Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איסור הקלטת לקוח על-ידי עורך דין

Michael Decker

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

האם הקלטת לקוח על-ידי עורך דין היא אפשרית מבחינה חוקית? אנו נשאלים על כך לא פעם מצד לקוחותינו. מדובר בשאלה משפטית מורכבת, התלויה מאוד בנסיבות המקרה הספציפיות. אף שככלל, כללי האתיקה החלים על עורכי דין אוסרים זאת, קיימים מצבים בהם הדבר עשוי להתאפשר. ומה בדבר הקלטת עורך דין על-ידי לקוח? גם כאן התמונה מורכבת. על מנת לעשות סדר בדברים, במאמר זה יסביר על כל אלה ועוד עו״ד מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה למשפט אזרחי ואתיקה מקצועית.

עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים במשפט אזרחי. אנו מעניקים מענה משפטי מקיף, הכולל ייעוץ וייצוג במגוון ענפי המשפט כגון: דיני משפחה וירושה, דיני נזיקין, משפט מסחרי, קניין רוחני, דיני עבודה, פשיטת רגל וחדלות פירעון ועוד. כמו כן, אנו עוסקים במתן סיוע וייעוץ בענייני אתיקה מקצועית ובייצוג בפני בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין.

איסור הקלטת לקוח על-ידי עורך דין

איסור הקלטת לקוח – חלק מחובות האמון של עורך דין כלפי לקוח

הסוגיה של הקלטת שיחות טלפוניות מעלה שאלות משפטיות מורכבות באופן כללי. חוק האזנת סתר וחוקים נוספים בנושא מגבילים מאוד את היכולת לפגוע בפרטיות של שיחות בין אנשים. הסוגיה הספציפית של הקלטת לקוח על-ידי עורך דין מעלה אף שאלות משפטיות מורכבות יותר. זאת משום שבין עורך דין ללקוח חלים יחסים מיוחדים, השונים מיחסים עסקיים אחרים. כידוע, על עורך דין חלות הוראות מיוחדות אשר נועדו לשמור על יחסי אמון אלה, כגון חובת השמירה על סודיות והאיסור על הימצאות בניגוד עניינים. לכך מצטרף גם האיסור על הקלטת לקוח, עליו נפרט להלן.

מה קובע איסור ההקלטה?

על עורכי דין חלים כללי אתיקה מקצועית. כללים אלה קובעים, בין היתר כי עורך דין לא יקליט את לקוחותיו או עורכי דין אחרים. חריגים לכך הם מקרים בהם הלקוחות או עורכי הדין האחרים מסכימים להקלטה. מלבד היותו כללי יותר מאיסור על הקלטת הלקוח בלבד, האיסור אף חל על עורך הדין ביחס להקלטת דיון בבית משפט מבלי להודיע על כך.

האיסור על הקלטה כולל גם את האיסור על עשיית שימוש בהקלטה אשר בוצעה בניגוד לכללי האתיקה הנ״ל. הדבר עלול להיחשב כעבירת משמעת חמורה מצד עורך הדין, לאור העובדה שאחת ממטרת האיסור הן, כאמור, שמירה על יחסי האמון בין עורך הדין ללקוח. עם זאת, קיים קושי באכיפת האיסור. ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין קבעה בשנים האחרונות הוראות משלימות לכללי האתיקה בנושא. כך למשל, נקבע כי אסור להקליט שיחות טלפון באמצעות אפליקציה פנימית או חיצונית בטלפון (להרחבה בנושא ראו כתבה שפורסמה בעיתון ישראל היום). 

האם איסור מקביל חל על הלקוח?

התשובה לשאלה זו מעט מורכבת. אמנם אין כללי אתיקה החלים על הלקוחות, ולכן על פניו מותר ללקוח להקליט את עורך דינו. לעומת זאת, קיים איסור מסוים לגבי הקלטת עורך הדין של הצד שכנגד. אף שהלקוח רשאי להקליט את עורך הדין של הצד שכנגד, לעורך דינו אסור לעשות בהקלטה זו שימוש לאחר מכן. שימוש של עורך דין בהקלטת עורך דין אחר, גם אם ההקלטה נעשתה על-ידי הלקוח, עלול להוות עבירה משמעתית.

האם יש חריגים לאיסור ההקלטה?

אף שכאמור, האיסור על הקלטת לקוח על-ידי עורך דין הוא רחב מאוד, קיימים חריגים לאיסור. למשל, בהחלטה של בית המשפט העליון משנת 2006 נקבע כי ייתכנו מקרים חריגים בהם זכויותיו של עורך דין יגברו על האיסור להקליט לקוח. ההחלטה עסקה במקרה שבו לקוח טען כי עורך דינו הסכים לוותר על תוספת לשכר הטרחה עליו סוכם. 

באותו מקרה, עורך דין הציג הקלטת שיחה עם הלקוח, אשר ממנה עלה כי לא כך הם פני הדברים. בית המשפט קבע כי משום שהזכות להגיש ראיה היא זכות יסוד, היא גוברת על כללים ותקנות, ולכן עורך הדין היה רשאי לעשות בה שימוש בנסיבות אלה. האמור מלמד כי במצבים מסוימים יתאפשר שימוש בהקלטת לקוח, למרות האיסור על כך. עם זאת, כל מקרה נבחן לגופו ובכל מקרה של ספק, רצוי להיוועץ על כך עם עו״ד מומחה למשפט אזרחי ואתיקה מקצועית.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי 

במאמר זה הסברנו על איסור הקלטת לקוח על-ידי עורך דין. לשאלות נוספות בנושא, תוכלו לפנות לעורך דין מומחה למשפט אזרחי ואתיקה מקצועית ממשרדנו, הממוקם בירושלים ובתל אביב. ליצירת קשר עמנו, ניתן לפנות באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top