Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעת פיצויים בגין מוצר פגום

Michael Decker

Hacohen Liel

פניתי לעו״ד יהושע פקס, קיבלתי מענה מהיר ביותר. כשהגעתי לצורך ביצוע השירות, הביצוע היה מיידי ואדיב תוך הסבר. ממליצה לכל מי שמעוניין בעבודה מהירה, עניינית ויעילה לפנות לעו״ד פקס.

אם קניתם מוצר פגום אשר גרם לכם נזק, אתם בוודאי רוצים פיצויים ותוהים מה באפשרותכם לעשות בנדון. החוק בישראל מעניק הגנה נרחבת לצרכנים אשר רכשו מוצרים פגומים ממגוון סוגים. בתי המשפט בישראל פוסקים פיצויים היכולים להגיע למאות אלפי שקלים, ואף למעלה מכך, בתביעות בגין נזקים ממוצרים פגומים כגון מוצרי מזון, אלקטרוניקה, ריהוט וכיו״ב. במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, מומחה לדיני נזיקין ומשפט אזרחי ממשרדנו, יסביר בהרחבה על החוק בנושא.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין, משפט אזרחי ודיני צרכנות. במשרדנו פועלים עורכי דין בעלי ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות אישיות ועוד. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים מענה משפטי מקיף המותאם לצרכי הלקוח ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

תביעה בגין נזק ממוצר פגום

כאשר אנו רוכשים מוצרים – בין אם מוצרי מזון, רהיטים, מוצרי אלקטרוניקה או כל מוצר אחר – יש לנו ציפייה מסוימת לגבי איכות המוצרים הללו. לא היינו מצפים, לדוגמה, כי רהיט שרכשנו יישבר לאחר שימושים ספורים בו, או כי מוצר אלקטרוני יגרום לקצר ויעלה באש. כאשר אירועים מעין אלה מתרחשים, חשוב לדעת כי במרבית המקרים ניתן להטיל אחריות על היצרנים או המוכרים של מוצרים אלה. להלן נסביר מה קובעים החוק ובתי המשפט בנושא.

מה קובע החוק?

על רקע ריבוי המקרים של נזקים שסבלו לקוחות מרכישת מוצרים שאינם תקינים, נחקק בשנות ה-80 חוק האחריות למוצרים פגומים. החוק נועד לפקח על טיב מוצרים שונים הנמכרים בשוק ולוודא כי הם עומדים בסטנדרט איכות מסוים. לצד חוק זה, במרבית המקרים ניתן לתבוע גם בגין עילות תביעה הקבועות בפקודת הנזיקין. הקושי העיקרי בתביעות מסוג זה נוגע לכך שמוצרים רבים אינם מיוצרים בישראל. כאשר מתעורר קושי לתבוע את היצרן בישראל, החוק מאפשר במקרים רבים לתבוע את היבואן ולעתים את המוכר. להלן נסקור מספר פסקי דין בנושא, המדגימים עד כמה החוק רחב בתחולתו ומאפשר לתבוע בגין מוצרים פגומים מסוגים רבים ומגוונים.

פיצויים בגין נזקים הנגרמים מרהיטים פגומים

בשנת 2016 פסק בית משפט השלום בהרצליה (בפסק דין כהן ברקוביץ׳ אסתר נ׳ מדיק) פיצויים בסך כולל של 48 אלף ש״ח עבור תובעת שרכשה כיסא נייד מתקפל, אשר קרס ונשבר לאחר שימושים ספורים בו. בעקבות כך התובעת שברה את קרסולה ונקבעה לה נכות בשיעור של 10%. התובעת הצליחה להוכיח כי הכיסא היה פגום וכי הנזק נגרם בעקבות פגם זה.

פיצויים בגין נזקים הנגרמים ממוצרי אלקטרוניקה

בשנת 2007 פסק בית משפט השלום ברמלה (בפסק דין חיה קורן נ' ספרינט מחשבים (ישראל) בע"מ) פיצויים בגין שריפה בדירה שנגרמה בעקבות קצר במסך מחשב אשר נרכש כשנתיים קודם לכן. משווקת מסך המחשב נתבעה ונקבעו לחובתה פיצויים בסך כולל של כ-321,000 ש״ח. בית המשפט דחה טענות ספקולטיביות מצד המשווקת לכך שייתכן כי השריפה אירעה ממוצר אחר, וקבע כי במקרה זה, לאור הכשל החשמלי שאירע במוצר הספציפי, אין מחלוקת בעניין.

פיצויים בגין נזקים ממוצרי מזון

בשנת 2016 בית משפט השלום בירושלים פסק פיצויים בסך 5,000 ש״ח בגין קלקול קיבה שנגרם מאכילת חלווה שפג תוקפה במועד מכירתה בסופרמרקט. על אף שרשת הסופרמרקטים טענה כי יש לקבוע אשם תורם לחובת התובע ובכך להפחית את גובה הפיצויים, בית המשפט דחה את הטענה וקבע כי אין זה סביר לצפות כי צרכנים יבדקו את התאריך של כל אחד מהמוצרים שהם קונים. במקרה אחר, פסק בית המשפט בעכו פיצויים בסך 6,000 ש״ח בגין אכילת טונה אשר נחשדה כפגומה, ובעקבות אכילתה נגרם לתובע קלקול קיבה.

פסקי דין אלה מהווים דוגמאות בודדות לתביעות רבות המוגשות בישראל בגין מוצרי מזון פגומים. חשוב לדעת כי בתי המשפט נכונים לפסוק פיצויים במקרים אלה, גם כאשר חומרת הנזק אינה משמעותית. זאת על מנת להרתיע יצרנים ומשווקים מהגעת מוצרי מזון פגומים אל המדפים מלכתחילה.

פיצויים בגין מוצר פגום – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני נזיקין

במאמר זה הסברנו על החוק בנושא מוצרים פגומים והצגנו דוגמאות למקרים בהם ניתן לתבוע פיצויים בגין מוצר פגום ונזקים שנגרמו בעקבותיו. אם יש לכם כל שאלה נוספת בנושא, אתם מוזמנים לפנות למשרדנו ועורך דין מומחה לדיני נזיקין ישמח לסייע. משרדנו מתמחה בתביעות נזיקיות במגוון תחומים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top