Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יישובים זכאים – רישיון נשק בישראל (מידע משפטי מפי עורך דין המתמחה בתחום רישוי הנשק)

Michael Decker

יבגני

עורכי דין מצוינים ואכפתים! עזרו לי להסדיר חוב גדול ולקבל חזרה את רישיון הנהיגה. ממליץ בחום. נחמה, מיכאל ואודליה, תודה רבה!

אילו יישובים בישראל נחשבים בתור יישובים זכאים לצורך קבלת רישיון נשק? רשימת יישובים זו שמורה במשרד לביטחון פנים ואינה נגישה לציבור הרחב. עם זאת, ניתן לומר באופן כללי שרבים מהיישובים הזכאים נמצאים מעבר לקו הירוק, קרוב לגדר ההפרדה, ולאורך גבולות ישראל עם מדינות עוינות. לבירור ספציפית לגבי היישוב שלכם, ניתן להתייעץ עם עו"ד המתמחה בקבלת רישיון נשק.

התנאים לקבלת רישיון נשק בישראל מורכבים למדי. מי שמעוניינים להגיש בקשה לרישיון נשק פרטי נדרשים לעמוד בקריטריונים רבים, לעבור הכשרות ולענות על תבחינים שנקבעו על-ידי המשרד לביטחון פנים. אחד התבחינים החשובים בהקשר זה הוא מגורים או עבודה ביישובים זכאים, כלומר יישובים אשר מבחינת הסיכון הביטחוני בהם, רישיון נשק ניתן לתושביהם והעובדים בהם בתנאים מקלים. ואולם, קשה לדעת האם מבקש מסוים מתגורר או עובד ביישוב כזה, משום שרשימת היישובים הזכאים אינם מפורסמת לציבור. על מנת להקל על הבנת נושא מורכב זה, להלן יפרט על כך עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה בתחום רישוי הנשק והמשפט האזרחי.

יישובים זכאים - רישיון נשק בישראל (מידע משפטי מפי עורך דין המתמחה בתחום רישוי הנשק)

רישיון נשק בישראל – מידע כללי

אין זה סוד כי במדינת ישראל קיימות לא מעט סכנות ביטחוניות. אחת הדרכים להתמודד עם סכנות אלה היא לצייד אזרחים ואזרחיות בעלי המיומנות והאחריות הנדרשות בנשק פרטי למטרות הגנה עצמית. קיימים מאות אלפי אזרחים ואזרחיות בעלי רישיון נשק. המתיחות הביטחונית בעת האחרונה גורמת לרבים נוספים לפעול לבדיקת זכאותם לרישיון נשק, מול האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לביטחון פנים. מי שמגישים או מעוניינים להגיש בקשה לרישיון נשק יגלו במהרה כי מדובר בתהליך מורכב, המצריך עמידה בקריטריונים רבים ומעבר הכשרות.

התהליך לצורך קבלת רישיון נשק עשוי לקחת זמן ממושך, ולעיתים להסתיים ללא הצלחה בהשגת הרישיון המיוחל. אחד הקשיים המשמעותיים בנושא מתקשר לכך שלא כל הקריטריונים הרלוונטיים חשופים לעיני הציבור. בכלל זה, רבים אינם יודעים האם הם מתגוררים באזורים בהם מתאפשר להם לקבל רישיון נשק בתנאים מקלים. רשימת היישובים אשר תושביהם והעובדים בהם עשויים לקבל רישיון נשק בסבירות גבוהה אינה גלויה לציבור. בהתאם, עולה השאלה כיצד ניתן לדעת האם מקום מגוריכם או עבודתכם מאפשר קבלת רישיון נשק, ומה נדרש לעשות על מנת לקבל רישיון כזה. להלן נסביר על כך בהרחבה.

מה משמעות המושג ״יישובים זכאים״ לצורך קבלת רישיון נשק בישראל?

קבלת רישיון נשק בישראל מצריכה מעבר של תהליך מורכב, הדורש לעמוד בתנאי סף שונים. מעבר לתנאי הסף הללו, קיימת רשימה של תבחינים נוספים אשר נקבעה על-ידי המשרד לביטחון פנים. תבחינים אלה מאפשרים לבעלי רקע ביטחוני או עבודה בגופי הצלה עדיפות בכל הנוגע למתן רישיון נשק. לדוגמה, משרתי קבע במשטרת ישראל או קצינים בצה״ל יהיו זכאים לעדיפות כזו. אחד מאותם תבחינים הוא מגורים או עבודה ביישובים זכאים. הכוונה ליישובים בהם קיימים סיכונים ביטחוניים גבוהים יותר, ובהתאם תושביהם והעובדים בהם זכאים לקבלת רישיון נשק בצורה מקלה יותר. זאת על מנת שיוכלו להגן על עצמם בעת שהם שוהים במקום מגוריהם או עבודתם. חשוב להדגיש כי עצם המגורים או העבודה ביישוב זכאי אינם מספיקים בפני עצמם כדי לקבל רישיון נשק. ואולם, הדבר עשוי להעלות באופן משמעותי את הסיכוי לקבלת רישיון.

באילו אזורים מצויים יישובים זכאים לקבלת רישיון נשק?

מטעמים ביטחוניים, רשימת היישובים הזכאים לקבלת רישיון נשק שמורה במשרד לביטחון פנים ומעולם לא פורסמה בציבור. גם כאשר מועמדים בוחנים באופן ראשוני את זכאותם במחשבון הבדיקה באתר האגף לרישוי כלי ירייה (אשר חשוב לסייג כי גם מי שאינם עומדים בתנאים הכלולים בו עשויים להיות זכאים) המחשבון אינו מציין האם היישוב בהם הם מתגוררים או עובדים נחשב כיישוב זכאי. ניתן לומר כי אזורים עיקריים בהם מצויים יישובים זכאים כוללים את האזורים שמעבר לקו הירוק (הצד המזרחי של גדר ההפרדה), יישובים סמוכים לגדר ההפרדה ויישובים שקרובים לגבולות המדינה (רמת הגולן, יישובים בצפון הארץ, יישובים בבקעת הירדן, ערבה, עמק הירדן). לצד אזורים אלה, קיימים אזורים נוספים בהם מצויים יישובים זכאים. אם ברצונכם לברר האם אתם מתגוררים או עובדים ביישוב זכאי או שוהים בסמוך ליישוב כזה, ניתן לפנות לייעוץ עם עורך דין המתמחה בתחום רישוי הנשק.

יישובים זכאים לצורך רישיון נשק – צרו קשר עם עורך דין מומחה לרישוי נשק ומשפט אזרחי

במאמר זה פירטנו בהרחבה אודות יישובים זכאים לצורך רישיון נשק בישראל. אם ברצונכם לבדוק את זכאותכם או שיש לכם שאלות פרטניות בנושא, עורכי הדין ממשרדנו זמינים עבורכם. משרדנו מייצג באופן שוטף מגישי בקשות לקבלת רישיון נשק, ומלווה אותם לאורך התהליך מבחינה משפטית. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לרישוי נזק במשרדינו, בירושלים ובתל אביב.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top