Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חובת סודיות של עורך דין כלפי לקוח

Michael Decker

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

חובת סודיות של עורך דין היא אחת הדרכים המרכזיות להבטיח שמירה על יחסי אמון בין עורך דין ללקוח. בהיותה כזו, קיימת הקפדה יתרה על מילוי חובה זו, ורק במקרים חריגים ביותר יתאפשר להפר אותה. משרדנו עוסק רבות במשפט אזרחי ומטפל בסוגיות שונות העוסקות ביחסי עורך דין-לקוח. במאמר זה יסקור עורך דין ושותף במשרדנו את הסוגיות המשפטיות סביב חובת סודיות של עורך דין בהרחבה.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במשפט אזרחי. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים ללקוחות המשרד ייעוץ וייצוג במגוון סוגיות מענפי המשפט האזרחי כגון: דיני נזיקין, משפט מסחרי, פשיטת רגל וחדלות פירעון, דיני עבודה, קניין רוחני ועוד. כמו כן, עורכי הדין ממשרדנו מעניקים סיוע וייעוץ בענייני אתיקה מקצועית ובייצוג עורכי דין בפני בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין.

חובת סודיות עורך דין

מהי חובת סודיות של עורך דין כלפי לקוח מבחינה משפטית?

החיסיון החל בין עורך דין ללקוח מאפשר לעורך הדין למלא את עבודתו באופן מיטבי לשם שמירה על ענייניהם של לקוחותיו. כידוע, קיימים סוגים נוספים של חסיונות וחובות שמירה על סודיות בתחומים אחרים, כגון חסיונות רפואיים, פסיכולוגיים או עיתונאיים. עם זאת, חיסיון עורך דין לקוח מהווה את אחד החסיונות העוצמתיים והרחבים ביותר. שמירה על החיסיון נדרשת לצורך הבטחת יחסי האמון מול הלקוחות של עורך הדין, ולכן קיימת הקפדה כה רבה על החיסיון והחובה לשמור על סודיות. 

במספר חוקים וכללים בישראל נקבעו הוראות לעניין חובת השמירה על חיסיון של עורך דין כלפי לקוח. בפקודת הראיות, המהווה המקור החוקי העיקרי לדיני ראיות בישראל, נקבע כי עורך הדין אינו מחויב למסור כראיה כל מידע או מסמכים שהוחלפו בינו לבין לקוחו, כל עוד הדברים הם בעלי קשר ענייני לשירות המקצועי שנתן עורך הדין. 

כמו כן, בחוק לשכת עורכי הדין, נקבע כי ככלל, אסור לעורך דין לגלות דברים ומסמכים שהוחלפו בינו לבין הלקוח ואשר יש להם קשר לשירות המקצועי שניתן ללקוח. האמור חל על כל הליך משפטי, חקירה או חיפוש. בנוסף, בכללי לשכת עורכי הדין, המגדירים חובות אתיות החלות על עורכי דין, נקבע כי חובה על עורך הדין לשמור בסוד כל מידע שהגיע עליו בידי לקוח או מטעמו, במהלך מילוי תפקידו של עורך הדין. 

למה נועדה החובה לשמירה על סודיות?

לחובת השמירה על חיסיון וסודיות קיימת חשיבות עצומה הן מצד עורך הדין והן מצד הלקוח. מבחינת עורך הדין, היא מאפשרת לו למלא את תפקידו – לפעול במסירות למען הלקוח, ולשמור על זכויותיו. מצד הלקוח, חובת הסודיות מאפשרת בניית אמון מול עורך הדין. הליכים משפטיים עשויים להיות כרוכים בגילוי פרטים אינטימיים ביותר, ואם לקוחות יחששו להתבטא בחופשיות בפני מי שמייצגם בהליכים אלה, הדבר יקשה מאוד על ייצוג הלקוח באופן מיטבי.

מה הסנקציות האפשריות בגין הפרת חובת הסודיות?

לאור כך שחובת הסודיות נועדה לשמור על יחסי אמון בין עורך דין ללקוח, מתקיימת שמירה קפדנית עליה מצד לשכת עורכי הדין ובתי המשפט. הפרת חובה זו מצד עורך דין מסוים, עלולה להשפיע על יחסי עורך דין-לקוח באופן כללי, ולגרום ללקוחות לחשוש מפני מסירת מידע לעורכי דינם. בהתאם, הפרת חובת הסודיות עלולה לגרור סנקציות כבדות, לרבות השעיית חברות בלשכת עורכי הדין, ואף שלילת רישיון עריכת דין לצמיתות. במקרים בהם עורך דין נתון להליכים משפטיים או משמעתיים בעקבות הפרת חובת הסודיות, הוא עשוי להזדקק בעצמו לייעוץ וייצוג של עורך דין מומחה לאתיקה מקצועית.

באילו מקרים עשויה להתאפשר הפרת חובת הסודיות?

אף שהחובה לשמירה על סודיות רחבה מאוד, היא אינה מוחלטת. בחוקים והכללים השונים העוסקים בחובת הסודיות וחיסיון עורך דין-לקוח, נקבעו סייגים מסוימים. כך למשל, אם הלקוח הסכים במפורש להסרת החיסיון או גילוי המידע הסודי, יתאפשר לעורך הדין לגלותם. כך גם ייתכן כי ייקבע במקרים מסוימים כי מידע מסוים אינו נחשב ככזה המוגן בחיסיון או בחובת סודיות. למשל, בלא מעט מקרים נקבע כי תאריכים ושעות בהם נפגש עורך הדין עם הלקוח, או אף מידע לגבי שכר הטרחה ששילם הלקוח לעורך דינו, אינם מוגנים בחיסיון או חובת סודיות.

ייתכנו מקרים בהם יהיה צורך לאזן בין זכויותיו של עורך דין ובין החיסיון והחובה לשמירה על סודיות. כך נקבע, למשל, בפסק דין אילן אשד, אשר עסק בהרשעת עורך דין בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין. בפסק הדין נקבע כי ייתכנו מקרים חריגים בהם עורך דין יזדקק לגילוי מידע חסוי על מנת שיתאפשר לו להתגונן כראוי מפני האשמות ותלונות בענייני אתיקה מקצועית. מקרה זה ממחיש עד כמה חובת הסודיות אינה מוחלטת, וכי לעיתים יהיה צורך לאזנה מול חובות וזכויות מוגנות אחרות. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי 

במאמר זה הסברנו על חובת הסודיות של עורך דין כלפי לקוח, תוכנה של חובה זו והסייגים לה. לכל שאלה וסיוע בנושא, עורך דין מומחה למשפט אזרחי ואתיקה מקצועית ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top