דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

משיכת כספי קרן השתלמות לפני הזמן בעקבות משבר הקורונה – שאלות ותשובות

Michael Decker

מתי תתאפשר משיכת כספי קרן השתלמות לפני הזמן בעקבות משבר הקורונה? ההשלכות הכלכליות הקשות של התפרצות הקורונה מצריכות מציאת פתרונות עבור מי שנקלעו לקשיים. אחד מאותם פתרונות הינו הטבה בדמות האפשרות למשוך כספי קרן השתלמות באופן מיידי, ולקבל על כך פטור ממס. במאמר זה נסביר מה התנאים לכך וכיצד זה עובד.

המומחים לדיני עבודה ממשרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, זמינים למתן תשובות ופתרונות משפטיים עבור מעסיקים ועובדים, גם בימים מורכבים אלה. לעורכי הדין מהמשרד התמחות בדיני עבודה וניסיון רב במתן ייעוץ וליווי משפטי מקיף, בנושאים כגון תנאי עבודה, יחסי עובד-מעסיק, מיסוי שכר וקרנות עובדים ועוד.

פטור ממס על משיכת כספי קרן השתלמות בעקבות משבר הקורונה

משיכת כספי קרן השתלמות – פתרון עבור עובדים רבים שהכנסתם נפגעה עקב משבר הקורונה

בימים לא פשוטים אלה, בהם המשק כולו מתמודד עם השלכות משבר הקורונה, חשוב אולי יותר מתמיד כי מעסיקים ימצאו פתרונות יצירתיים לשם שמירה על עובדיהם וחיזוק המוטיבציה שלהם. בתוך אווירת חוסר הוודאות המאפיינת את התקופה, מקום העבודה מהווה עבור עובדים אי של יציבות. 

חרף הקשיים עמם מתמודדים כיום עסקים רבים, חשוב לזכור כי ההון האנושי הינו בין הנכסים החשובים ביותר, ויש לפעול לחיזוקו והעצמתו. ואכן, לאחרונה קיבלנו פניות רבות ממעסיקים בנוגע לדרכים משפטיות להקל על עובדים בתקופת הקורונה. בהתאם לכך, מצאנו לנכון לענות להלן על שאלות נפוצות בנושא החשוב של הפטור החדש ממס שנקבע בעקבות משבר הקורונה, על משיכת כספים מקרן השתלמות של עובדים שכירים. זאת משום שמדובר בפתרון אשר יכול לסייע ללא מעט עובדים.

עבור אילו עובדים הפטור החדש ממס על משיכה מקרן השתלמות רלוונטי?

בעקבות משבר הקורונה, הוחלט על הקלה משמעותית עבור מי שברשותם קרן השתלמות. הקלה זו רלוונטית לעובדים שכירים אשר חוו פגיעה בהכנסתם בעקבות משבר הקורונה, ומאפשרת להם למשוך כספים עד לסכום מסוים מקרן ההשתלמות שברשותם, והמשיכה תהא פטורה ממס. זאת בנוסף לפטור הרגיל ממס שכבר קיים לפי פקודת מס הכנסה.

מה הסכום המקסימלי שניתן למשוך?

בשלב זה הפטור ממס חל על משיכה של עד 7ֿ,500 ש״ח לחודש מתוך סך כל הכספים בחשבונות העובדים, ובסך הכל על משיכה של עד 45,000 ש״ח לכל התקופה שבה חל הפטור (כלומר, עד לחצי שנה לכל היותר). 

מה טווח הזמן שבמסגרתו ניתן למשוך כספים מקרן ההשתלמות ולהנות מפטור ממס בעקבות משבר הקורונה?

הפטור חל על משיכות שיבוצעו החל מיום 10/08/2020 ועד ליום 09/02/2021. ייתכן כי תקופת הפטור תוארך בהמשך, אך כעת המועדים הנ״ל נחשבים למועדים הקובעים לעניין הפטור.

באילו תנאים תוכר פגיעה בהכנסה ככזו המאפשרת משיכה מהקרן?

התנאים שנקבעו על-ידי רשות המסים על מנת שהדבר ייחשב כפגיעה בהכנסה הם אחד משניים: (1) פיטורים או יציאה לחל״ת ששאירעו בין חודש מרץ 2020 ועד למועד הבקשה למשיכת כספי הקרן; (2) הפחתה בהכנסה החודשית הממוצעת ביחס להכנסה החודשית הממוצעת בשנת 2019. התנאי השני מחושב על פי ממוצע בין חודש מרץ 2020 ועד למועד הגשת בקשת המשיכה.

האם הפטור תקף גם לבני זוג אשר לשניהם קרן השתלמות?

כן. הפטור מחושב ביחס לכל אחד מבני הזוג בנפרד. אם שניהם זכאים למשוך כספים מהקרן ולהנות מהפטור, שניהם לא יחויבו ממס בעקבות משיכות שיבצעו.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

קיים לא מעט בלבול בנוגע לאפשרות של משיכת כספי קרן השתלמות במקרים ולקבל על כך פטור ממס בעקבות משבר הקורונה. במאמר זה הסברנו על הנושא באופן כללי, ונשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה פרטנית בנושא. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני עבודה, ומעניק ייעוץ וליווי למעסיקים ולעובדים במגוון רחב של סוגיות משפטיות, כגון תנאי עבודה, מיסוי שכר והכנסת עובדים, זכויות עובדים ועוד.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה