דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

העברת נכסים בהליך פשיטת רגל

Joshua Pex
Joshua Pex

העברת נכסים בהליך פשיטת רגל – כיצד למנוע מחייב למסור את נכסיו לאחר? חייב אשר הוצא או עומד להיות מוצא נגדו פסק דין המחייב אותו לשלם את חובותיו, יכול לנסות להעביר את נכסיו לידי אנשים אחרים. במידה ולא הוצא לנכסים אלו צו עיקול זמני, אין דבר אשר ימנע העברה זו. מה ניתן לעשות כדי לבטל את העברת הנכסים?

עורכי הדין לפשיטת רגל והוצאה לפועל במשרדנו מציגים סדרת מאמרים עם מידע בנושא. במאמר זה עו"ד נחמה עובדיה מסבירה את ההגבלות הקיימות על העברת נכסים בהליך פשיטת רגל.

העברת נכסים בהליך פשיטת רגל

העברת נכסי פושט רגל והמנהל המיוחד

כפי שציינו במאמרים הקודמים, חייב המצוי בהליך פשיטת רגל מתנהל במסגרת חובות והגבלות שונות. ההגבלות אשר מוטלות על החייב ניתנות כדי לוודא שהחייב יעמוד בתנאים שנקבעו לו במסגרת ההליך. בעל התפקיד (המנהל המיוחד/הנאמן) המטפל בתיק החייב בוחן את מצבו הכלכלי והסיבות שהביאו אותו להיקלע לחובות והתנהלות החייב במהלך ההליך משפיעה באופן ישיר על אופן התקדמותו.

בעל התפקיד יכול לפנות לבית המשפט בבקשה לבטל פעולות שונות שביצע החייב שאינן עולות בקנה אחד עם טובת הנושים. הליך זה נקרא "ביטול הענקה" במאמר זה נעמוד בקצרה על סוגיה זו.

מטרת ביטול הענקה בהליך פשיטת רגל

החוק מגדיר הענקה אסורה כהעברת נכס ו/או זכות של חייב לטובת צד ג' כאשר היה אסור לו לעשות כן. במקרה זה רשאי בעל התפקיד לפנות לבית המשפט בבקשה להורות כי מדובר בהענקה אסורה ולבקש להורות על ביטולה.

הרציונל של ביטול הענקה אסורה היא ליצור "צדק שיווני" בין המבקש להיות תחת חסותו של הליך פשיטת רגל, לבין הנושים הזכאים לקבל את כספם מאת החייב. לכן, החוק מאפשר לבטל בתנאים מסוימים, העברות נכסים ו/או זכויות שביצע החייב (לרוב בתשלום נמוך או במתנה למעגל הקרוב אליו) וזאת אף שזו בוצעה טרם כניסתו להליך, שכן דבר זה עלול להעיד על ניסיון החייב להבריח נכסים מנושיו.

מהי הענקה אסורה?

החוק מבדיל בין סוגי הענקות שבוצעו על ידי החייב בהתייחס ל- 2 צירי זמן שונים:

האחת, הענקה שבוצעה שנתיים טרם כניסת החייב להליך, הינה בטלה ומובטלת באופן אוטומטי.

השנייה, הענקה שבוצעה למעלה משנתיים ועד עשר שנים טרם כניסת החייב להליך, בטלה אלא אם כן בעל התפקיד מצא שבמועד ההענקה החייב היה בעל יכולת כלכלית ומצבו לא הורע לאור הענקת נכסים אלו. משמע, הענקה בוצעה בזמן שהחייב לא היה חדל פירעון-כלומר לא היה בעל חוב.

ביטול הענקה על ידי בית משפט

על מנת שבעל התפקיד יוכל לבחון כל הענקה שבוצעה על ידי החייב עליו לבצע בדיקות מקיפות ונרחבות אודות החייב ונכסיו. אחד הכלים שבעזרתם בוחן המנהל המיוחד את מצב נכסיו של החייב, הוא באמצעות פנייה לבית המשפט שיוציא צו המורה על הקפאת הנכסים והזכויות אשר בבעלות החייב ו/או אלה שהועברו על ידי החייב לאחרים, ואיסור כל פעולה בנוגע לנכסים וזכויות אלו.

ככל ונמצא כי החייב העביר נכס לצד ג' בשעה שאסור היה לו לעשות כן, יגיש בעל התפקיד לבית המשפט את ממצאיו בעניין זה ויבקש כי בית המשפט יקבע כי מדובר בהענקה אסורה ויורה על ביטולה.

ייעוץ משפטי בנושא העברת נכסים בהליך פשיטת רגל

סוגיית ביטול הענקה בהליך פשיטת רגל הינה סוגיה מורכבת עליה ישנה פסיקה ענפה המוכרת לעורכי הדין העוסקים בתחום. לכן, אם אתם בעיצומו של הליך פשיטת רגל וסוגיה זו הועלתה על ידי בעל התפקיד בתיקכם, או אם הנכם שוקלים להיכנס להליך פשיטת רגל בידיעה שייתכן וסוגיה זו עשויה לעלות בעניינכם, כדאי ומומלץ לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין הבקיא בתחום. עורך דין מומחה לתחום פשיטת רגל יודע להעריך את הסיכונים והסיכויים העומדים בפניכם ביחס לסוגיה של הענקה אסורה ולייעץ לכם בהתאם.

התקשרו למשרד עורכי הדין שלנו להוצאה לפועל בתל אביב ובירושלים לקביעת פגישת ייעוץ. נשמח לעזור בכל נושאי פשיטת רגל והוצאה לפועל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה