דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עתירת אסיר – מניעת טיפול רפואי או נפשי

Michael Decker
Michael Decker

כיצד ניתן להגיש עתירת אסיר במקרים של מניעת טיפול רפואי או נפשי? כאשר נמנעת מאסירים או עצורים הזכות לטיפול רפואי או נפשי הולם, הנדרש לשם ניהול שגרת חייהם, ניתן להגיש בגין כך עתירה בפני בית המשפט לעניינים מינהליים. עתירות אלה נדונות בדרך כלל באופן מהיר, ולעיתים אף בתחום בית הסוהר שבו שוהים האסירים או העצורים. במאמר זה יסביר על התהליך הנדרש במסגרת זאת עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה למשפט מינהלי ועתירות אסירים.

עתירת אסיר – מניעת טיפול רפואי או נפשי

טיפול רפואי ונפשי הולם – זכות יסוד של אסירים בישראל

פקודת שירות בתי הסוהר קובעת במפורש את זכאויותיהם של אסירים, ובכלל זה הזכות לטיפול רפואי הולם. למרות זאת נשמעות לא פעם תלונות של אסירים ומקורביהם בדבר טיפול רפואי או נפשי לקוי הניתן להם. הנושא עלה לא פעם בדיוני הכנסת, למשל לגבי אסירים ביטחוניים ואסירות. על אף הניסיונות הרבים לפעול לשיפור המצב ובכך לעמוד בדרישות החוק, עדיין ייתכנו לא פעם אי סדרים בכל הנוגע לטיפולים הבריאותיים להם זכאים אסירים. מה עושים כאשר נמנע בפועל טיפול רפואי או נפשי לאסירים? חשוב לדעת כי החוק מאפשר להגיש עתירת אסיר בגין מניעת טיפול רפואי או נפשי, ולהיעזר בעורך דין לשם כך, על מנת להבטיח כי העתירה תטופל במסירות וכנדרש. להלן נסביר על הזכות לטיפול רפואי או נפשי והדרכים לערער בגין שלילת הזכות.

כיצד ניתן לממש את הזכאות לטיפול רפואי או נפשי?

חשוב לדעת כי הזכות לטיפול רפואי או נפשי קיימת עבור כלל האסירים בישראל, וחלה על כל טיפול רפואי או נפשי הנדרש לצורך ניהול שגרת חייהם התקינה ושמירה על תפקודם הרפואי בעת מאסרם. על מנת לממש את הזכות, יש לפנות למרפאת בית הכלא בו שוהים האסירים. אם הצוות הרפואי במרפאה אינו יכול להעניק את הטיפול הנדרש בכוחות עצמו, יש להפנות את האסירים לקבלת המשך טיפול רפואי במרפאת שירות בתי הסוהר (מר״ש) או בבית החולים. יש לציין כי בכפוף לנהלי יחידת הרפואה בשב״ס, אסירים זכאים גם לטיפול רפואי פרטי במימון עצמי, הכולל טיפולים מעבר לסל הבסיסי שהם זכאים לו.

כיצד ניתן להגיש עתירת אסיר בגין מניעת טיפול רפואי או נפשי?

אם ניתן לאסיר טיפול רפואי או נפשי לקוי, או שהטיפול נמנע מהאסירים, באפשרות האסירים להגיש תלונה על כך. את התלונה יש להגיש במעטפה סגורה למנהל האגף, אשר עליו להעביר אותה לראש ענף רפואה כללית בשב״ס בתוך 72 שעות. התשובה לתלונה תועבר לאסיר במעטפה סגורה דרך מנהל האגף. אסירים שנדחתה בקשתם לקבלת טיפול רפואי או נפשי רשאים להגיש על כך עתירה בפני בית המשפט לעניינים מינהליים שממוקם בתחום השיפוט שבו נמצא בית הכלא בו הם מרצים את מאסרם. העתירה תידון מול שופט אחד, לעיתים אף בתחום בית הסוהר עצמו. חשוב לדעת כי העיון במידע הרפואי או הפסיכיאטרי הנכלל בעתירה צריך להיעשות באופן השומר על זכות האסירים לסודיות רפואית, ובהתאם ניתן למסור אותו רק לגורמי הרפואה המורשים. לאור רגישות העניין, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לעתירות אסירים לצורך הטיפול בעתירה.

עתירת אסיר בגין מניעת טיפול רפואי או נפשי – צרו קשר עם עורך דין מומחה לעתירות אסירים

לעיל הסברנו על הזכויות של כל האסירים בישראל לקבלת טיפול רפואי או נפשי הנדרש לצורך שמירה על תפקודם הרפואי התקין. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא עתירת אסיר בגין מניעת טיפול רפואי, או עתירות אסירים באופן כללי, ניתן לפנות אל משרדנו ועורך דין מומחה לעתירות אסירים ממשרדנו ישמח לספק עבורכם מענה מקיף ומקצועי. משרדנו מתמחה בטיפול בעתירות אסירים (לרבות בנושאים כגון שחרור מוקדם מניעת התייחדות וחופשות), ובייצוגם מול גורמי השב״ס וכלל הערכאות המשפטיות. אנו זמינים לכל פניה בנושא באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה