשך זמן ארוך יותר, יהיה עליהם לקבל ויזה מסוג אחר, כמו ויזת סטודנט מסוג א2. אך במקרה כזה יהיה עליהם בנוסף לעבודתם גם ללמוד במוסד לימודים גבוה.

אפשרות נוספת היא לרכוש ויזת מתנדב מסוג א4, אך במקרה כזה יהיה על הנוודים הדיגיטליים להתנדב כמובן במוסדות המוכרים בידי מדינת ישראל כמו עמותת שר-אל, בני עקיבה ועוד. חשוב לדעת כי כדי לקבל ויזת מתנדב, צריך הארגון בו תתקיים ההתנדבות להזמין את המתנדב עוד לפני כניסתו למדינת ישראל.

עבור נוודים דיגיטליים המגיעים ממדינות הנדרשות בוויזה או הזמנה לשם כניסה לישראל, כמו סין, מצרים, ונצואלה ועוד, יש לגשת לשגרירות הישראלית במדינת המקור כדי לבקש את קבלת הוויזה. במקרה של הזמנה של אזרח ישראלי, יש צורך בהגשת בקשה למשרד הפנים עבור הזמנה של אזרח זר.

מה לגבי ויזת עבודה בישראל?

ככלל, לא ניתן להוציא ויזת עבודה עבור עבודה כנווד דיגיטלי, אלא אם כן המעסיק הוא חברה ישראלית או חברה מוכרת בחו"ל אשר עומדת בקריטריונים של עובד זר מומחה.

אשרת עבודה אינה ניתנת למעשה לעובד אלא למעסיק עצמו. כלומר, הנווד הדיגיטלי צריך למצוא עבודה בטרם כניסתו למדינת ישראל, כדי לשהות במדינה על אשרת עבודה. את האשרה צריך לקבל המעביד ממשרד הפנים, לאחר הגשת בקשה ממנהל האוכלוסין וההגירה. התהליך של הנפקת אשרת עבודה עבור אזרח זר הוא מורכב ודורש תשלום של אגרה.

קשיים משפטיים אפשריים

גם עבור אזרחים ממדינות שאינן דורשות ויזת תיירות עבור הכניסה לישראל, עלולים לעלות קשיים משפטיים מסוימים אשר יכולים להקשות על הכניסה או השהייה.

מדינת ישראל עשויה לסרב לכניסה של נוודים דיגיטליים אם ישנו חשש כי הכניסה לישראל מהווה סכנה ביטחונית או שמטרת הכניסה היא הגירה בלתי חוקית. מאחר ונוודים דיגיטליים אינם תושבי קבע באף מדינה, עשוי לעלות החשש כי יש בכוונתם להיכנס לישראל ולהשתקע בה באופן בלתי חוקי. לכן, עשויים לקרות מקרים בהם נוודים דיגיטליים יתקלו בסירוב להיכנס למדינת ישראל.

בנוסף, עבור נוודים דיגיטליים אשר בעבר סורבו להיכנס למדינה או גורשו בעבר מהמדינה, עשויים לגלות שאין ביכולתם להיכנס למדינה בעת ההגעה לישראל. כמו כן, מדינת ישראל בוחנת האם למבקרים מחכה מקום בו הם יכולים לשהות והאם במדינת מוצאם יש להם מקום עבודה ובית. כמובן שעבור נוודים דיגיטליים עשוי להתעורר קושי משפטי, שכן לרוב הם אינם מחזיקים בבית או עבודה קבועה במקום מוצאם.

במקרים בהם הנווד הדיגיטלי לא הצליח לשכנע את רשויות בקרת הגבולות שאין בכוונתם לשהות באופן בלתי חוקי בישראל, הוא עלול למצוא עצמו מורחק ממדינת ישראל למשך כעשר שנים. במקרה זה יהיה צורך בהגשת ערעור על צו גירוש, אותו יש לעשות בליווי של עורך דין המתמחה בנושא.

שהייה עבור נוודים דיגיטליים – סיוע משפטי מקצועי

משרדי עורכי הדין שלנו הנמצאים בירושלים ובתל אביב מתמחים בנושאים של הגירה וכניסה לישראל. נוודים דיגיטליים המעוניינים להיכנס לישראל באופן חוקי או כאלה אשר מעוניינים לשהות במדינה ללא השלכות משפטיות קשות, צריכים להיעזר בסיוע משפטי מקצועי כדי להסדיר את מעמדם במדינה, במיוחד במקרים של אלה המגיעים ממדינות הדורשות כניסה באמצעות ויזה.

אין ספק כי לאור ההתפתחות של עולמנו והצמיחה המתמדת של תחום הנוודות הדיגיטלית, הגיעה העת שגם מדינת ישראל תכונן ויזה לנוודים דיגיטליים. כך המדינה תוכל לאפשר לאנשים מוכשרים וחזקים לשהות בישראל ולהעשיר את הכלכלה והמרקם החברתי בה. הסדרת השהייה לבעלי המקצועות הדיגיטליים תהיה עדיפה בהרבה על כניסה כתיירים עבור כל הצדדים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה