Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נהיגה תחת השפעת סמים – מידע משפטי מפי עורך דין מומחה לדיני תעבורה

Moti Orange
Moti Orange

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

מה הסנקציות הקבועות בחוק בגין נהיגה תחת השפעת סמים? ככלל, החוק אוסר על נהיגה תחת השפעת סמים, הנכללת תחת ההגדרה המשפטית של "נהיגה בשכרות". מי שיתפסו נוהגים תחת השפעת סמים, רישיונם עלול להיפסל לתקופה ממושכת, באופן שידרוש ביצוע מחודש של מבחני הנהיגה לצורך קבלת רישיון לאחר מכן (הן תאוריה והן מבחן מעשי). במאמר זה יסביר על הנושא בהרחבה עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו.

 החוק בישראל מתייחס לעבירות של נהיגה בשכרות ונהיגה תחת השפעת סמים בחומרה. ברמת האכיפה, אין הבדל בין נהגים צעירים או חדשים לוותיקים לעניין זה. חשוב להבהיר כי לא מדובר רק בשימוש מיידי בסמים קודם לנהיגה. גם מי שיתגלו בגופם שאריות סם (אשר לא פעם נותרות למשך ימים ואף שבועות לאחר השימוש) עלולים להיות נאשמים בנהיגה תחת השפעת סם. כל זאת, למרות שרבים כיום עושים שימוש בסמים בכפוף להיתר, כאשר הדוגמה הנפוצה ביותר לכך היא בעלי רישיון לשימוש רפואי בקנאביס. קיים בציבור בלבול רב בנושא, עקב יוזמות חקיקה שטרם הבשילו נכון למועד כתיבת שורות אלה. בהתאם, להלן נעשה סדר בדברים ונסביר מה קובע החוק, וכן על הזכויות השמורות לנהגים בנושא.

החוק במתכונתו כיום אינו מבדיל בין סמים מסוכנים, לרבות סמים לשימוש רפואי

לעניין ההגדרה של נהיגה תחת השפעת סמים, נכללים במסגרת החוק כל החומרים האסורים לשימוש תחת פקודת הסמים המסוכנים. לעניין זה, אין הבדל בין סמים האסורים לחלוטין לשימוש כגון קוקאין, הרואין, LSD ו-MDMA ובין סמים אשר החוק מתיר את השימוש בהם במקרים מסוימים, כגון קנאביס. על אף יוזמות חקיקה שיסדירו את היכולת לנהוג תחת השפעת קנאביס ברישיון לשימוש רפואי, נכון להיום ההגדרה המשפטית לצרכי האיסור על נהיגה תחת השפעת סמים אינה מבחינה בין הסמים השונים. בהתאם, גם מי שיתפסו נוהגים בהשפעת קנאביס שאותו הם צורכים כתרופה המאושרת להם לשימוש על-ידי גורם רפואי מוסמך, עלולים להסתכן בשלילת רישיונם. יתרה מכך, החוק אף אינו מבחין בין כמויות סם המתגלות בגופם של נהגים. גם מי שיתגלו בגופם שאריות מזעריות של סמים – אשר עשויות להעיד על חלוף זמן ממושך ממועד השימוש בפועל – ייחשבו כמי שנהגו תחת השפעת סמים.נהיגה תחת השפעת סמים

לא ניתן להורות על עיכוב נהגים וביצוע פעולות חקירה נגדם בגין נהיגה תחת השפעת סם ללא כל חשד

אף שמבחינה משפטית, נהיגה בהשפעת סם נופלת תחת ההגדרה של נהיגה בשכרות, קיים הבדל בין השתיים. החוק מאפשר לשוטרים לבצע בדיקות אלכוהול לנהגים, גם ללא כל חשד כי צרכו אלכוהול בפועל. להבדיל מכך, החוק אינו מאפשר לשוטרים לבצע בדיקות סמים לנהגים באופן רנדומלי, אלא רק במידה וקיים מידע מודיעיני מבוסס על כך שהם נהגו בהשפעת סם, או אם נהיגתם או התנהגותם מעוררות חשד סביר לכך, אותו יש לפרט בדוח משטרתי. חשוב לדעת זאת, משום שאם בהמשך הדרך יתברר שהתבצעו פעולות חקירה נגד נהגים לאיתור שימוש בסמים ללא חשד סביר או מידע מודיעיני, הדבר עשוי במקרים מסוימים להוביל לזיכוי של אותם נהגים.

מי שאכן קיים חשד סביר לכך שהשתמשו בסמים, עשויים להידרש על-ידי המשטרה לבצע בדיקת שתן ו/או בדיקת דם לאיתור שימוש בסמים. גם כאן, החוק קובע תנאים מחמירים לביצוע הבדיקה, אשר על המשטרה להקפיד עליהם. בדיקת שתן נדרשת להתבצע במקום מוצנע, אשר יכול להיות במקרים מסוימים מקום הסמוך לזירה שבה עוכבו הנהגים, תחנת משטרה, מוסד רפואי וכיו"ב. בשונה מכך, בדיקת דם חייב שתתבצע על-ידי צוות רפואי המוסמך לבצעה. בהתאם, לרוב יורו על ביצוע הבדיקה לאחר תאונת דרכים, כאשר קיים חשד לכך שהיא נגרמה בעקבות נהיגה תחת השפעת סמים. יש להדגיש כי הגם שמדובר בפעולות חקירה פולשניות, החוק מחייב את מסירת הדגימה מנהגים שהתבקשו לכך כדין. סירוב לביצוע הבדיקה או הכשלת הבדיקה עלולים להקים עילה לאישומים נגד הנהגים שיעשו זאת.

האם נהגים שנעצרו בגין חשד לנהיגה תחת השפעת סם זכאים לייעוץ משפטי?

התשובה היא כי נהגים חשודים שנעצרו במקרים מעין אלה בהחלט זכאים לייעוץ, וראוי שיעמדו על מימושה. במקרים רבים, נהגים שנעצרים בחשד לעבירות אלה הם אינם בעלי רקע פלילי, לא כל שכן הרקע המשפטי המתאים. כפועל יוצא מכך, נהגים רבים אינם יודעים כיצד עליהם לפעול, והאם הוראות הניתנות להם מצד גורמי האכיפה ניתנו כדין. לדוגמה, לא פעם השוטרים עלולים לעודד נהגים מעוכבים או חשודים למסור גרסה עוד לפני שקיבלו ייעוץ משפטי בנושא. חשוב לדעת כי נהגים שנעצרו במקרים אלה אינם מחויבים לומר דבר בחקירתם, או להשיב לשאלות השוטרים בטרם קבלת ייעוץ משפטי מעורך דין, אשר ידריך אותם על זכויותיהם, ילווה אותם במהלך החקירה ויוודא בזמן אמת או בדיעבד כי השוטרים מילאו אחר דרישות החוק.

מה העונש בגין נהיגה תחת השפעת סמים?

העונש הצפוי לנהגים שיורשעו כי נהגו תחת השפעת סמים תלוי מאוד בנסיבות כל מקרה ומקרה, אך גם בסעיפי האישום נגד הנהגים. העונש בגין נהיגה בשכרות, לפי פקודת התעבורה הוא עד שנתיים מאסר או קנס, לצד אפשרות של פסילת רישיון הנהיגה למשך עד שנתיים. לאחר מכן, יהיה על הנהגים לבצע את תהליך קבלת הרישיון מחדש (לרבות מעבר של בחינה תאורטית ובחינה מעשית). מי שעוברים על האיסור לנהוג ברכב תחת השפעת סמים משכרים לפי תקנות התעבורה, התקנות קובעות פסילת רישיון לתקופה מינימלית של 3 חודשים עבורם. תיתכן אף ענישה מחמירה מכך, ככל שיתווספו סעיפי אישום נוספים או בכפוף לקיומן של נסיבות מחמירות. על מנת להבין מה רף הענישה הפוטנציאלי במקרים ספציפיים, מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה.

נהיגה תחת השפעת סמים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה

במאמר זה הסברנו מה קובע החוק לגבי נהיגה תחת השפעת סם (לרבות לאחר שימוש בקנאביס בהיתר) וכן על זכויות נהגים המעוכבים או נחשדים בשימוש בקנאביס. אם יש לכם כל שאלה נוספת או צורך בייעוץ או בסיוע בנושא, נשמח לעזור. משרדנו מתמחה בדיני תעבורה ומעניק קשת רחבה של שירותים משפטיים, לרבות ייעוץ וליווי משפטי בחקירות, ייצוג בהליכים משפטיים בבתי המשפט לתעבורה, טיפול בבקשות לחידוש רישיון ובפרוצדורות מול משרד התחבורה ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top