ארנונה

מאמרי המשרד בתחום הנחות ופטורים מארנונה

מה זה ארנונה?

ארנונה היא מס אשר מטילה כל עירייה, רשות מקומית או מועצה אזורית בישראל על נכסי מקרקעין / נדל"ן הנמצאים בשטחה.

איך קובעים את סכום התשלום של הארנונה?

ארנונהסכום הארנונה לתשלום תלוי במספר גורמים, בין היתר: גודל הנכס במ"ר, סיווג הנכס והשטח בתוך הנכס, האזור בו נמצא הנכס, זהות בעלי \ שוכרי הנכס ובפרטים טכניים נוספים רבים.

הסכום המדויק מעודכן מדי שנה בצו הארנונה אשר מפרסמים הרשויות.

מי נדרש לשלם ארנונה?

בניגוד למקובל במקומות אחרים, בישראל השוכרים של הנכס (לא בעל הנכס) הם אלו אשר נחשבים כ"מחזיקים" של הנכס, ולכן הם אלו האחראים על תשלום הארנונה.

מתי מגיעה הדרישה לתשלום ארנונה?

הדרישה לתשלום ארנונה מגיעה בדרך כלל באחד לינואר כל שנה, אך רשויות מקומיות רשאיות לקבוע הסדרי תשלום נוחים יותר, כגון תשלומים חודשיים או דו-חודשיים.

בקשות לקבלת הנחות או פטור מתשלום ארנונה

בתנאים מסוימים ניתן לקבל הנחה או פטור מתשלום ארנונה אשר יחסכו לבעלי המקום מאות או אלפי שקלים מדי שנה. בין הזכאים להנחות, פטורים או החזרים (תלוי לעתים בהכנסה החודשית); סטודנטים, עולים חדשים, קשישים, נכים, אמהות חד-הוריות, חיילים, ניצולי שואה, ועוד.

גם מבנים המשמשים לפעילות עסקית יכולים במצבים מסוימים לקבל הנחה או פטור מתשלום ארנונה. לדוגמה, ייתכן ולחדרים או שטחים שונים קיים סיווג אחר, אשר מעלה או מפחית את חיובי הארנונה על שטח זה.

פטור או הנחה בארנונה על נכס ריק

במידה וקניתם דירה חדשה וטרם נכנסתם אליה, הבית שלכם עובר שיפוץ, אתם מתגוררים בחו"ל ואינכם משכירים את הדירה בארץ – אם נכס נדל"ן עומד ריק מאדם וללא שימוש תקופה משמעותית, ניתן לקבל פטור או הנחה בתשלום הארנונה על תקופה זה.

פטור עבור מוסדות ללא כוונת רווח, עמותות ובתי תפילה

בין המבנים או החדרים הזכאים להנחה או פטור מארנונה נכללים בתי כנסת, בתי תפילה, מבנים המשמשים עמותות אשר אין להן פעילות עסקית, ושטחי נדל"ן אחרים בהם מתנהלת פעילות לתועלת הציבור. כיום כבר אין צורך שפעילות העמותה תשרת אך ורק, או בעיקר, את הציבור של העיירה אשר לה משלמים ארנונה על המבנה.

הליך הגשת ערעור לרשות כנגד חיוב ארנונה

כיצד בעצם מגישים בקשה לשינוי סכום תשלום הארנונה אשר מחזיק נדרש לשלם?

ראשית, יש להגיש את ההשגה הראשונית תוך 90 יום מקבלת הודעת התשלום. בהשגה טוענים שנפלה טעות כזו או אחרת בדרישת התשלום. טענות אפשריות בהשגה; טעות של הרשות לגבי גודל הנכס, סיווגו, השימוש בו וכדומה. ייתכן והנכס אף אינו נמצא בשטח המועצה אשר שלחה את הדרישה לתשלום ארנונה. מובן שטענות אלו חייב לתמוך באמצעות מסמכים (לדוגמה, אישור של מודד מוסמך לגבי גודל הנכס).

אם ההשגה אינה מתקבלת מסיבה כלשהי, השלב הבא הוא פנייה לוועדת הערר לענייני ארנונה אשר פועלת לצד אותה הרשות. אם החלטת הוועדה אינה מקובלת על העוררים קיימת אפשרות להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי כנגד החלטת ועדת הארנונה.

סיוע עורך דין לקבלת הנחה או פטור מתשלום ארנונה

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בנושאי השגת פטורים או הנחות בארנונה לזכאים, ובאיתור זכאות להנחה או פטור מתשלום ארנונה. עורכי הדין לנדל"ן במשרד יש ניסיון מוכח בסיוע ללקוחות בהליכים מול רשויות הארנונה העירוניות.

בנוסף לחיסכון בתשלומי הארנונה, משרדנו עוזר לפתור בעיות ביורוקרטיות מול הרשויות – חיוב בארנונה על נכס שאינכם גרים בו, רישום נכסים כנדרש מול רשם המקרקעין \ בטאבו, וכדומה. ניתן להגיש עררים או השגות על תשלום ארנונה גם בנושאים אלו.

עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרד, משמש בתפקיד יו"ר הוועדה לענייני ארנונה של מועצה אזורית תמר, ועל כן למשרד ישנו ניסיון מעשי בשני הצדדים של בקשות להפחתה או פטור בארנונה.

לסדרת מאמרים שהכנו בנושא הארנונה, לחצו על הלינק.

צרו קשר עם משרדנו בפתח תקווה או בירושלים להגשת ערר, השגה או ערעור לצרכי קבלת הנחה או פטור מהארנונה: