דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה ניתן לעשות במקרים של הפרת חוזה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה?

Michael Decker
Michael Decker

התפשטות נגיף הקורונה בישראל ובעולם הובילה לנקיטת צעדים חסרי תקדים אשר השפעתם על המשק צפויה להימשך בעתיד הנראה לעין. סכסוכים חוזיים בגין הפרת התחייבויות של צדדים להסכמים בנסיבות הקשורות להתפשטות הנגיף הם ודאי רק עניין של זמן. במאמר זה נסביר מה קובע החוק בעניין אירועים חריגים והשפעתם על חיובים חוזיים, וכיצד בתי המשפט נוטים להתייחס לכך.

משרד עורכי הדין שלנו בעל מומחיות בדיני חוזים ובמשפט מסחרי. המשרד מספק ללקוחותיו מענה מקיף וייצוג משפטי בתחומים כגון חוזים (פרטיים ומסחריים), הסכמי מכר וקנייה ושכירות של נכסים.

השפעת הקורונה על הפרת חוזיםהשלכות התפשטות נגיף הקורונה

שנת 2020 תיזכר בהיסטוריה כשנה שבה התמודד העולם עם ההתפשטות הבלתי צפויה של מגיפת הקורונה. עד לפני זמן קצר, איש לא חזה כי התפשטות הנגיף (המוכר בשם המדעי COVID19) שהחלה בסין, תגיע אל כל יבשות כדור הארץ. יתרה מכך, איש לא צפה את ההשפעות הכלכליות של התפשטות הנגיף, אשר בעת כתיבת שורות אלה הן עדיין בלתי ניתנות להערכה מדויקת. בהודעה לעיתונות שהפיץ נגיד בנק ישראל צוין כי אם המשבר יימשך, השפעותיו הכלכליות תהיינה משמעותיות. כלכלנים מומחים מעריכים כי הנזקים למשק יגיעו לכדי עשרות מיליארדי שקלים. אין ספק כי מדובר באירוע חריג שטרם נראה כמותו, אך נשאלת השאלה מהן ההשלכות המשפטיות של השפעת הקורונה על הפרת חוזים.

השתחררות מהתחייבויות חוזיות (סיכול)

המשפט הישראלי רואה בקיום חוזים כעקרון חשוב ביותר, ובהתאם לכך כל מעשה שהוא בניגוד לחוזה מוגדר בחוק כהפרה. לעניין זה, אין חשיבות רבה לשאלה האם הייתה כוונה לגרום להפרה. כדוגמה בסיסית ועדכנית, ניתן לחשוב על אדם שהתחייב להעביר במועד מסוים את הרכב שבבעלותו לאדם אחר (בהתאם להסכם מכר בין הצדדים). אך מכיוון שהוא נמצא בבידוד ביתי עקב התפשטות נגיף הקורונה, אין לו אפשרות פרקטית לצאת מביתו ולקיים את התחייבותו. כמו כן, אנו שומעים על מקרים של בני זוג שתכננו להינשא באולם אירועים, בנוכחות מאות בני משפחה וחברים, כבר סגרו הסכם עם מקום האירוע, כולל קייטרינג, צלם, וכל הספקים הקשורים לחתונה, אולם בעקבות הוראת משרד הפנים האוסר על התקהלות של יותר מ- 10 אנשים, נאלצים בני הזוג לבטל את האירוע, ולהפר לכאורה את החוזה מול אולם האירועים והספקים. בראי החוק היבש, מדובר בהפרת חוזה, אף שברור כי הדבר לא נעשה מתוך כוונה. 

ככל שהמשבר בעקבות התפשטות נגיף הקורונה יימשך, קל להניח כי יתרחשו מקרים רבים ומורכבים יותר של אי יכולת לעמוד בהתחייבויות. חשוב לזכור שלא רק המשק הישראלי נפגע בעקבות המשבר, אלא קיים מצב דומה (ובמקרים מסוימים אף חמור יותר) במדינות רבות. לפיכך, ספקים ממדינות שונות עלולים להיות חסרי יכולת לייצא  מוצרים שהתחייבו לספק. 

הפרת חוזה בנסיבות שלא ניתן לצפות

החוק העוסק בסעדים שניתן לפסוק בשל הפרת חוזה (ומכונה ״חוק התרופות״) קובע בסעיף 18 כי במקרים שבהם חלו נסיבות אשר בעת כריתת החוזה לא ניתן היה למנוע אותן, לצפותן ולדעת עליהן מראש, יוענק פטור מאכיפת החוזה או מפסיקת פיצויים בגינו. בעגה המשפטית, הדבר מכונה ״סיכול.״ הפטור יוענק במקרים הידועים כ״כוח עליון״, בלועזית: "פורס מאז'ור", כלומר אירועים כה חריגים אשר לא ניתן היה לשער שיתרחשו בעת כריתת החוזה. ואולם, בתי המשפט העניקו פרשנות מצמצמת ביותר לסעיף הפטור הנ״ל, ונמנעו מלקבוע כי הוא מתקיים אף במקרים קשים כגון מלחמות ונזקי טבע משמעותיים.

מאז שנות ה-90, החלו להישמע בבית המשפט דעות לפיהן יש לרכך את התנאים הקיימים כיום להוכחת התקיימותו. הדבר הוביל לקבלת טענות סיכול במקרים מסוימים. כך לדוגמה, לפני מספר שנים נקבע בבית המשפט המחוזי בתל-אביב כי מלחמת לבנון השניה היוותה אירוע מסכל בנסיבות של הסכם רכישה אשר היה תלוי במימון של חברה זרה משווייץ, מימון שבוטל בעקבות המלחמה. האמור ממחיש כי אף שבתי המשפט עדיין נוקטים במשנה זהירות בעת בחינת טענת הסיכול, הטענה עשויה להתקבל. לצד זאת, ניתן לחשוב על פתרונות חלופיים, כגון עדכון חוזים לפי מצב העדכני והנסיבות שהשתנו. נבהיר כי לאור החשיבות שבבחינת כל מקרה לפי נסיבותיו, אין מדובר בעצה לפעול כך או אחרת, ומומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בנושא. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ולמשפט מסחרי

כאמור, מוקדם לקבוע כיצד יתייחסו בתי המשפט לטענות על ההצדקה לפטורים מקיום חוזים בשל התפשטות נגיף הקורונה. אם הנכם זקוקים לייעוץ וליווי משפטי במקרים של הפרת חוזה אפשרית, עורך דין בעל התמחות בדיני חוזים ובמשפט מסחרי ממשרדנו בירושלים ובתל אביב, ישמח לעמוד לשירותכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה