דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אלו מדינות מאפשרות קבלת אזרחות על-בסיס מוצא? כל מה שאתם צריכים לדעת

Michael Decker
Michael Decker

אולי ברור לכם שאם ההורה או הסב שלכם היה אזרח של מדינה מסוימת אז גם אתם תירשו באופן אוטומטי את האזרחות של אותה המדינה. אמנם זה נכון במקרים רבים, אך עדיין תצטרכו לעבור תהליך מועמדות ארוך ומורכב כדי לרכוש למעשה את האזרחות על בסיס המוצא שלכם ברוב המדינות. קיימות מספר סיבות שבגללן אולי תרצו להגיש מועמדות לקבלת אזרחות על-בסיס מוצא. יש מועמדים שמחפשים להתחבר מחדש לשורשים שלהם, בעוד אחרים מעוניינים לבקר בני משפחה וחברים או לחזור לבית משפחתי במדינת המוצא. יש גם כאלה שמחפשים הזדמנויות חדשות בקריירה או בעסק שלהם, ואזרחות שנייה תעזור להם במאמציהם במדינה חדשה.

מה שלא תהיה הסיבה, חשוב לדעת אילו מדינות מאפשרות קבלת אזרחות  על בסיס "דין הדם" והיכן ניתן לרכוש דרכון על בסיס מוצא בקלות הרבה ביותר. במאמר זה נעבור על מספר מדינות הרלוונטיות ביותר (ואשר דרכוניהן רצויים ביותר) לישראלים.

אזרחות על-בסיס מוצא

ישראל

אם לפחות אחד מההורים היה אזרח ישראלי, הבן זכאי באופן אוטומטי לאזרחות ישראלית. עם זאת, אם אחד ההורים, ובפרט האם, היא אזרחית זרה, ומשרד הפנים מטיל ספק כלשהו בכך שהאב הישראלי הוא אכן ההורה, ייתכן שהוא יידרש לעבור בדיקת DNA להוכחת אבהות.

בישראל גם קיימת אפשרות לקבל אזרחות בירושה עבור יהודים. זהו חוק השבות, המאפשר ליהודים, לצאצאים של יהודים ולגרים (לא-יהודים שהתגיירו וקיבלו על עצמם את היהדות) להגיש מועמדות לקבלת אזרחות ישראלית בלי לוותר על האזרחות המקורית שלהם במדינה זרה.

אוסטריה

אוסטריה פועלת על-פי עקרון ה-jus sanguinis (דין הדם), כלומר, קבלת אזרחות על-פי מוצא. ילד שנולד לאם אוסטרית מקבל באופן אוטומטי אזרחות אוסטרית, בין אם ההורים נשואים ובין אם לאו. במקרה של נישואין בין אזרח אוסטרי לאזרח זר, הילד מקבל גם הוא אזרחות אוסטרית רק אם האב הוא אזרח אוסטריה.

אבל אם ההורים לא נשואים ורק האב הינו אזרח אוסטרי, הילד יוכל לרכוש אזרחות אוסטרית באמצעות הצהרת הורות על-ידי האב או בית משפט בתוך 8 שבועות. אם כבר חלפו 8 שבועות, קיימות דרכים אחרות לרכוש אזרחות ויש לפעול על-פיהן.

בנוסף, יהודים שהינם צאצאים רחוקים של אזרחים אוסטרים שנשללה מהם אזרחותם האוסטרית או שנאלצו לעזוב את אוסטריה לאחר השתלטות הנאצים זכאים גם הם לאזרחות אוסטרית על פי מוצא.

אזרחות על-בסיס מוצא

גרמניה

גרמניה פועלת גם היא על-פי עיקרון דין הדם כאשר מדובר בקבלת אזרחות לפי מוצא. אם מישהו מהוריכם, סביכם או הורי סביכם היה אזרח גרמני, ייתכן שגם אתם זכאים לאזרחות גרמנית על פי מוצא. כל מי שנולד להורים נשואים לפני 1975 עשוי להיות זכאי אם אביו היה אזרח גרמני. ילדים שנולדו להורים נשואים לאחר שנת 1975 יוכלו להשיב את אזרחותם אם אביהם או אמם היו אזרחי גרמניה.

ילדים שנולדו להורים לא נשואים לפני יולי 1993 יוכלו לקבל אזרחות רק אם אמם הייתה אזרחית גרמנייה. אבל לאחר יולי 1993, מי שנולד להורים לא נשואים כאשר רק האב הינו אזרח גרמני יוכל גם הוא לקבל אזרחות.

גרמניה גם מאפשרת קבלת אזרחות לפי מוצא למי שהינו צאצא של אדם שנשללה ממנו אזרחותו הגרמנית עקב רדיפות תחת שלטון הנאצים.

רומניה

רומניה מאפשרת קבלת אזרחות על-בסיס מוצא למי שאחד מהוריו, סביו או הורי סביו היו אזרחים רומניים במהלך חייהם.

צרפת

קבלת אזרחות צרפתית לפי מוצא כרוכה גם היא בתהליך די פשוט. אדם נחשב לאזרח צרפתי אם לפחות אחד מהוריו היה אזרח צרפת בזמן הולדתו של הבן. תוכלו לרכוש את אזרחותכם הצרפתית באמצעות הצהרה. עם זאת, חשוב להוכיח את יחסי ההורות כאשר הבן עדיין קטין.

בולגריה

בולגריה מאפשרת קבלת אזרחות על פי מוצא עד לדור שלישי. פירוש הדבר שאם אחד מהורי סביכם, סביכם או הוריכם היה אזרח בולגרי ייתכן שגם אתם זכאים לאזרחות.

ליטא

כל מי שהוריו, סביו או הורי סביו נולדו בליטא עשוי גם הוא להיות זכאי לאזרחות ליטאית על-בסיס מוצא. כדי לקבל אזרחות ליטא יש להוכיח שהינכם צאצאים של אדם ממוצא ליטאי ולהצהיר בכתב שהינכם מזדהים כליטאים. עם זאת, כדי לרכוש את אזרחותכם הליטאית תצטרכו לוותר על כל אזרחות אחרת שברשותכם.

הולנד

ילדים שנולדו לאם הולנדית נחשבים להולנדים על-פי חוק אם האם הייתה אזרחית הולנדית בזמן לידת הילדים. ילדים שנולדו לאב הולנדי ולאם שאינה הולנדית ייחשבו לאזרחי הולנד על-פי חוק אם האב היה אזרח הולנד בזמן לידת הילדים. כל מי שנולד לאב הולנדי ולאם לא הולנדית יוכל לרכוש גם הוא אזרחות הולנדית, אבל רק בתנאי שהאב היה אזרח הולנד בזמן לידת הבן והכיר בו כבן לפני הלידה.

אנגליה

אזרחות אנגלית על-פי מוצא אפשרית אם אחד או שניים מההורים היו אזרחים בריטיים בזמן לידת הבן, ללא קשר למקום הולדתו.

אזרחות על בסיס מוצא

ארצות הברית של אמריקה

ניתן לקבל אזרחות אמריקאית אם נולדת להורה או הורים אזרחי ארצות הברית מחוץ לארצות הברית, או באמצעות התאזרחות. כדי לקבל אזרחות אמריקאית באמצעות התאזרחות נדרש שלפחות אחד ההורים יהיה אזרח אמריקאי ושההורים יעמדו בתנאי נוכחות פיזית מינימליים מסוימים בארצות הברית. בנוסף נדרש שהילד יהיה מתחת לגיל 18 בזמן הגשת הבקשה.

קנדה

קנדה מאפשרת קבלת אזרחות לפי מוצא למי שלפחות אחד מהוריו היה אזרח קנדי מלידה או שהתאזרח. היא מאפשרת קבלת אזרחות על-בסיס מוצא רק עד לדור אחד שנולד מחוץ למדינה. היוצאים מן הכלל הזה הם רק ילדים ונכדים של חיילי הכוחות המזוינים של קנדה.

היכן הכי קל לקבל אזרחות על-פי מוצא?

המדינות בהן הכי קל לבקש אזרחות על-בסיס מוצא הן מדינות כמו צרפת, רומניה ובולגריה, שם אדם נחשב באופן אוטומטי לאזרח אם אחד מאבות אבותיו היה אזרח במהלך חייו. במקרים כאלה כל מה שצריך לעשות הוא להוכיח שהינכם צאצאים של אזרח המדינה המדוברת ולהציג ראיות בנוגע לאזרחותו במדינה.

אלה המדינות בהן תהליך בקשת האזרחות על-בסיס מוצא הוא הקל ביותר, בניגוד למדינות אחרות בהן יש לעמוד בתנאים מסוימים.

אלו מדינות מאפשרות אזרחות כפולה על-סמך ירושה?

מדינות מסוימות באיחוד האירופי ובמקומות אחרים בעולם המאפשרות קבלת אזרחות על-בסיס מוצא מאפשרות גם אזרחות כפולה על-סמך ירושה. כך תוכלו להחזיק הן בדרכון שירשתם מהמדינה והן בדרכון המקורי שלכם ממדינת מגוריכם הנוכחית. חלק ממדינות אלה המאפשרות קבלת אזרחות על-בסיס מוצא וגם אזרחות כפולה הן, בין היתר:

 • גרמניה
 • צרפת
 • יוון
 • אירלנד
 • דנמרק
 • פינלנד
 • הונגריה
 • איטליה
 • ליטא
 • פורטוגל
 • ספרד
 • פולין

מדינות אחרות שאינן שייכות לאיחוד האירופי המאפשרות אזרחות כפולה הן ארצות הברית, קנדה ובריטניה, וגם כמה מדינות נוספות.

צרו קשר עם עורך דין הגירה

אזרחות על-בסיס מוצא עלולה להיות נושא מסובך. רוב המדינות המאפשרות קבלת אזרחות על פי מוצא מציגות רשימה ארוכה של דרישות, והקריטריונים אינם זהים בכל מקום, כפי שראינו לעיל. הבנת הדרישות של המדינה בה אתם מעוניינים להתאזרח היא המפתח להבטחת הצלחת הבקשה. עורכי הדין המנוסים שלנו מתחום ההגירה יוכלו לעזור לכם להבין את הדרישות החוקיות, לסייע בתהליך הבירוקרטי ולהדריך אתכם לאורך כל תהליך הבקשה. הסיוע של עורכי הדין שלנו מתחום ההגירה יבטיח שתקבלו את האזרחות שלכם על-בסיס מוצא במהירות גדולה יותר ובטרחה מינימלית.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה