Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נשיכת כלב – כיצד הבעלים יכולים להתגונן מתביעה נגדם?

Michael Decker

דוד וואלעס


שירותי תרגום של משרד עו"ד הנ"ל מצויינים ומקצועי, ממליץ בחום לכל אחד לנסות, בעיקר השירות האדיב מכל הלב של סשה קישקו משאיר את הלקוח בהרגשה טובה ורצון לחזור בעתיד

במקרים של נשיכת כלב או תקיפה על-ידו, הבעלים נמצא בדרך כלל בבעיה. החוק קובע אחריות מוחלטת לבעלי הכלב במקרים אלה, בדומה לאחריות לתאונות דרכים. על אף כלל מחמיר זה, קיימים מספר חריגים בחוק, כמו גם מקרים אשר בהם ניתן להפחית מחומרת האחריות אשר תיוחס לבעלים. חשוב להכיר היטב את המקרים הללו, ומומלץ לבעלי כלבים אשר מופנים נגדם טענות מעין אלה להיעזר בעורך דין המתמחה בנושא. להלן יסביר על כך מניסיונו הרב עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני נזיקין ומשפט אזרחי.

עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי. למשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות אישיות ועוד. עורכי הדין ממשרדנו מלווים את לקוחותיהם לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, ומעניקים להם מענה משפטי מקיף המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

 האחריות הכרוכה בהחזקת כלבים חלה גם על נזקים הנגרמים על-ידם

החזקה בכלב כרוכה באחריות רבה. הדבר נכון לא רק לעניין החובה לדאוג לצורכי הכלב ואילופו כראוי, אלא גם לעניין האחריות המשפטית לנזקים שהכלב עלול לגרום להם. מובן כי כלבים אינם יכולים להיתבע בעצמם, ובהתאם, החוק מאפשר לתבוע את בעליהם בגין נשיכה, תקיפה או פעולות נוספות שהסבו נזק לאחרים. אך מעבר לכך, החוק קובע אחריות מוחלטת של הבעלים למעשי הכלב במקרים אלה. משמעות הדבר היא כי לא ניתן לטעון לרשלנות או לאחריות חלקית מצד הבעלים. בהתאם, בעלי כלבים רבים תוהים האם יש בכל זאת פתרונות משפטיים אשר יכולים לסייע להם במקרים אלה. לצורך מענה על כך, חשוב להבין את המצב המשפטי לעומק. להלן נסביר על כך בהרחבה.

אילו נזקים הנגרמים על-ידי כלב עשויים להוביל לתביעות פיצויים וכיצד ניתן למנוע אותם?

ההגדרה בחוק הישראלי לנזק הנגרם על-ידי כלב היא רחבה ביותר. נוסח הוראת החוק הרלוונטית (המצוי בפקודת הנזיקין, אשר מגדירה את מרבית העילות לתביעות נזיקיות בישראל) הוא כדלהלן: ״בתובענה בשל נזק לגוף שנגרם על ידי כלב, חייב בעליו של הכלב או מי שמחזיק בכלב דרך קבע (להלן – הבעלים) לפצות את הניזוק, ואין נפקא מינה אם היתה או לא היתה התרשלות מצדו של הבעלים.״ בית המשפט המחוזי בתל-אביב קבע בפסק דין משנת 2008 כי הגדרה רחבה זו יכולה לכסות לא רק נשיכת כלב או תקיפה, אלא גם נפילה כתוצאה ממגע פיזי עם הכלב. ייתכן שאף יספיק שהכלב רק נבח או נראה היה שהוא עומד לקפוץ או לתקוף, על מנת לחייב את הבעלים בנזקי גוף שנגרמו כתוצאה מכך.נשיכת כלב - כיצד הבעלים יכולים להתגונן מתביעה נגדם?

הדרך הטובה ביותר למנוע תביעות נזיקיות במקרים אלה היא, מטבע הדברים, להקפיד הקפדה יתרה כי הכלבים בבעלותכם אינם מהווים סכנה לאחרים. דרכים אלה כוללות אילוף של הכלבים, יציאה לטיולים איתם כאשר הם מוחזקים ברצועה ללא יכולת להתרחק מבעליהם, שימוש במחסום פה במידת הצורך, נקיטה באמצעים למניעת בריחה של הכלב מהדירה/חצר הבית וכיו״ב. אמצעי נוסף וחשוב אשר יכול לסייע לבעלים במקרים של נזקים אשר בכל זאת נגרמים על-ידי הכלב הוא ביטוחי צד ג׳ למקרים של נשיכה או נזק אשר הכלב גרם להם.

האם קיימות בחוק הגנות מפני אחריות בעלים לנזקי כלבים?

בחוק מוגדרים 3 מצבים העשויים להוות טענות הגנה מפני הטלת אחריות במקרים של נשיכת כלבים או גרימת נזקים על-ידם: (1) התגרות מוקדמת בכלב מצד הניזוק; (2) תקיפה של הניזוק את בעלי הכלב או בני משפחתם (בני זוג, הורים וילדים); (3) הסגת גבול (חדירה לשטח פרטי) על-ידי הניזוק בשטח של הבעלים. אם בית המשפט יכיר בכך שאחת מבין ההגנות הנ״ל מתקיימת, בעלי הכלב לא יישאו באחריות לנזק.

ואולם, הגנות אלה אינן חד משמעיות. לדוגמה, כאשר מי שנכנס לשטח הפרטי שבו מצוי הכלב הוא קטין אשר אינו אחראי משפטית למעשיו, ייתכן כי בית המשפט ידחה את ההגנה ויקבע כי הבעלים עדיין יימצא אחראי לתקיפה. לצד ההגנות הנ״ל, תיתכן במקרים חריגים הפחתת הפיצויים שייפסקו לחובת הבעלים בשל אחריות חלקית של הנפגע לכך שהאירוע התרחש (מכונה ״אשם תורם״).

דוגמה מהעת האחרונה למקרה שבו הופחתו הפיצויים שנפסקו בשל תקיפת כלב ניתן למצוא בפסק דין אשר ניתן לאחרונה על-ידי בית משפט השלום בנצרת. פסק הדין עסק במקרה של תגרה בין שני כלבים, אחד של התובעת ואחד של הנתבע. התגרה גרמה לתובעת ליפול ובעקבות כך היא סבלה מנזקי גוף. בית המשפט קבע כי לאור כך שהתובעת טיילה עם כלבה כאשר הכלב היה ללא רצועה, יש לקבוע לחובתה אשם תורם, באופן שמפחית את גובה הפיצויים שייפסקו ב-30% מסך הנזק שנפסק לה. פסק דין זה ממחיש כי במקרים מסוימים בית המשפט ינקוט בגישה מקלה יותר כלפי בעלי כלבים, למרות הכלל הנוקשה של אחריות מוחלטת לנזקים הנגרמים על-ידם.

נשיכת כלב והגנות עבור הבעלים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין

במאמר זה הצגנו מידע בעניין נשיכת כלב והגנות אפשריות עבור הבעלים בתביעות בנושא. חשוב להיוועץ עם עורך דין בעל מומחיות בתחום דיני הנזיקין על מנת להבין לעומק את האפשרויות העומדות בפני הבעלים של הכלב בכל מקרה ומקרה. אם יש לכם שאלות או צורך בסיוע בנושא, עורכי הדין ממשרדנו, המנוסים מאוד בייצוג לקוחות בתביעות נזיקיות, ישמחו לעמוד לשירותכם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top