Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

סיוע משפטי בתביעות אזרחיות – לא רק בהליכים פליליים

Joshua Pex

אורי הלברשטדט

יהושוע סייע לי בזריזות ובאדיבות. ממליץ בחוםֱ

הידעתם כי עשויה להיות לכם זכאות לקבלת סיוע משפטי בתביעות אזרחיות? במדינת ישראל פועלת יחידת סיוע משפטי מטעם המדינה, תחת משרד המשפטים. היחידה מעניקה סיוע משפטי ללא תשלום (למעט תשלומי אגרות) במגוון תחומים, ובהם ענייני ביטוח לאומי, ייצוג בוועדות אשפוז בכפייה, ענייני צרכנות, פשיטת רגל ועוד. על מנת לקבל סיוע משפטי בתחומים אלה, יש להוכיח עמידה במבחן הזכאות הכלכלית לשם כך. במאמר זה יסביר על כך עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה למשפט אזרחי.

סיוע משפטי בתביעות אזרחיות

מדינת ישראל מעניקה סיוע בהליכים אזרחיים שונים למי שאינם יכולים להרשות זאת לעצמם

מצער לומר זאת, אך מערכת המשפט בישראל אינה נגישה עבור כולם באופן שווה. ניהול תביעות והליכים אזרחיים בבתי המשפט ובתי הדין לעבודה עשוי להיות כרוך בהוצאות אשר לא כל אחד מסוגל לעמוד בהן. על מנת לאזן את חוסר השוויון בנושא, נחקק עוד בשנת 1972 חוק הסיוע המשפטי. החוק נועד לספק מענה משפטי בחינם עבור מי שידם אינה משגת, על-ידי עורכי דין הפועלים מטעם המדינה. בכלל זה, עשויים להיות זכאים לסיוע משפטי ניצולי שואה, חיילים וחיילים משוחררים, קשישים, פושטי רגל ורבים אחרים. להלן נפרט על החוק ועל תנאי הזכאות לקבלת סיוע משפטי בתביעות אזרחיות.

יחידת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים

כאמור, משרד המשפטים מעניק שירותי סיוע מטעם המדינה בתביעות אזרחיות שונות למי שעומדים בתנאי הזכאות לכך. הייצוג ניתן לא רק בשפה העברית – ביחידה פועלים עורכי דין הדוברים ערבית, רוסית, אמהרית ושפות נוספות. היחידה אינה גובה תשלום עבור שירותיה, מלבד אגרת השתתפות, אשר במקרים מסוימים ניתן לקבל פטור גם מתשלומה. לצד זאת, יהיה על המיוצגים לשלם אגרות בית משפט, ככל שקיימות אגרות כאלה בהליכים הרלוונטיים.

הסיוע המשפטי ניתן הן בדמות של ייעוץ משפטי בנושאים שונים, והן בייצוג בערכאות השונות בישראל – בתי המשפט, לשכות ההוצאה לפועל, בתי הדין לעבודה, בתי הדין הדתיים ולעיתים אף בוועדות שיפוטיות, דוגמת הוועדות הפסיכיאטריות המחוזיות. הייצוג ניתן במגוון רב של הליכים, לרבות הליכים בנושאי תעסוקה או ביטוח לאומי (בבית הדין לעבודה), הליכי הוצאה לפועל או פשיטת רגל, הליכים בענייני צרכנות, חובות או ניתוקי חשמל ומים, ענייני רשלנות רפואית, תאונות דרכים וכיו״ב. מי שזקוקים למענה משפטי בנושאים אלה ואחרים, ואינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש שירותי ייצוג משפטי, עשויים להיות זכאים לייצוג מטעם הסיוע המשפטי ללא תשלום.

כיצד ניתן לממש את הזכאות לקבלת סיוע משפטי בתביעות אזרחיות מיחידת הסיוע המשפטי?

החוק קובע 3 תנאים מצטברים אשר ככלל יש לעמוד בהם, על מנת להיות זכאים לסיוע משפטי מטעם המדינה. ראשית, על הנושא או הנושאים שבגינם מתבקש סיוע משפטי להיכלל ברשימת הנושאים שיחידת הסיוע המשפטי עוסקת בהם. שנית, יש להוכיח עמידה במבחן הזכאות הכלכלית לקבלת סיוע. מבחן זה בוחן הן את הכנסות המבקשים והן את הרכוש שבבעלותם (ובכלל זה חסכונות, רכבים וכד׳, אך לא דירת מגורים). חשוב לדעת כי קיימים מספר מקרים בהם יינתן פטור מעמידה במבחן הזכאות, על רקע השתייכות לאוכלוסייה מסוימת (ניצולי שואה, משפחות שכולות, נפגעות ונפגעי תקיפה מינית בהליכים מסוימים ועוד) או על רקע הנושא שבגינו פונים (למשל, ענייני ביטוח לאומי, ייצוג בוועדות אשפוז בכפייה ועוד). שלישית, יש להוכיח כי קיים סיכוי משפטי כלשהו לזכות בתביעה או ההליך המשפטי.

לצורך מימוש הזכאות בפועל, יש להגיש בקשה לסיוע משפטי בפני היחידה לסיוע משפטי. כיום ניתן להגיש את הבקשה באמצעות טופס בקשה המופיע באתר יחידת הסיוע המשפטי, ולהגישו באמצעות דואר אלקטרוני, פקס, דואר רגיל או בהגשה ידנית במשרדי הסיוע המשפטי הקרובים לבית המבקשים (בשעות בהם מתקיימת קבלת קהל). לטופס יש לצרף צילום תעודת זהות של המבקשים, אישורים על הכנסות המבקשים ובני זוגם ב-3 החודשים שקדמו לבקשה, תדפיסים בנקאיים (עובר ושב ודו״ח ריכוז יתרות), אישורים על קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי (אם קיימות) וכל מסמך נוסף הרלוונטי להליך. בהליכים העוסקים בנושאי הוצאה לפועל, ביטוח לאומי או שירותי בריאות ורפואה, יש לחתום על ויתור סודיות (חלק נוסף בטופס הבקשה). כמו כן, על מנת לקבל פטור מאגרה, יש לציין בטופס הבקשה כי קיימת או עשויה להיות קיימת זכאות לכך.

במקרים של סירוב לבקשה לסיוע משפטי, לשכת הסיוע אשר בחנה את הבקשה תשלח מכתב סירוב רשמי, בו יפורטו הסיבות לסירוב. יש לדעת כי ניתן להגיש ערעור על ההחלטה בפני בית המשפט המחוזי, בתוך 30 יום מהמועד בו הודעת הסירוב נשלחה או נמסרה למבקשים.

סיוע משפטי בתביעות אזרחיות

במאמר זה פירטנו על הדרכים לקבלת סיוע משפטי מטעם משרד המשפטים בתביעות אזרחיות ללא תשלום, עבור מי שאין באפשרותם לשכור ייצוג משפטי. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא ייצוג משפטי בתביעות אזרחיות באופן כללי, משרד עורכי הדין שלנו ישמח להעניק לכם מענה. משרדנו מתמחה במגוון תחומי המשפט האזרחי, ומעניק ליווי וייצוג משפטי בסוגיות משפטיות שונות, כגון דיני עבודה, תביעות נזיקין, הוצאה לפועל, פשיטת רגל, הגירה ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

גישור בסכסוכים בין עובדים למעסיקים

ייעוץ משפטי https://lawoffice.org.il/: 03-3724722

      : 055-9781688

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, https://lawoffice.org.il/[email protected]

צרו קשר

Scroll To Top