דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

סמכות מקומית – בית המשפט לעניינים מינהליים

Joshua Pex
Joshua Pex

בישראל יש 6 בתי משפט מחוזיים, אשר כל אחד מהם פועל גם כבית משפט לעניינים מינהליים. זו הכתובת להגשת עתירה מינהלית, ערעור מינהלי או תובענות מינהליות. ואולם, לא פעם חל בלבול לגבי המקום אליו יש להגיש את העתירה, הערעור או התביעה. לגבי כל אחד מסוגי הליכים אלה נקבעה סמכות מקומית שונה, ולעיתים קרובות הדברים אינם כה ברורים. במאמר זה עורך דין מומחה למשפט מינהלי ממשרדנו יעשה עבורכם סדר בדברים בכל הנוגע לנושא של סמכות מקומית בבית המשפט לעניינים מינהליים.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה במשפט חוקתי ומשפט מנהלי. למשרד ניסיון מקצועי רב בהגשת ערעורים מינהליים, כמו גם עתירות ותובענות מינהליות במגוון נושאים ועניינים. המשרד מעניק מענה משפטי מקיף בנושאים כגון הגירה לישראל, ענייני תכנון ובניה, ארנונה ועוד.

סמכות מקומית בבית המשפט לעניינים מינהליים

בית המשפט לעניינים מינהליים – מתי פונים אליו?

בעשורים האחרונים נוצר עומס רב על בית המשפט העליון בשבתו כבג״ץ. על רקע זה, נחקק חוק בית המשפט לעניינים מינהליים. החוק העביר בהדרגה סמכויות לבתי המשפט המחוזיים, וכיום כל 6 בתי המשפט בישראל מוסמכים לפעול כבתי משפט לעניינים מינהליים. הדבר מעורר שאלות לגבי גבולות הגזרה בין בית המשפט המינהלי ובין בג״ץ. מתי נכון לפנות לכל אחד מהם?

ניתן לומר כי בחלוקה גסה, בג״ץ עוסק בעתירות בעניין חוקים והחלטות שהשפעתן רחבה – ברמה הארצית או בנושאים כלליים. הסמכויות שהועברו לבתי המשפט המחוזיים מאפשרות להם לדון בעתירות שעניינן נוגע יותר לרמת הרשויות המקומיות ולנושאים ממוקדים יותר. הרחבנו על נושא העתירות המינהליות במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

אך מלבד עתירות מינהליות, בתי המשפט לעניינים מינהליים עוסקים גם בערעורים מינהליים, על החלטות שיפוטיות או מעין שיפוטיות של גופים חיצוניים למערכת המשפט (כגון ועדות תכנון ובניה, בית הדין לעררים של רשות האוכלוסין וההגירה ורשם האגודות השיתופיות). כמו כן, עוסק בית המשפט בתובענות מינהליות, הנוגעות לקיפוח במכרזים ציבוריים או לתובענות ייצוגיות מינהליות. לגבי כל אחד מהליכים אלה בבית המשפט לעניינים מינהליים נקבעה סמכות מקומית שונה. להלן נסביר על כך. 

סמכות מקומית בבית המשפט לעניינים מינהליים – עתירה מינהלית

עתירה מינהלית תוגש לרוב תוגש לבית המשפט שבאזור שיפוטו ניתנה ההחלטה של הרשות שנגדה מוגשת העתירה. עם זאת, במקרים בהם מדובר בענייני מקרקעין, התקנות קובעות כי העתירה תוגש לבית המשפט שבאזור שיפוטו נמצאים המקרקעין. אם אין מקום שיפוט מתאים, וכן כאשר סמכות השיפוט הרלוונטית היא באזור יהודה ושומרון, העתירה תוגש בבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים. 

סמכות מקומית בבית המשפט לעניינים מינהליים – ערעור מינהלי

חשוב לדעת איזה מבין 6 בתי המשפט לעניינים מינהליים מוסמך לדון בערעור מינהלי. ככלל, מקום השיפוט יהיה האזור שבו נמצא בית הדין או הגוף השיפוטי שעל החלטתו מוגש הערעור. לדוגמה, ערעור על פסק דין של בית הדין לעררים של רשות האוכלוסין וההגירה במחוז תל אביב, יידון בבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב. לעומת זאת, ערעור על פסק דין של בית הדין לעררים בירושלים יידון בבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים.

סמכות מקומית בבית המשפט לעניינים מינהליים – תובענה מינהלית

ככלל, קביעת החוק לעניין סמכות מקומית זהה הן לגבי תובענות מינהליות בנושא קיפוח במכרז ציבורי והן לגבי תביעות ייצוגיות מינהליות. בשני המקרים, הגשת התובענה והדיון בה יתבצעו באופן דומה לסדרי הדין בתביעות אזרחיות, בשינויים המחויבים. כלומר, ככלל התביעה תוגש בבית המשפט שבמחוז השיפוט של הרשות הציבורית הנתבעת. אם אין מחוז שיפוט מתאים לתביעה מבחינת סמכות מקומית, התביעה תוגש בבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים, אשר רשאי להעביר את התביעה לבית משפט שיהיה נוח יותר לבעלי הדין.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט מינהלי 

הנושא של סמכות מקומית בבית המשפט לעניינים מינהליים עשוי להיות מורכב, כפי שהמחשנו לעיל. לכל שאלה נוספת וסיוע בנושא, ניתן לפנות לעורך דין מומחה למשפט מינהלי ממשרד עורכי הדין שלנו. משרדנו מנוסה ובקיא בתחום המשפט המינהלי, ועורכי הדין במשרד מנוסים בייצוג במגוון רחב של הליכים. תוכלו ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה