דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שהיית יתר בארצות הברית – מהן ההשלכות?

Michael Decker
Michael Decker

מהי שהיית יתר בארה"ב? מה התוצאות? איך ניתן להימנע מכך?

הגעתם לארצות הברית? תיהנו, אבל תזכור שעליכם לעזוב אותה בטעם תפוג האשרה שלכם. הזמן המותר לשהייה בארצות הברית תלוי בסוג הוויזה שלכם, ושונה בין אשרת תייר, סטודנט, עובד, בעל אשרת E2 ועוד. כך למשל, התוקף של ויזת תייר הוא בדרך כלל חצי שנה. במקרה זה, יש לכם עד שישה חודשים בטרם תתקלו בבעיות עקב שהיית יתר בארצות הברית.

אם יעלה החשד כי אתם מתכוונים לעבוד באופן לא חוקי בארה"ב או כי הוויזה שלכם לא תואמת את מטרת הנסיעה, ייתכן שהשלטונות יגבילו את משך שהייתכם בארה"ב ואף יאסרו את כניסתכם אליה. במקרה של כוונה להישאר תקופה ארוכה מזו המצוינת בוויזה, יש להגיש בקשה מסודרת להארכת השהייה.

שהיית יתר בארצות הברית

שהיית יתר בארצות הברית – Overstay

חשוב לזכור שרשויות ההגירה בארצות הברית מאוד נוקשות, שכן שהיית יתר בארה"ב – overstay באנגלית – עלולה להוביל להשלכות קשות.

  • בתור התחלה, שהיית היתר מבטלת באופן אוטומטי את הוויזה שנמצאת בדרכון שלכם.
  • אם מדובר בשהיית יתר של למעלה מ-180 יום (ופחות משנה), הסנקציה חמורה אף יותר – כניסתכם לארצות הברית תימנע למשך תקופה של שלוש שנים.
  • ואם שהיתם למעלה משנה מהמותר לכם, כניסתכם לארה"ב תימנע למשך עשר שנים.

מנועי כניסה לארצות הברית רשאים, בנסיבות מסוימות, להגיש בקשה למחילה – Waiver. אם בקשתם תתקבל, הם יוכלו להיכנס לארצות הברית. אולם, לא כל הבקשות מאושרות ע"י רשויות ההגירה, ובכל מקרה מוטב להישמע לחוקי ההגירה ולא להגיע למצב של שהיית יתר.

חשוב לציין, כי גם אם הרשויות לא 'תפסו' אתכם פיזית, עצם התאריך בוויזה הוא שקובע. אם שהיתם בארה"ב מעבר לתוקף הוויזה שלכם, הוויזה מבוטלת ואתם חשופים לבעיות המפורטות מעלה.

הגשת בקשה להארכת השהייה בארה"ב

כבר בשלב זה יש להדגיש, כי גם אם הגשתם בקשה להארכת השהייה, אין לכם זכות לשהות בארצות הברית מעבר לתוקף האשרה עד שהבקשה מתקבלת \ נדחית. אם הגשתם בקשה להארכת השהייה ועדיין לא קיבלתם תשובה, אזי לפני שפג תוקפו של טופס I-94, מומלץ לצאת מגבולות ארצות הברית. אם לא תעשו כן, תסתכנו בביטול הוויזה, שכן רק קבלת תשובה חיובית מכשירה שהייה של תקופה מעבר למועד המצוין בטופס I-94.

מהו טופס I-94?

תקופת השהייה שאושרה לכם מצוינת על גבי טופס I-94. זהו טופס שמוצמד לדרכון שלכם. במקרה שהטופס אבד לכם או אם הוא לא מוצמד לדרכונכם, אתם עלולים להיחשב כאילו לא יצאתם מגבולות ארה"ב. חובת ההוכחה כי כן יצאתם מארצות הברית חלה עליכם. לכן, חשוב לשמור היטב על טופס זה.

באילו נסיבות ניתן לבקש הארכת שהייה בארצות הברית?

אם אתם מעוניינים להגיש בקשה להארכת השהייה בארצות הברית, אתם צריכים לעמוד במספר תנאים:

  • אסור לכם לעבור על חוקי ההגירה האמריקאים
  • אסור לכם לבצע עבירות שעלולות לשלול את זכאותכם לוויזה
  • הדרכון שלכם בתוקף במשך כל התקופה בה אתם שוהים בארצות הברית
  • אתם לא מתכננים להגר לארצות הברית

מתי לא ניתן להגיש בקשה להארכת השהייה בארה"ב?

לא תוכלו לבקש הארכת שהייה בארצות הברית אם בצעתם עבירה פלילית או אם לא עמדתם באחד התנאים מעלה. כמו כן, לא תוכלו להגיש בקשה להארכת השהייה אם נכנסתם לארה"ב במסגרת תוכנית 'פטור מוויזה', אם נכנסתם עם ויזת C – ויזת מעבר, אם נכנסתם עם ויזת K – ויזה המיועדת לאירוסין של זרים עם אזרחי ארצות הברית; או עם ויזת D – ויזת אנשי צוות של מטוסים או ספינות.

ויזת תייר – כיצד ניתן להגיש בקשה להארכת השהייה בארצות הברית?

מקרים שכיחים בהם מתבקשת הארכת השהייה בארה"ב, הם כאשר אדם מחזיק בוויזת תייר והוא מעוניין להאריך את השהייה כדי להמשיך את הטיול, להאריך את הביקור לשמו הגיע למדינה או למטרה אחרת.

הארכת השהייה טעונה במילוי טופס I-539 והגשתו. בטופס יש לעדכן את מטרת השהייה בארצות הברית וכן את הסטטוס שלכם. הליך הגשת הבקשה יעלה לכם 290$.

מומלץ להגיש את הבקשה להארכת השהייה לפחות 45 יום לפני סיום תוקף השהייה. לא מומלץ לחכות לרגע האחרון! לעתים לוקח זמן לבחון את הבקשה, ותהליך לא מתבצע בן יום.

שהייה מעבר לזמן המותר מעמידה אתכם בסיכון – כאמור, אתם צפויים לסכנת גירוש מארה"ב ולמניעת האפשרות להיכנס אליה בעתיד.

יש לדאוג לצרף לבקשה מסמכים שמעידים על כך שהגעתם למטרת תיירות בארצות הברית (קבלה על תשלום לבית מלון, קבלות על תשלומים למסעדות, כרטיסים מהצגות וסרטים שראיתם וכדומה), וכי יש לכם זיקה לישראל ואין בכוונתכם להשתקע בארה"ב (משפחה שמחכה לכם, חשבונות בנק, דירה שרשומה על שמכם ועוד).שהיית יתר בארצות הברית

האם ניתן להגיש ערעור על סירוב להארכת השהייה בארה"ב?

לא. אם למרבה הצער קיבלתם תשובה שלילית, והרשויות לא הסכימו להאריך את שהייתכם בארה"ב, דעו כי החלטת רשויות ההגירה היא סופית ולא ניתן לערער עליה.

עם זאת, לאחר חצי שנה אפשר להגיש בקשה חדשה. זאת, בתנאי שחל איזשהו שינוי מאז הגשת הבקשה הקודמת ובתנאי שיש לכם הוכחות חזקות לגבי כוונתכם לשוב לישראל.

אם קבלתם תשובה שלילית לבקשתכם ותוקף הוויזה שלכם כבר מסתיים, יש לשוב לישראל בהקדם.

האם מומלץ להגיש בקשה להארכת השהיה בארצות הברית?

כפי שציינו, הליך הגשת הבקשה להארכת השהייה וההמתנה לתשובה עשויים לקחת די הרבה זמן. לא אחת, התשובה מתקבלת רק לאחר שתוקף הוויזה כבר פג. במקרה כזה, תקופת ההמתנה לא מוכשרת בדיעבד, אלא היא נחשבת לשהייה בלתי חוקית, על כל ההשלכות הנובעות מכך – הוויזה מתבטלת ובעתיד הסיכוי לקבל ויזת תייר חדשה לא יהיה גבוה.

מעבר לכך, גם אם מקבלים תשובה חיובית, והרשויות מאשרות את הארכת שהייתכם בארצות הברית, ייתכן שכשאר תבקשו ויזת תייר חדשה, לאחר שתוקף הנוכחית יפוג, הבקשה תדחה. אין לכך סיבה הגיונית לכאורה, אך הרשויות בוחנות בקפדנות יתרה את מי שקבל הארכת שהיה ולא בקלות יסכימו להנפיק ויזה חדשה. הנטל להוכיח את מטרת הביקור המתוכנן יהיה כבד יותר.

לאור הסיבות הנ"ל, מומלץ להשתמש בהליך של הארכת השהייה במתינות ורק במקרים המתאימים לאחר שלקחתם בחשבון את מה שעומד על הפרק ואת ההשלכות הצפויות.

התייעצות עם עורך דין שמתמחה בהגירה

כפי שראינו, לשהיית יתר בארצות הברית עלולות להיות השלכות קשות והרות גורל. בכל מקרה של שהיית יתר או חשש לשהיית יתר, הגשת בקשה להארכה או בעיה בהצגת הוכחות המעידות על כוונתכם לחזור לישראל, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בדיני הגירה.

אם יש לכם שאלות בנוגע להליך הגשת הבקשה או שאתם מעוניינים לקבל ייעוץ מקצועי בנושא, פנו למשרדנו המתמחה בדיני הגירה ובעל ניסיון רב בהגירה לארצות הברית.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה