דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה היא עלות עורך דין נדל"ן בעסקת קניית דירה?

Meir Shua
Meir Shua

כולנו יודעים שעסקת מקרקעין היא מורכבת והעלויות הנלוות אליה מגיעות לעשרות אלפי שקלים עבור עורך דין, יועץ משכנתא, שמאי, בדיקות מקדמיות והוצאות נוספות לפי הצורך. במאמר זה נעסוק נושא עלות עורך דין נדל"ן – שכר טרחה לליווי עסקה, ניסוח חוזה, או ייעוץ – כנראה העלות ההכרחית ביותר מבין שלל היועצים המעורבים בעסקת רכישת דירה.

נדגיש כבר בשלב הראשון שאין מחיר אחיד לשירותי עו"ד מקרקעין. כל עסקה לגופה ובכל סוג עסקה ישנה צורת תמחור שונה. הדבר משתנה גם בין סוגי עורכי הדין. עורכי דין בעלי ניסיון רב במרכז הארץ יגבו מחיר גבוה יותר מעורכי דין מתחילים בפריפריה. אך לא בטוח שהפער במחיר שווה את הסיכון בייצוג על ידי עורך דין ללא ניסיון, גם אם הוא נמצא במרחק הליכה.

מה היא עלות עורך דין נדל"ן בעסקת קניית דירה?

תעריף מומלץ על ידי לשכת עורכי הדין:

לשכת עורכי הדין, הגוף האחראי על עורכי הדין בישראל, יצרה טבלת תעריפים מדורגת בהם פרטה את שכר טרחת עורכי הדין המומלץ בעסקה של קניית ומכירת דירות יד שנייה.

שיעור שכ״ט באחוזים החלק הנמדד
2% עד 82,509 ש״ח הראשונים
1.5% מ-245,435 ש״ח
1.25% מ-333,021 ש״ח
1% מ-1,322,011 ש״ח
0.75% מ-1,982,976 ש״ח ומעלה

שימו לב כי תעריף זה הוא המומלץ על ידי לשכת עורכי הדין, אך הוא אינו מחייב עורכי דין לגבות על פיו. כל עורך דין רשאי לגבות כרצונו ובידי הלקוח האפשרות לבחור את עורך הדין עם התעריף הרצוי עליו.

תעריף המקובל בשוק:

למעשה, רוב ככל עורכי הדין אינם נצמדים לתעריף של לשכת עורכי הדין, אלא יוצרים תעריף משל עצמם הנע לרוב בין חצי אחוז לאחוז וחצי פלוס מע״מ, תלוי במורכבות העסקה.

כך לדוגמה, בעסקה של דירה בשווי שני מיליון שקלים, התעריף הנפוץ הוא 0.75% שהם 15,000 שקלים. כאמור, ניתן למצוא בפחות וניתן למצוא ביותר.

רכישת דירה מקבלן:

כללי לשכת עורכי הדין קובעים תעריף מינימלי עבור ייצוג עורך דין בעסקת רכישת דירה חדשה מקבלן. התעריף הוא אחיד ועומד על 0.25% מערך הדירה בחוזה. תעריף זה נמוך מעסקת דירת יד שנייה מאחר והוא מצריך פחות עבודה מצד עורך הדין.

המחיר המקובל בשוק כיום הוא די דומה, אך לא באופן גורף לתעריף שנקבע על ידי לשכת עורכי הדין. מקובל לגבות עבור ייצוג עורך דין ברכישת דירה מקבלן סכום גלובלי של 6,000 ש״ח + מע״מ.

מתי משלמים לעורך הדין את שכר הטרחה?

ככלל, מקובל שתשלום שכר הטרחה של עורך הדין משולם על ידי הצד המזמין (הרוכש או המוכר) בשעת החתימה על החוזה, למרות שאת עבודתו הוא מתחיל עוד קודם לכן בטיוטות החוזה, ולעיתים גם בבדיקות מקדמיות.

על כל פנים, בידי הצדדים ישנה האפשרות לסכם בניהם את מועדי התשלום או התשלומים במידה והם בוחרים בפריסת שכר הטרחה לשניים או שלושה תשלומים לפי קצב התקדמות העסקה.

סיכום:

סוגיית תעריף עורך הדין היא חשובה, אך לא אקוטית. הפערים בין עורכי הדין בשוק מסתכמים לרוב בכמה אלפי שקלים בודדים ולא מעבר. לעומת זאת, הפערים בעשיית עסקה עם ליווי של עורך דין מנוסה אל מול ליווי של עורך דין מתחיל, הם משמעותיים הרבה יותר. לעיתים, שגיאה קטנה בחוזה עשויה לגרום לנזק של עשרות ומאות אלפי שקלים.

אם הנכם עומדים בפני רכישת דירה, פנו אלינו עוד היום וקבלו הצעת מחיר לליווי בעסקת מקרקעין על ידי עורכי הדין מנוסים ומקצועיים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה