Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אפליית עובדים עקב שירות מילואים (מידע משפטי)

Joshua Pex

דרור שניידר

מענה יעיל,זריז,מקצועי ואנושי

מה ניתן לעשות נגד אפליית עובדים עקב שירות מילואים? מדינת ישראל מתמודדת עם מצב ביטחוני מורכב, ובהתאם פועל בישראל מערך מילואים נרחב ביותר. כמעט בכל מקום עבודה לפחות עובד אחד משרת במילואים, ובדרך כלל מדובר במספר רב ספרתי של עובדים. שירות מילואים הוא לא תמיד נוח לעובדים, אך הוא בוודאי לא נוח למעסיקים, אשר נאלצים להתמודד עם יציאת עובדיהם לחופשות מהעבודה באופן תדיר. מצב דברים זה מעלה חשש מפני התנכלות של מעסיקים כלפי עובדים המשרתים במילואים, ובמקרים מסוימים אף מאי קבלתם לעבודה מלכתחילה בשל כך. כיצד החוק מתמודד עם מצב דברים זה? על כך יסביר להלן עו״ד יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה.

עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני עבודה. משרדנו מסייע באופן שוטף לעובדים ומעסיקים במענה משפטי בנושאי הסכמי עבודה פרטיים וקיבוציים, זכויות עובדים, סכסוכי עבודה על רקע תנאי עבודה או אפליה במקום העבודה, ייצוג בהליכי בוררות וגישור בין עובדים למעסיקים ועוד.אפליית עובדים עקב שירות מילואים (מידע משפטי)

שירות מילואים – החוק עומד לצד העובדים!

מערך המילואים בישראל מונה כיום כמה מאות אלפי משרתי מילואים פעילים מדי שנה. חיילי מילואים נועדו להוות חוליה משלימה במערך ההגנה של צה״ל וכוחות הביטחון. הם מבצעים שירות של מספר שבועות בממוצע מדי שנה. אחת הבעיות המרכזיות בנוגע לשירות מילואים היא כי בניגוד לשירות סדיר, שירות מילואים נדרש ממי שבדרך כלל עובדים בעבודה קבועה. יציאה למילואים מצריכה מהם להפסיק את עבודתם למשך פרק זמן לא מבוטל, והדבר עלול להקשות על מעסיקים ועובדים כאחד.

קיים חשש תמידי מפני אפליית עובדים עקב שירות מילואים, בדמות יחס עוין של מעסיקים כלפיהם. ואכן, בפועל קורים לא מעט מקרים בהם עובדים זוכים ליחס מפלה בעקבות יציאתם למילואים. לדוגמה, נגרמת פגיעה במשמרות שלהם, בשכרם ובהיבטים נוספים הנוגעים לעבודתם. לא כל העובדים מודעים להוראות החוק אשר נועדו למנוע מצבים מעין אלה, כך שיהיה באפשרותם לצאת למילואים ללא חשש כי הדבר יפגע בהם לאחר מכן. להלן נפרט על מה שקובע החוק בנושא.

מה קובע החוק ומה גובה הפיצויים הניתנים על-ידי בית הדין לעבודה?

חוק שוויון הזדמנויות בעבודה נועד להתמודד עם מקרים שונים של אפליה. בעקבות תיקון שנעשה בחוק, אחד מהמקרים אשר נכללים בו כיום הוא המקרה של אפליה בגין שירות מילואים. החוק אוסר על אפליה בין עובדים בגין שירות מילואים. ההגדרה של אפליה בחוק היא רחבה מאוד, והיא מתייחסת לפגיעה בתנאי עבודתם, קידומם, הכשרה או השתלמות מקצועית, פיטורים בעקבות שירות מילואים, אי תשלום פיצויי פיטורים וכן מניעת הטבות הניתנות לעובדים ותשלומים נוספים אשר מוקנים בגין פרישה מהעבודה. האמור חל על עובדים שיצאו לשירות מילואים, על עובדים שנקראו לשרת במילואים וכן על עובדים אשר צפויים לשרת במילואים בעתיד. פיטורים או פגיעה בתנאים שיוכחו ככאלה אשר נעשו בניגוד לחוק עשויים לזכות את העובד המפוטר או הנפגע בפיצויים, ולעיתים אף בצו שיחייב את מניעת פיטוריו והחזרתו לעבודה.

לצד חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, קיים חוק חשוב נוסף לענייננו, והוא חוק חיילים משוחררים (החזרה לעבודה). חוק זה עוסק הן בעניינם של חיילים בשירות סדיר והן בעניינם של חיילי מילואים. הוא קובע איסור על פיטורי עובדים שיצאו לשירות מילואים בתקופה שלאחר 30 יום מתום שירות המילואים שביצעו, וזאת ללא היתר מוועדת תעסוקה מיוחדת של משרד הביטחון. פיטורים שייעשו בניגוד לחוק עשויים להוות עילה לתשלום פיצויים. לדוגמה, בפסק דין שניתן בשנת 2014 בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, נפסקו פיצויים בסך כולל של כ-335,000 ש״ח עבור עובד שפוטר מחברת בנייה לאחר שטרם חלפו 30 יום ממועד חזרתו ממילואים וללא עריכת שימוע כדין.

האם קיימת חובת יידוע מראש על יציאה למילואים?

החוק מחייב להודיע למעסיק מבעוד מועד על היציאה הצפויה לשירות מילואים. בנוסף, בצו הקריאה לשירות המילואים מודגש כי קיימת חובה להציג בפני המעסיק את הצו על פי דרישה. הדבר עשוי לפגוע בגובה הפיצויים שייפסקו בגין אפליה בעבודה בעניין עובדים שפוטרו בגין יציאתם למילואים ולא מילאו את חובת היידוע הנ״ל. במקרה שהגיע לאחרונה אל בית הדין לעבודה, נדונה תביעת פיצויים של אדם שעבד כמאבטח ברשת המלונות ישרוטל. העובד פוטר לאחר שנקרא למילואים. בית הדין פסק לטובת העובד פיצוי בסך 2,000 ש״ח בלבד, בין היתר לאור כך שלא הציג אישור בגין יציאתו למילואים, כפי שהיה עליו לעשות על פי חוק. מקרה זה ממחיש עד כמה חשוב להכיר היטב את החוק, ובכל מקרה של ספק להתייעץ עם עורך דין לפני נקיטת צעדים משפטיים, על מנת לוודא שפועלים בצורה נכונה.

אפליית עובדים בגין שירות מילואים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

לסיכום, החוק עומד לצד עובדים שפוטרו או שנעשתה פגיעה בתנאי עבודתם בגין שירות מילואים. לכל שאלה או צורך בסיוע בנושא, עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, זמינים עבורכם. משרדנו מתמחה בדיני עבודה ומסייע משפטית באופן שוטף לעובדים ומעסיקים במגוון נושאים, לרבות אפליה במקום העבודה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספר הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top