דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כניסת מומחה זר לישראל בתקופת משבר הקורונה

Michael Decker

ההגבלות שהוטלו על כניסת אזרחים זרים לישראל עקב משבר הקורונה יוצרות בעיות משפטיות רבות. משרדנו מסייע באופן שוטף לאזרחים זרים הזקוקים להיתרי כניסה לארץ. במאמר זה נתמקד בסוגיה של כניסת עובד זר מומחה לישראל ונראה כי למרות הגבלות הקורונה – הדבר אפשרי, אך דורש עמידה בתנאים שונים.

בכל שאלה או סוגיה הנוגעת להעסקת עובדים זרים בישראל, תוכלו לפנות למשרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב. משרדנו מתמחה ועוסק באופן שוטף בתחום ההגירה לישראל, וכן בתחום דיני התאגידים. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון מקצועי רב בטיפול בבקשות לקבלת אשרות (ויזות) כניסה ושהייה בישראל עבור עובדים זרים מומחים.

הגבלות על כניסת מומחים זרים לישראל בעקבות משבר הקורונה

לא מעט מומחים בתחומים שונים, כגון מהנדסים, רופאים, אנשי אקדמיה ויהלומנים, מגיעים לעבוד בישראל. לעתים נדרשת מומחיות ספציפית, אשר אינה תמיד זמינה בשוק העבודה הישראלי, והדבר מצריך הזמנת מומחים זרים. בימי שגרה קיימת פרוצדורה מסודרת להזמנת מומחים זרים, הקבועה בנהלי משרד הפנים בנושא

משבר הקורונה הוביל להטלת הגבלות על תנועה בין מדינות ברמה כלל עולמית. ישראל הטילה אף היא הגבלות מחמירות, החלות על אזרחים זרים המגיעים מכל מדינה זרה. תחילה נאסר על אזרחים זרים להיכנס כמעט לחלוטין, והדבר יצר בעיות משפטיות בתחומים רבים. בהדרגה נקבעו חריגים לכלל, אשר בהתקיימם תתאפשר כניסה לצרכים כגון לימודים, קבלת טיפול רפואי וכן עבודה בישראל. 

כניסת מומחה זר לישראל בתקופת משבר הקורונה

מה קובעות ההנחיות העדכניות בעניין כניסת עובד מומחה זר לישראל בעת משבר הקורונה?

ההנחיות החדשות מאפשרות כניסה מצומצמת של מומחים, העונים על לפחות אחד מתוך שלושת המקרים הבאים: (1) הגעתם נדרשת בתחום התשתיות הלאומיות; (2) הגעתם נדרשת לצורך פעילות במתקנים רפואיים (בתי חולים, מעבדות רפואיות וכיו״ב); (3) הגעתם נדרשת לצורך רציפות תפקודית במשק הישראלי. 

בעוד ששני המקרים הראשונים נוגעים לתחומים מסוימים, הנחשבים חיוניים ביותר למשק הישראלי, המקרה השלישי אינו נוגע לתחום ספציפי. הוא מאפשר, לצורך הדוגמה, הזמנת יהלומן זר, ככל שהחברה המזמינה תוכיח כי קיימת נחיצות מיוחדת להגעתו. 

את הבקשה להזמנת העובדים יש להגיש לענף המומחים ברשות האוכלוסין וההגירה. המעסיקים המעוניינים להזמין את העובדים הזרים נדרשים לפנות אל המשרד הממשלתי הרלוונטי בבקשה למכתב המלצה, אשר יצוין בו כי קיימים הכרח ודחיפות בהגעת המומחים הזרים לישראל, לצורך רציפות תפקודית במשק. את המכתב יש לצרף לבקשה. לדוגמה: בקשה להזמנת יהלומן מומחה זר דורשת פניה מקדימה אל משרד הכלכלה, בבקשה למכתב המלצה, בקשה להזמנת מומחה זר בתחום הרפואה דורשת פניה מקדימה אל משרד הבריאות, וכן הלאה.

האם חלה על המומחים הזרים חובת בידוד?

צו בריאות העם, אשר נקבע בעקבות ההתמודדות עם נגיף הקורונה, מורה על חובת בידוד של 14 יום על כלל המגיעים ארצה מכל מדינה זרה. הצו חל באותה מידה גם על מומחים זרים. כאשר מעסיקים מגישים בקשה להזמנת מומחים זרים עליהם לצרף, בנוסף למכתב ההמלצה מהמשרד הממשלתי הרלוונטי, גם תצהיר פרטני בנוגע ליכולת בידוד עצמית. חשוב לציין כי ההנחיות מאפשרות, במקרים חריגים, לבקש אישור ליציאת המומחה הזר ממקום הבידוד לצורך ביצוע העבודה החיונית שלשמה הוזמן. גם כאן, לצורך אישור הבקשה, נדרשת קבלת המלצה מהמשרד הממשלתי הרלוונטי.

מסלולי הוויזה הקיימים לצורך כניסת עובד זר מומחה לישראל בתקופת משבר הקורונה

קיימים שני סוגי ויזת עבודה הניתנים למומחים הזרים: (1) היתר במסלול של עד 45 יום – במקרים אלה יידרשו המומחים הזרים לקבל אישור עלייה למטוס, בנפרד מן ההיתר. ללא האישור תסורב כניסתם לארץ; (2) היתר במסלול של מעל 45 יום – במקרים אלה קובעות ההנחיות כי על המעסיקים להסדיר את רישיון העבודה והזמנת העובדים מול רשות האוכלוסין, לאחר הנפקת ההיתר.

צרו קשר עם המומחים שלנו בתחום ההגירה לישראל

לסיכום, חרף הגבלות הקורונה, תתאפשר כניסת עובד זר מומחה לישראל במקרים החריגים עליהם פירטנו לעיל. יש לעקוב אחר עדכונים נוספים מטעם הרשויות, עליהם נמשיך לעדכן. לכל שאלה או צורך בסיוע בהגשת בקשה לכניסה לישראל, תוכלו ליצור עמנו קשר ועורך דין ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. למשרדנו ישנו ניסיון ומומחיות רבים בדיני הגירה ובטיפול בבקשות כניסת מומחים זרים לישראל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה