דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אשפוז פסיכיאטרי כפוי – מה קובע החוק?

Joshua Pex
Joshua Pex

החלטה על אשפוז פסיכיאטרי כפוי היא אינה עניין של מה בכך. לצורך קביעה כזו, על גורמי בריאות הנפש לפעול על פי הקריטריונים ולשמור על זכויות המטופלים. אי הקפדה על כך עשויה להקים עילה לתביעת פיצויים. במאמר זה יסביר עו״ד מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו על היבטים משפטיים חשובים בנושא.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי. משרדנו מייצג ומלווה משפטית לקוחות בתביעות נזיקין בגין רשלנות רפואית ומגוון תחומים נוספים, וכן בהליכים מול משרד הבריאות.

מדוע חשוב להכיר את הוראות החוק בנושא אשפוז פסיכיאטרי כפוי?

אשפוז פסיכיאטרי כפוי

חרדות, דיכאון והתמודדויות נפשיות נוספות מהווים מנת חלקם של רבים כיום. משבר הקורונה וההגבלות שנקבעו בעקבותיו העלו את כמות ההתמודדויות עם מצוקות נפשיות. רבים מאיתנו עברו לחיות תחת תנאים שאנו לא רגילים אליהם, ואשר לא תמיד מצליחים להתמודד עמן לבד. במקרים רבים הדבר נובע מקשיים כלכליים וחובות בעקבות המשבר. בהתאם, נרשמה עליה משמעותית בכמות הפניות לגורמי בריאות הנפש, הן בשירות הציבורי והן בשירות הפרטי. 

מלבד זאת, אף חלה עלייה בכמות האשפוזים במחלקות ובבתי החולים הפסיכיאטריים. כלומר, התמודדות עם מצבים נפשיים קיצוניים יכולה להגיע כיום לכל בית בישראל. עם זאת, רבים אינם מודעים לסמכות הרחבה של פסיכיאטרים וגורמים רפואיים נוספים להורות על אשפוז פסיכיאטרי ללא הסכמת המטופלים עצמם. החוק קובע הוראות ברורות בנושא, וחשוב מאוד להכיר אותן ולדעת מה זכויות המטופלים. 

מי מוסמך להורות על אשפוז פסיכיאטרי?

חוק טיפול בחולי נפש מסדיר את הסמכות להורות על אשפוז פסיכיאטרי כפוי. החוק קובע כי שני גורמים רפואיים מוסמכים להורות על אשפוז: פסיכיאטר מחוזי ומנהל בית חולים פסיכיאטרי. חשוב לדעת כי פנייה אל גורמים אלה יכולה להיעשות על-ידי כל אחד. בני משפחה, שכנים, חברים, מכרים – כולם רשאים לפנות אל הפסיכיאטר המחוזי, אף בעילום שם, בבקשה לבדיקה האם יש להורות על אשפוז אדם בכפייה.

סמכויותיו של מנהל בית החולים מוגבלות, והוא רשאי להורות על אשפוז למשך 48 שעות לכל היותר. לעומת זאת, אשפוז כפוי בהוראת הפסיכיאטר המחוזי הינו למשך עד 7 ימים. הפסיכיאטר המחוזי מוסמך להאריך את האשפוז לתקופה של עד 7 ימים נוספים. לאחר מכן, רק ועדה פסיכיאטרית תוכל להאריך את האשפוז. תנאי בסיסי הנדרש לצורך כל אשפוז כפוי הוא סירוב של המטופלים לבדיקה על-ידי פסיכיאטר. 

אילו עוד תנאים נדרשים לצורך החלטה על אשפוז כפוי?

קיימת הבחנה בין בדיקה פסיכיאטרית דחופה לבין בדיקה שאינה דחופה. תנאי מרכזי לבדיקה דחופה הינו כי קיים סיכון מיידי של החולים כלפי אחרים או כלפי עצמם. נדרשת אף התרשמות של הפסיכיאטר המחוזי כי הסיכון הנ״ל נובע מכושר שיפוט לקוי של המציאות.

בדיקה שאינה דחופה עשויה אף היא להיות כפויה, במידה וקיים סיכון שאינו מיידי של החולים כלפי עצמם או אחרים. אך ישנם 3 תנאים חלופיים אשר יוכלו לאפשר אשפוז כפוי שאינו דחוף: (1) פגם קשה של החולים ביכולת לדאוג לצרכיהם הבסיסיים; (2) גרימת סבל נפשי חמור לאחרים, באופן העלול לפגוע באורח חייהם התקין; או (3) פגיעה חמורה של החולים ברכוש. בכל אחד מהמקרים הללו, הפסיכיאטר המחוזי מוסמך להורות על אשפוז כפוי. אך גם כאן, נדרש להוכיח כי המקרים נובעים מכושר שיפוט לקוי של המציאות אצל החולים.

פיצויים בגין אשפוז שלא לצורך

לצד האפשרות הקיימת לערער על החלטה על אשפוז, עליה הרחבנו במאמר נוסף, יש להדגיש כי אשפוז כפוי עלול להיות שלא לצורך, בדומה למעצר שווא. בהתאם, ניתן לתבוע פיצויים בגין אשפוז שאינו לצורך. תביעות במקרים אלה מוגשות לרוב בעילה של כליאת שווא, לפי פקודת הנזיקין. ואולם, במידה ונגרמו נזקים פיזיים או נפשיים בגין האשפוז, ניתן אף לתבוע בגין רשלנות רפואית.

סיוע משפטי בענייני אשפוז פסיכיאטרי ותביעות נזיקין

אם יש לכם שאלות או צורך בכל סיוע בנושא אשפוז פסיכיאטרי כפוי, תוכלו ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת המייל המופיעים מטה. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני הנזיקין ובייצוג מטופלים מול גורמי בריאות הנפש ובהליכים בפני כל הערכאות השיפוטיות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה