דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זכויות עובדים בחג – מידע משפטי שימושי

Joshua Pex

זכויות עובדים הן תמיד עניין מורכב אשר לא כל העובדים מודעים אליו, והדבר נכון גם לגבי זכויות עובדים בחג. מפתיע לגלות כי על אף שעובדים רבים בישראל מוכנים לעבוד בחגים על מנת להגדיל את משכורתם, לא כולם מודעים לגובה השכר אשר הם זכאים לו. מנגד, יש לא מעט עובדים אשר אינם יודעים מתי הם רשאים לסרב לעבוד בחג. זכויות אלה ואחרות הן הנושא המרכזי של מדריך קצר זה, בו יסביר עורך דין מומחה לדיני עבודה ממשרדנו על מה שמגיע לעובדים במהלך החגים.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה. המשרד מעניק מגוון שירותים משפטיים לעובדים, מעסיקים ומקומות עבודה. משרדנו עוסק, בין היתר, במימוש זכויות עובדים, ניסוח וייעוץ בעניין הסכמי עבודה, ייצוג בסכסוכי עבודה ועוד.

זכויות עובדים בחג

האם אתם יודעים כמה כסף באמת מגיע לכם בגין עבודה בחגים?

שעות העבודה בישראל הן מהגבוהות בעולם. על פי דיווחים שונים ונתוני ארגון ה-OECD, ישראל מדורגת בתור המדינה עם שבוע העבודה הארוך ביותר בעולם המערבי (עם ממוצע של מעל 40 שעות עבודה), ובין 10 המדינות עם שבוע העבודה הארוך בעולם. לאור נתונים אלה, מעט מפתיע כי על אף העומס הרב, לא מעט ישראלים מוכנים לעבוד גם בחגים ובסופי שבוע. ואולם, לא כל העובדים בישראל מה הכללים לחישוב שכרם בגין עבודה בחגים, מתי בדיוק הם זכאים לקבל חופשה וכן מתי הם רשאים לסרב לעבוד בחגים. מה הזכאויות של עובדים במהלך תקופות החגים? להלן נסקור את המרכזיות שבהן.

מה שעות העבודה בחגים?

ראשית, חשוב לדעת כי החוק מעניק לעובדים חופש בחירה מבחינת החגים שבגינם הם זכאים לחופשות ולתנאים מיוחדים, בהתאם לדתם. עובדים יהודים זכאים לתנאים מיוחדים בחגי ומועדי ישראל. עובדים שאינם יהודים, ובכלל זה עובדים זרים, זכאים לבחור האם לחגוג את מועדי ישראל או את חגי הדת אליה הם משתייכים. על פי החוק החל בנושא, ערבי חג מתחילים ככלל באותן שעות כמו יום המנוחה השבועי. מכאן שאם, לצורך הדוגמה, החג נכנס בשעה 17:00, ומשמרת העובד חלה בין השעות 12:00 בצהרים עד 20:00 בערב, עבור 3 השעות האחרונות של המשמרת יהיה זכאי העובד לתשלום עבור העסקה בחג.

מה השכר על עבודה בחגים?

במרבית ענפי המשק (ולמעט ענפים אשר לגביהם נקבעו הסדרים מיוחדים, דוגמת ענף השמירה), החוק מחייב להעניק תשלום של 150% מהשכר היומי לעובדים המועסקים בחגים. ואולם, קיימת תוספת של 100% נוספים מהשכר לעובדים אשר הוכרחו על-ידי מעסיקיהם לעבוד בחג. תוספת זו נקבעה בפסיקת בית הדין לעבודה. יש לציין בנוסף כי בית הדין הארצי לעבודה קבע בשנת 2020 כי ההנחה הראשונית היא כי מי שעובדים בחגים אינם עושים זאת מבחירה. רק אם המעסיקים יצליחו להוכיח כי אכן עובדים עשו זאת מבחירה חופשית, הם יהיו מחויבים בתשלום של 150% ולא 250%, המוענקים לעובדים שהוכרחו לעבוד בחגים. 

חופשה בימי חג, ערבי חג וחול המועד

ככלל, החוק העוסק בחופשה שנתית חל באופן זהה לגבי ערבי חג וימי חג. כלומר, עובדים אשר יצאו לחופשה בערב החג, יהיו זכאים לדמי חופשה מלאים, כפי שאלו ניתנים עבור ימי חג. חשוב להדגיש כי על אף שבמקומות עבודה מסוימים מעסיקים נוהגים לנכות חצי יום חופשה בגין ערבי חג, כסוג של הטבה לעובדים, עדיין קיימת חובה לשלם עבור יום עבודה מלא בימים אלה. לעניין התשלום עבור חופשה בערבי חג, אין זה משנה האם ההחלטה על יציאה לחופשה נעשתה מבחירת העובדים או ביוזמת המעסיק. בשני המקרים, קיימת חובה לשלם עבור היציאה לחופשה. ככלל, ימי חול המועד נחשבים כימים רגילים, ומי שעובדים בימים אלה אינם זכאים לדמי חופשת חג. 

האם מעסיקים רשאים לכפות יציאה לחופשה בחג ובחול המועד? בית הדין לעבודה קבע כי ככל שהדבר נעשה בהתאם לקבוע בחוק, הם אכן רשאים להחליט על כך. ואולם, על מנת לעשות זאת, מעסיקים מחויבים לוודא כי לזכות העובדים נותרו די ימי חופשה צבורים אשר באפשרותם לנצל. כמו כן, כאשר מדובר בכפיית חופשה למשך 7 ימים או יותר, על המעסיקים להודיע על היציאה לחופשה שבועיים מראש, ולנקוב במועד היציאה המתוכנן לחופשה. אי קיום תנאים אלה לא יאפשר הוצאה לחופשה כפויה.

זכאות לסרב לעבוד בחג 

בעבר, החוק קבע כי ניתן לסרב לעבוד בימי חג כאשר הדבר נוגד את דתם ואמונתם של העובדים. הוראת חוק זו גררה לא מעט ביקורת מצד עובדים אשר אינם דתיים, אך עדיין היה חשוב להם לצאת לחופשה במהלך החג. כיום, החוק תוקן באופן המאפשר לעובדים לסרב לעבוד בחג (בדומה ליום המנוחה השבועי) מכל סיבה. עם זאת, חשוב לציין כי קיימים בחוק חריגים שונים, וביניהם עבודה בענף המלונאות, עבודה במפעלים לייצור או אספקת חשמל וכן בעבודות אבטחה שונות. בכל מקרה של ספק בנושא, מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני עבודה. 

זכויות עובדים בחג – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

במדריך קצר זה הצגנו מידע שימושי לעובדים ומעסיקים בעניין זכויות עובדים בחג. אם יש לכם כל שאלה נוספת או צורך בייעוץ בנושא, עורך דין מומחה לדיני עבודה ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים מאוד במתן מענה משפטי מקיף לעובדים ומעסיקים מכל רחבי הארץ. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה