דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

התאזרחות בארה"ב

Michael Decker
Michael Decker

אזרחות אמריקאית יכולה להירכש בעת הלידה או באמצעות התאזרחות בארה"ב. מאמר זה, שנכתב על ידי מייקל דקר, אחד השותפים המייסדים ב-דקר, פקס, לוי, יסביר את ההבדלים בין התאזרחות ורכישת אזרחות אמריקאית מלידה, מהם היתרונות של התאזרחות עבור מחזיקי גרין קארד, תהליך ההתאזרחות ועוד.

מה ההבדלים בין התאזרחות לרכישת אזרחות?

התאזרחות מאפשרת למי שלא נולדו כאזרחים ארה"ב לרכוש אזרחות. בארה"ב, האפשרות להתאזרח פתוחה בדרך כלל לתושבי קבע (בעלי גרין קארד). מדובר בהליך המצריך הגשת בקשה, ראיון, עמידה במבחן אזרחות ועוד (ראו להלן). לאחר התאזרחות, מקבלים אותן זכויות וחובות כמו אלה שנולדו כאזרחים. רכישת אזרחות לעומת זאת, מתייחסת להענקה אוטומטית של אזרחות אמריקאית על סמך נסיבות ספציפיות: לידה בארה"ב או בטריטוריה של ארה"ב או להורים אזרחי ארה"ב (דין הקרקע או דין הדם).

האם ניתן לשלול אזרחות אמריקאית?

אמנם מדובר בנסיבות נדירות, אך אזרחותם של מתאזרחים עלולה להישלל בנסיבות מסוימות. שלילת אזרחות מתרחשת בדרך כלל במקרים של הונאה, הצגת מסמכים כוזבים, ופעילויות בלתי חוקיות אחרות במהלך תהליך ההתאזרחות.

מהם היתרונות של קבלת אזרחות אמריקאית אם כבר יש לכם גרין קארד?

בעוד ששני הסטטוסים מציעים זכויות והטבות מסוימות, אזרחות אמריקאית פותחת אפשרויות שאינן זמינות לבעלי גרין קארד. להלן כמה הבדלים עיקריים:

הגנה מפני גירוש – מחזיקי גרין קארד יכולים להיות מגורשים מארה"ב אם הם מבצעים פשעים חמורים מסוימים, סוחרים בסמים או מפרים את חוקי ההגירה. אזרחי ארה"ב מוגנים בדרך כלל מפני גירוש ונהנים מתחושת ביטחון ויציבות רבה יותר. הגנה זו עשויה לסייע לכם גם בשוק העבודה התחרותי בארה"ב, שכן מעסיקים מעדיפים לעתים קרובות להעסיק אזרחים אמריקאים על פני תושבים שעשויים לעזוב את ארה"ב מרצונם או אחרת בעתיד.

הזכות לתת חסות לבני משפחה המהגרים לארה"ב – . בעוד שמחזיקי גרין קארד יכולים להגיש בקשות חסות רק עבור בני זוג וילדים (עד גיל מסוים ובתנאי שהם רווקים), כאזרחים תוכלו לתת חסות לבני משפחה נוספים כגון הורים, אחים וילדים בוגרים, בין אם נשואים ובין אם לאו.

אזרחות ארה"ב עבור ילדיכם – על פי חוק אזרחות ילדים משנת 2000, ילדים מתחת לגיל 18 שהם תושבי קבע חוקיים ונמצאים במשמורת חוקית ופיזית של הורה מתאזרח, הופכים אוטומטית לאזרחי ארה"ב כאשר הוריהם מתאזרחים.

אפשרויות פיננסיות – התאזרחות פותחת דלתות למגוון רחב של הזדמנויות כלכליות. האזרחות היא הגשמה של החלום האמריקאי, שכן היא מבטלת את הצורך באשרות עבודה או חסות, ומאפשרת לכם לפתח יזמות ולתרום לכלכלה האמריקאית. מחקרים אף הראו שמתאזרחים נוטים לקבל הכנסה גבוהה יותר בהשוואה לתושבי קבע, מה שמאפשר להם לאגור אמצעים, להשקיע ולפרנס את משפחותיהם.

גישה למשרות ממשלתיות – ההזדמנויות הכלכליות המורחבות עבור אזרחי ארה"ב אינן מוגבלות לשוק הפרטי; בעוד שמשרות ממשלתיות מסוימות עשויות להיות פתוחות לבעלי גרין קארד, יש תפקידים הדורשים אזרחות אמריקאית. תפקידים רגישים הדורשים סיווג ביטחוני כוללים תפקידים במשרד ההגנה, בקהילת המודיעין, באכיפת החוק ובביטחון המולדת (Homeland Security). אזרחות אמריקאית היא לעתים קרובות תנאי מוקדם להשגת אישור לעבודה בתפקידים אלה, מכיוון שהיא מוכיחה נאמנות ומחויבות לאינטרסים של המדינה.

משרות ממשלתיות אחרות – חלק מהתפקידים הללו מיועדים במיוחד לאזרחי ארה"ב על פי חוק. מדובר על תפקידים שכוללים קביעת מדיניות, אכיפת תקנות או תפקידי מינהל ציבורי הדורשים הבנה מעמיקה של חוקי ארה"ב, ממשל ומערכת המשפט.

קבלת דרכון אמריקאי – דרכון אמריקאי הוא אחד ממסמכי הנסיעה החזקים ביותר בעולם. הוא נותן לכם גישה ללא דרישה לקבל אשרה מראש ליותר מ-180 מדינות, מה שאומר שאתם יכולים לנסוע בקלות ובנוחות יותר מאי פעם. יתרה מכך, אם אי פעם תזדקקו לשירותים קונסולריים או לסיוע חירום בחו"ל, תוכלו ליצור קשר עם השגרירות או הקונסוליה הקרובה ביותר בארה"ב לקבלת עזרה ותמיכה.

הטבות סוציאליות – בעוד שתושבי קבע עשויים להיות זכאים להטבות מסוימות של ביטוח לאומי, לתוכניות אחרות ישנן הגבלות או זכאות מוגבלת למי שאינם אזרחים. הטבות כאלה כוללות מדיקייר, מדיקאייד, תוכניות סיוע ציבורי וסיוע פיננסי פדרלי בחינוך.

אינטגרציה חברתית  בארה"ב – התאזרחות מטפחת תחושת שייכות עמוקה יותר ואינטגרציה חברתית בחברה האמריקאית. בין היתר, אזרחים יכולים להצביע בבחירות מקומיות וארציות, ובכך להשפיע על התהליך הדמוקרטי ועל המדיניות בארה"ב. השתתפות פוליטית לא רק מועילה לאזרח הפרט אלא גם תורמת לחוזקה של הדמוקרטיה. ציבור בוחרים מגוון מבטיח שלטון מכיל ויציג יותר, המשקף את האינטרסים והדאגות של מגוון רחב של אזרחים. אזרחים מתאזרחים מביאים נקודות מבט וחוויות ייחודיות לזירה הפוליטית, מעשירים את השיח הציבורי ומקדמים רב-תרבותיות.

התאזרחות בארה"ב

האם צריכים לוותר על האזרחות המקורית אם מתאזרחים בארה"ב?

לא, ארה"ב מאפשרת להחזיק אזרחות כפולה, מה שאומר שאתם יכולים להיות אזרחים של ארה"ב ומדינה אחרת (או יותר ממדינה אחרת אחת) בו זמנית. עם זאת, חשוב לציין שבמדינות מסוימות עשויות להיות הגבלות או מגבלות על אזרחות כפולה, ולכן מומלץ לבדוק את החוקים של כל המדינות המעורבות (ישראל מתירה גם אזרחות כפולה).

האם צריך לדווח על מסים גם אם לא גרים דרך קבע בארה"ב?

כן, אזרחי ארה"ב, ללא קשר למקום מגוריהם, נדרשים בדרך כלל לדווח על הכנסתם ברחבי העולם ולהגיש דוחות מס ל-Internal Revenue Service (IRS). דוחות אלו כוללות דיווח על הכנסות שנצברו מחוץ לארצות הברית.

איך מתחילים את תהליך ההתאזרחות כדי לקבל אזרחות אמריקאית?

להלן נסכם בקצרה את תהליך ההתאזרחות. אם אתם מעוניינים להתאזרח בארה"ב, אנו ממליצים לקרוא את המאמרים המפורטים הבאים שכתבנו בנושא: דרישות אזרחות ארה"ב ותעודת התאזרחות.

כדי להתחיל בתהליך ההתאזרחות ולקבל אזרחות אמריקאית, אתם בדרך כלל צריכים לבצע את השלבים הבאים:

  • בדיקת זכאות: הדרישות הבסיסיות כוללות הגעה לגיל בגרות (18 לפחות), החזקת גרין קארד לפרק זמן מסוים (בדרך כלל חמש שנים, אך במקרים מסוימים לתקופה קצרה יותר יותר), מילוי דרישות תושבות ונוכחות פיזית.
  • מילוי טופס N-400 (בקשה להתאזרחות). עקבו אחר ההוראות בקפידה וספקו מידע מדויק.
  • איסוף מסמכים נדרשים: מדובר על מסמכים כגון הגרין קארד שלכם, תעודת נישואין ומסמכים דרושים אחרים.
  • שלחו את הבקשה: שלחו את טופס N-400 הממולא יחד עם המסמכים התומכים ל-USCIS. שלמו את עמלת ההגשה הנדרשת (אלא אם כן אתם זכאים לפטור מעמלה).
  • פגישה לקבלת פרטים ביומטריים: בפגישה זו תגישו את טביעות אצבעותיכם יחד עם התמונה והחתימה שלכם לבדיקת רקע. יש עמלה של $85 עבור פגישה זו.
  • השלימו את הראיון: לאחר הפגישה הביומטרית תזומנו לראיון עם פקיד USCIS. במהלך הראיון, תישאלו שאלות לגבי הבקשה, הרקע והידע שלכם באזרחות אמריקאית וכישורי השפה האנגלית. חשוב להתכונן לראיון על ידי לימוד חומרי מבחן ההתאזרחות ובדיקת בקשתכם.
  • אישור הבקשה: אם תאושר, תזומנו לטקס ההתאזרחות, שבו תישבעו את שבועת הנאמנות ותהפכו רשמית לאזרחי ארה"ב.

התאזרחות בארצות הברית

האם צריך להתייעץ עם עורך דין כדי לקבל אזרחות אמריקאית?

ניתן להבין הרבה על תהליך ההתאזרחות על ידי קריאה באתר USCIS. עם זאת, עורך דין הגירה לארה"ב מנוסה יכול לספק את המומחיות משפטית הדרושה כדי להדריך אתכם, במיוחד אם הנסיבות שלכם מורכבות ויש לכם סיבה לחשוש מסירוב. עו"ד הגירה לארצות הברית יכול להעריך את הנסיבות הספציפיות שלכם ולעזור לקבוע אם אתם עומדים בדרישות הזכאות להתאזרחות. בפגישה ניתן לסקור כל בעיה או אתגרים פוטנציאליים שעשויים להשפיע על הבקשה שלכם ולספק הנחיות כיצד לטפל בהם.

משרד עורכי הדין שלנו, בעל סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה בארה”ב. יש לנו צוות הגירה ייעודי שיסייע לכם בבקשתכם להתאזרח בארה"ב. נשמח לעמוד לשירותכם ולסייע לכם בכל הקשור לנושא.

המאמר נכתב בשיתוף עם עורך הדין אדם ג'ונסון.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה