דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מענקים בערוץ מהיר – דרך להצלת חברות סטארט אפ מנזקי משבר הקורונה

Michael Decker

לאחרונה הכריזה רשות החדשנות על מענקים בערוץ מהיר עבור חברות סטארט אפ. מדובר בפתרון אשר יוכל לסייע להרבה חברות הנמצאות בשלבי פיתוח של מוצרים, במיוחד במידה ונתקלו בקשיי מימון בעקבות משבר הקורונה. בעקבות פניות אשר הגיעו בנושא מלקוחותינו, במאמר זה נפרט על ההליך והתנאים לקבלת מענקים אלו.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני תאגידים וחברות. המשרד מעניק מענה משפטי מקיף לחברות בענף הההייטק, ומלווה חברות סטארט אפ לאורך הליכי בקשות להלוואות ולמימון מול הבנקים ורשויות המדינה.

הנזקים הכלכליים עקב משבר הקורונה והפתרונות המשפטיים הקיימים

נתונים עדכניים על הנזקים הכלכליים של משבר הקורונה מעלים כי ענף ההייטק הישראלי, אשר בימי שגרה נחשב ״צינור החמצן״ של התעשיה הישראלית, עומד להיפגע באופן קשה. הנפגעות העיקריות צפויות להיות חברות הסטארט אפ. סקר שפורסם בסוף חודש מאי 2020 באתר גלובס חשף כי חברות סטארט אפ רבות חוות ירידה משמעותית במכירות, סובלות ממחסור במימון ועומדות בפני סכנת סגירה.

חרף החזרה ההדרגתית לשגרה, התחזיות הכלכליות צופות האטה חדה במשק. עולה השאלה מה חברות סטארט אפ שנפגעו יכולות לעשות מבחינה משפטית. לגבי חובות שכבר נצברו, קיימים פתרונות מתחום חדלות הפירעון (פשיטת רגל), עליהם הסברנו בהרחבה במאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו. בין השאר, ניתן לנסות לגבש הסדר נושים, אשר יכלול פריסה ואף מחיקה של חלק מחובות החברה. במקרים חמורים, בהם חברות אינן יכולות להמשיך לפעול באופן עצמאי, קיימת אפשרות לפנות לבית המשפט ולבקש לפתוח בהליכי חדלות פירעון.

מענקים בערוץ מהיר לחברות סטארט אפ - רשות החדשנות

ערוץ המענקים המהיר של רשות החדשנות

לצד פתרונות אלה, אשר נועדו בעיקר לצורך התמודדות עם החובות הקיימים, קיימים פתרונות עבור חברות סטארט אפ בהיבט של איתור מקורות מימון. לצד האפשרות לבקש הלוואות במימון המדינה, קיים ערוץ מימון הזמין עבור לא מעט חברות. מדובר במסלול מענקים ייעודי עבור חברות שנפגעו בעקבות משבר הקורונה, עליו הכריזו לאחרונה רשות החדשנות ומשרד האוצר. מסלול זה מיועד לחברות סטארט אפ טכנולוגיות קטנות ובינוניות, שהינן בעלות סיכויי הצלחה גבוהים בטווח הארוך, אך בעלות קשיי נזילות בטווח הקצר.

תנאי המסלול

תנאי מרכזי שנבחן לצורך קבלת המענק, הינו כי החברות הן בעלות runway קצר. משמעות הדבר היא שהחברות צפויות להישאר ללא תזרים מזומנים בתוך פחות משנה. בנוסף, על החברות להיות בשלבי צמיחה מוקדמים או בשלב מחקר ופיתוח (מו״פ) של מוצר או מוצרים טכנולוגיים. החברות אף נדרשות להראות כי צברו נכסי קניין רוחני, גיוסים או שווי, על מנת לעמוד בתנאים.

תנאי חשוב נוסף הוא מימון משלים. המענק ניתן לחברות סטארט אפ שהן כבר בעלות מימון בגובה מסוים, אך המימון אינו מספיק לצורך המשך פעילותן לטווח הארוך. חברות שייקבע כי הן זכאיות למענק ויציגו מימון משלים, תוכלנה לקבל מקדמה מתוך המענק בשיעור גבוה. חברות הזקוקות לאיתור מקור מימון משלים, עדיין תוכלנה להימצא זכאיות למענק באופן מותנה. זאת בכפוף להתחייבות לאיתור מימון משלים בתוך 3 חודשים.

אופן הגשת ובחינת הבקשה למענק במסלול מהיר

ניתן להגיש את הבקשה פעם אחת בלבד, עד ליום 15.9.2020. ההגשה נעשית באופן מקוון, באמצעות טופס המצוי באתר רשות החדשנות. לטופס זה יש לצרף מסמכים נוספים הנדרשים לצורך בחינת הבקשה, כגון פירוט התקציב המבוקש, מסמכים פיננסיים ותצהירים של מנהלי החברה. רשות החדשנות התחייבה לתת תשובה מהירה לבקשות, בתוך 4 שבועות. הבקשות נבחנות על-ידי ועדה מקצועית, המתכנסת פעם בשבוע. יש לציין כי רשות החדשנות התחייבה למתן העדפה לחברות סטארט אפ בבעלות נשים, בני מיעוטים וחרדים. פירוט מורחב על הנושא מופיע באתר רשות החדשנות.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תאגידים וחברות

מענקים בערוץ מהיר, עליהם פירטנו לעיל, עשויים להוות פתרון עבור חברות סטארט אפ רבות הזקוקות למימון כדי לשרוד את נזקי משבר הקורונה. אם יש לכם שאלות לגבי זכאותכם למענק או שהנכם זקוקים לסיוע וליווי בהגשת הבקשה, תוכלו ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרדנו מתמחה בדיני תאגידים וחברות, ומנוסה בייצוג חברות סטארט אפ בבקשות להלוואות ומענקים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה