Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה נגד עו״ס ופקידי סעד

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

נחום כהן

משרד עו"ד בתל אביב, קטן מימדים אבל פועל ועושה את עבודתו נאמנה. עו"ד ותומכים אחרים (paralegal) אמינים, אדיבים, יודעים להקשיב ולהסביר.
נגישות לחניה של המשרד מונע כאב ראש ללקוחות, וזה אחד היתרונות הנוספים.
בהצלחה

תביעה נגד עו״ס ופקידי סעד בגין רשלנות עשויה להיות מורכבת מאוד מבחינה משפטית, ולכן דורשת הכרה מיטבית של החוק בנושא. לא פעם נדרשת הגשת תביעה לצורך פיצוי עבור נזקים שנגרמו על-ידי עובדים ועובדות סוציאליות במסגרת מתן חוות דעת או קבלת החלטות הרות גורל בענייני רווחה רגישים, כגון סכסוכים משפטיים, סכסוכי משמורת ואף מתן ליווי תומך לסובלים ממצוקה אישית או נפשית. במאמר זה תסביר עורכת הדין נירית פליישמן על הקשיים המשפטיים בתביעות מעין אלה, וכן על הפתרונות שהחוק מספק.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ורשלנות מקצועית. לעורכי ועורכות הדין במשרד ניסיון רב בייצוג לקוחות בהליכים משפטיים ותביעות פיצויים נזיקיים בגין רשלנות, לרבות במקרים של פיצויים עבור נזקים נפשיים. כל זאת, תוך מתן מענה משפטי מקיף ללקוחותינו, המותאם באופן אישי לנסיבות התיק בעניינם.

תביעה נגד עו״ס ופקידי סעד

רשלנות של עו״ס ופקידי סעד – פוטנציאל שמתממש לא פעם

על העובדים והעובדות הסוציאליים הפועלים בלשכות הסעד ושירותי הרווחה בישראל מוטלת אחריות כבדה ביותר. הם מעורבים בהליכים העוסקים בעניינים רגישים והרי גורל, כגון: מתן חוות דעת בנושא משמורת על ילדים, החלטה על הרחקת ילדים מהוריהם במקרים של חשש לאלימות או להזנחה, פסיקת צווי הגנה מול בני זוג אלימים לכאורה ועוד. עליהם לקבל את החלטותיהם בצורה מאוזנת ככל הניתן, תוך הבאה בחשבון של זכויות כלל הצדדים בנושא. לצד זאת, תחום נוסף עליו אמונים גורמי רווחה בישראל הוא מתן ליווי תומך לסובלים ממצוקות אישיות או נפשיות (בדומה לטיפול פסיכולוגי).

אחריות כבדה זו לסייע לרבים הנזקקים לשירותי הרווחה, שעה שקיים מחסור משמעותי בתקציבים ובכוח אדם בשירותים אלה, מהווה פוטנציאל למקרי רשלנות בקרב עו״ס בלשכות הסעד, פוטנציאל אשר לא פעם מתממש בפועל. ואולם, הגשת תביעת רשלנות נגד העובדים בשירותים אלה עשויה להיות מורכבת למדי, לאור המצב המשפטי בנושא. להלן נסביר על המצב המשפטי ועל האפשרויות העומדות בפני מי שנפגעו מרשלנות או נזקים שנגרמו להם על-ידי גורמי הרווחה.

הקושי המשפטי בהגשת תביעה נגד עו״ס ופקידי סעד

בהיותם עובדי מדינה, עובדים ועובדות סוציאליים ופקידי סעד בישראל נהנים מחסינות נרחבת מפני תביעה אישית נגדם. פקודת הנזיקין, המהווה קובץ החקיקה העיקרי בתחום התביעות הנזיקיות בישראל, קובעת הסדר מיוחד לגבי עובדי ציבור ועובדי מדינה. הסדר זה מאפשר למדינה לבקש לדחות תביעות המוגשות נגדם. חריגים לכך הם מקרים בהם העובדים גרמו ביודעין או בכוונה לנזק. ואולם, מדובר במקרים מורכבים מאוד להוכחה. מצב משפטי זה הופך את האפשרות להגיש תביעה נגד עו״ס ופקידי סעד למורכבת יותר, אם כי לא בלתי אפשרית. כפי שנראה להלן, קיימים מקרים בהם ניתן לתבוע עובדות ועובדים סוציאליים באופן ישיר.

כיצד ניתן בכל זאת להגיש תביעה נגד עו״ס ופקידי מדינה?

ראשית, חשוב לדעת כי עובדים סוציאליים כפופים לכללי אתיקה מחייבים החלים עליהם. פעולה בניגוד לכללים אלה מאפשרת להגיש תלונה נגדם. בעקבות הגשת התלונה, תיתכן העמדה לדין וסנקציות אשר ניתן להטיל על העובדים. במידה ובית הדין המשמעתי שידון בנושא יקבל את התלונה, הדבר עשוי לשמש כהוכחה לתפקודם הלקוי במסגרת תביעה אזרחית שתוגש נגד העובדים לאחר מכן. הדבר אינו תמיד פשוט, ועשויה להעיד על כך הכמות הנמוכה יחסית של תלונות נגד עובדים סוציאליים המתקבלות בפועל, ביחס לכמות התלונות המוגשות נגדם.

במקרים המתאימים, בתי המשפט עשויים לפסוק פיצויים לחובת עובדים סוציאליים ופקידי סעד שפעלו בניגוד לנהלים ולסטנדרט המצופה מהם. דוגמה לכך היא פסק דין של בית משפט השלום בתל אביב משנת 2016, שבו חויבה פקידת סעד בפיצוי בסך 15 אלף ש״ח לאור רשלנות מקצועית ועוגמת נפש שנגרמה לתובע. המקרה עסק בסירוב של עובדת סוציאלית לאפשר לתובע להיפגש עם בתו הקטינה, חרף הסדרי ראיה שנקבעו על-ידי בית המשפט לענייני משפחה.

רשלנותה של העובדת הסוציאלית התבטאה בכך שלא אפשרה לתובע להיפגש עם בתו במשך זמן רב, והשתהתה עם הגשת תסקיר מבחן בנושא, באופן שמנע מהתובע במשך זמן רב את האפשרות לבקש את שינוי הסדרי הראיה בבית המשפט. הדבר גרם לתובע לעוגמת נפש, בגינה נפסקו פיצויים עבורו. מעבר לדוגמה זו, הממחישה את האפשרות לתבוע לעיתים עובדים ועובדות סוציאליים באופן ישיר, חשוב לדעת כי במקרים אחרים ניתן להגיש תביעה נגד המדינה בגין רשלנות של עובדי מדינה. חשוב להיות ערים לכך שקיימות דרכים משפטיות שונות להתמודדות עם נזקים הנגרמים מרשלנות עו״ס ופקידי סעד, ולהיוועץ בנושא עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין במקרה הצורך.

רשלנות עו״ס ופקידי סעד – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לרשלנות מקצועית ודיני נזיקין

לעיל הצגנו מידע משפטי חשוב בנושא תביעה בגין רשלנות עו״ס ופקידי סעד. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל סיוע בנושא, עורכי ועורכות הדין ממשרדנו זמינים וישמחו לעמוד לרשותכם. משרדנו מספק ללקוחותיו ייצוג משפטי מקיף ומקצועי בענייני רשלנות רפואית. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, לצורך תיאום פגישת ייעוץ אונליין או פנים אל פנים במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top