במאמר זה תקראו מידע מועיל, אשר נכתב על ידי עורך דין המכיר את עולם הדוגמנות מבפנים, בנושא חוזה דוגמנות אשר רלבנטי במיוחד עבור צעירים אשר אינם בקיאים דיים בכל הקשור לעסקי הדוגמנות הרווחים בשוק הישראלי. המטרה היא לסייע לצעירים השואפים להיות דוגמנים, שחקנים או זמרים ולבני משפחתם לדעת איך לחתום על חוזה, עם מי לחתום ומפני מי שווה להיזהר. חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמצא בתחום חוזי הדוגמנות, על-מנת להיות בטוחים כי לא תנוצלו בידי שרלטנים.

במשרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש ישנה פרקטיקה מטופחת ומפותחת הקשורה לדינים ולחוקים השונים בענייני הסכם דוגמנות. אנו נעזור ונדריך אתכם בכל הקשור לזכויותיכם, בכדי שגם אתם תוכלו לפתח קריירה מקצועית.

חוזה דוגמנות – המדריך לדוגמן / שחקן

חוזה דוגמנות – המדריך לדוגמן / שחקן

תחומי הדוגמנות והמשחק הם משאת נפשם של אלפי צעירים ישראלים, החולמים להיות דוגמנים או שחקנים ולזכות בחוזה דוגמנות. למרבה הצער ישנם נוכלים וזייפנים רבים בתחום זה, המנצלים חולמים אלה לצורך יצירת רווחים כלכליים עבור עצמם, תוך כדי הבטחות כוזבות לצעירים כי הם בדרך להפוך ל"דבר הבא". זאת, כאשר מטרתם היחידה היא ניצולם הכספי ובמקרים מסוימים המיני של הלקוחות הצעירים, יחד עם החתמתם על חוזה דוגמנות מקפח.

לכן, אנו במשרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס וברוש, ממליצים בחום עבור ההורים ללוות את ילדיהם לכל ראיון עם סוכנות דוגמנות, גם במידה והילד אינו קטין.

יחד עם זאת, עדיף להיפגש עם הסוכנויות הנחשבות בלבד, אשר מונות כיום כחמש סוכנויות בישראל. תחת עבודה בסוכנויות אלה, יהיה לכם את הביטחון שמדובר בגוף-עסקי רציני ואחראי, שעשוי לקדם את המניעים (אינטרסים) של הדוגמנ/ית או השחקנ/ית הבא/ה, אף כי גם גופים עסקיים אלו מכוונים כמובן להרוויח כסף, וזאת אין לשכוח.

לא לחתום על חוזה דוגמנות מייד, אלא לבקש זמן לקרוא ולהבין את ההסכם לעומק

בכל אופן, חשוב מאוד שלא לחתום באופן מיידי בפגישה הראשונה עם הסוכנות על הסכם הדוגמנות או על כל חוזה דוגמנות נלווה. חייכו ובקשו מרווח זמן של כמה ימים כדי לקרוא את הסכם דוגמנות, יחד עם השורות הקטנות המתווספות לו, על מנת לאמת כי מה שהובטח בפגישה בעל-פה באמת הועלה על כתב.

מומלץ מאוד לקחת עורך-דין מטעמכם במטרה שיבדוק את כלל ההסכמים טרם תחתמו עליהם. ישנם מספר סעיפים אשר חשוב לוודא כי אכן כתובים בתנאי חוזה דוגמנות-

  1. עמלה – ודאו שהעמלה לא עולה על 30%. הדבר אינו נדיר בקרב סוכני דוגמנות שמעוניינים בהעלאת רמת האחוזים.
  2. לא להסכים לשלם עבור בוק – בנוסף, לא להסכים לקיזוז שכר בשביל בוק הנעשה בידי הסוכנות. היו בטוחים כי מי שמעוניין בשירותכם ומאמין בפוטנציאל האמיתי שלכם, לא ידרוש מכם תשלום אם אין באפשרותו להבטיח לכם עבודה. במידה וראיתם לנכון והסכמתם לקיזוז בעבור הפקת בוק דרך עבודות עתידיות, תצטרכו לוודא שהקיזוז הינו בסך נורמלי שלא עולה על – 1,000 ש"ח. במקרה והסוכן מתעקש על קיזוז יותר גבוה, עדיף להציע כי תוציאו בוק על-ידי שירותיו של צלם פרטי שתשכרו מטעמכם. אם והסוכנות מסרבת למהלך זה, סביר להניח כי כוונותיהן אינן טהורות.
  3. תוקף חוזה דוגמנות – ודאו כי החוזה תקף לשנתיים עד חמש ולא מעבר לכך. על כל פנים, השאירו סעיף השתחררות מוקדם, כך שבמקרה ואינכם מרוצים מהיחס או התוצאות שהושגו מהסוכנות, תוכלו לעזוב ללא טרטורים מסובכים.
  4. ודאו כי אתם יכולים לעבוד בכל שאר העבודות שלא על-ידי הסוכנות, למעט בתחום המסוים בו אתם מעוניינים בקידומו באמצעותם.

חשוב לציין כי חלק זעיר מהדוגמנים והשחקנים הישראלים מתפרנסים רק מהתחום הספציפי המדובר. לאמיתו של דבר כ- 90% מוכרחים להשלים הכנסה מעבודות כגון: מלצרות, מכירות וכו'. ככה, שהחלום להיות שחקנ/ית או דוגמנ/ית אינו קל להשגה כפי הנראה. בין הבודדים אשר מצליחים על-אמת, אלו בדרך-כלל צעירים שזכו לחשיפה תקשורתית וכן ליחסי ציבור מרובים ולכן גם נחשבים ככישרונות יוצאי דופן – טאלנטים.

אם אתם לא בעלי יכולות כמו שירה, משחק וכישרונות נוספים מעבר למראה האטרקטיבי, הסיכויים להצלחה הינם קלושים וקבלת הסכם דוגמנות היא התחלה שלא בהכרח רומזת על הצלחה עתידית. בלי להאריך – היו ערניים, זהירים וסמכו על עצמכם, ועל עורך הדין שלכם בלבד.

יצירת קשר עם עורך דין מומחה לחוזה דוגמנות

משרדנו ממוקמים בפתח תקווה וירושלים. נשמח לעמוד לרשותכם ולייעץ לכם בסוגיית הסכם דוגמנות עם הסוכנויות השונות, בטלפונים הרשומים בתחתית העמוד או דרך הדוא"ל, שיהיה בהצלחה!

חוזה דוגמנות – המדריך לדוגמן / שחקן

: 03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il