דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדר טיעון בהליכי תעבורה (מידע משפטי)

Moti Orange
Moti Orange

מהו הסדר טיעון בהליכי תעבורה? כמו בכל הליך פלילי, גם בתביעות בענייני תעבורה ניתן לנהל משא ומתן בין התביעה לסנגוריה, בניסיון להגיע לעסקת טיעון בהליך. במסגרת זאת, ניתן לנסות להגיע לתוצאה אשר תתחשב בנסיבות המקרה ובנאשמים, בדרך של הפחתת העונש או המרת סעיפי האישום בסעיפים פחותים בחומרתם מאלה שיוחסו להם קודם לכן. בית המשפט אינו מחויב לקבל את הסדרי הטיעון, אך במקרים רבים הם מאושרים על-ידו. במאמר זה יסביר על נושא זה בהרחבה עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו.

הסדר טיעון בהליכי תעבורה

מה הופך הסדרי טיעון בהליכי תעבורה לנפוצים כל כך?

מדינת ישראל ידועה ככזו שבה מערכת המשפט מתמודדת עם עומס רב של תיקים. עומס זה אינו פוסח גם על בתי המשפט לתעבורה, שמהווה אחת הערכאות העמוסות במיוחד בתיקים העוסקים בעבירות וסוגיות שונות בתחום התעבורה (דוגמת נהיגה במהירות מופרזת, תאונות דרכים קטלניות, נהיגה בשכרות וכו׳). הסדרי טיעון מהווים אחד מהפתרונות שנועדו להקל על המערכת ולייעל את הטיפול בהליכים הרבים שנדונים מדי יום בבתי המשפט. הסדר מעין זה (המכונה גם ״עסקת טיעון״) מייצג למעשה הסכמות בין התביעה לנאשמים (או מי שמייצגים אותם) לגבי תוצאת ההליך. הסכמות אלה יכולות להתקבל לגבי העבירה או העבירות שייוחסו לנתבעים בכתב האישום וכן לגבי העונש שיוטל עליהם. מבחינת התביעה, הדבר חוסך ניהול הליך פלילי מלא וממושך, ובכך תורם להפחתת העומס הרב עמו היא מתמודדת. מבחינת הנתבעים האינדיבידואלים בהליכי תעבורה, הדבר מבטיח ודאות לגבי תוצאת ההליך וחוסך להם זמן ממושך של ניהול הליכים, אשר במקרים רבים עלולים להסתיים בהטלת עונשים כבדים בהרבה מאלה שיוטלו במסגרת הסדר טיעון. מסיבות אלה, הפכו הסדרי טיעון לכה נפוצים בימינו.

כיצד מתנהלים משא ומתן לצורך הגעה להסדר טיעון בפועל?

להסדרי טיעון ניתן לנסות להגיע, כאמור, באמצעות משא ומתן בין התביעה ובין הנתבעים. לאור המורכבות המשפטית שמאפיינת תיקי תעבורה במקרים רבים, בדרך כלל ראוי ונהוג לנהל דין ודברים מול התביעה בניסיון להגיע להסדר טיעון על-ידי עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, שמייצג את הנתבעים. במסגרת השיח מול התביעה, ניתן להציג טענות הגנה מצד הנתבעים. לדוגמה, ניתן להפנות לקשיים ראייתיים בהוכחת העבירות המיוחסות להם. קשיים אלה עשויים לעלות, למשל, כאשר קיימות עדויות סותרות של עדים שונים לגבי עבירת התעבורה המיוחסת לנתבעים, או כאשר פעולות חקירה משטרתיות בוצעו בניגוד לחוק או לנהלים המחייבים. כך גם ניתן להדגיש בפני התביעה נסיבות המתקיימות לגבי הנתבעים או לגבי עובדות המקרה, אשר עשויות להוביל להקלה בעונש. לדוגמה, כאשר מדובר בנהגים נורמטיביים, ללא היסטוריה של עבירות תעבורה או עבר פלילי, הדבר עשוי במקרים רבים להוביל להסדר מקל לגבי עונשם, מתוך הבנה שהמעשה מהווה מבחינתם מעידה חד פעמית. דוגמאות אלה ואחרות מהוות חלק מהמשא ומתן לצורך הגעה להסדר טיעון בהליכי תעבורה.

האם בית המשפט מחויב לאשר הסדרי טיעון?

התשובה היא לא. אף שבמקרים רבים בית המשפט ייטה לאשר את ההסדר, הסכמות על הסדר טיעון בין התביעה ובין הנתבעים בהליכי תעבורה אינן מחייבות את בית המשפט. לבית המשפט נתון שיקול הדעת הבלעדי האם לאשר את הסדר הטיעון או לדחות אותו ולהטיל עונש אחר על הנתבעים. בית המשפט רשאי גם לקבל רק חלק מההסכמות, למשל לגבי סוג העונש, אך לא לגבי גובה העונש. כך לדוגמה, בית המשפט רשאי לאשר הסכמה לגבי עונש של עבודות שירות במקום מאסר בפועל, אך לקבוע תקופה ממושכת יותר לריצוי העונש מזו שהצדדים הסכימו לגביה. חשוב לציין כי אם בית המשפט יקבע כי אין לקבל את הסדר הטיעון, יצופה ממנו לנמק את ההכרעה ולפרט מה הסיבות החריגות שבגינן דחה את ההסדר. במקרים אלה ניתן יהיה לערער על גזר הדין ולבקש שוב את קבלת ההסדר.

האם תמיד רצוי לנסות ולהגיע להסכמות במסגרת הסדר טיעון מול התביעה?

גם כאן, התשובה היא לא. הדבר תלוי מאוד בנסיבות המקרה. כאשר ההנחה היא כי הראיות והנסיבות בתיק צפויות בהסתברות גבוהה להוביל להרשעה, בדרך כלל מוטב יהיה לנסות ולהגיע להסכמות מול התביעה על הסדר טיעון שבמסגרתו יוטל עונש מקל על הנתבעים, ביחס לזה שיכול היה להיות מוטל עליהם אם היו מנהלים הליך פלילי ממושך. ואולם, עשויים להיות מקרים בהם נסיבות התיק מצדיקות את ניהול ההליכים באופן מלא, דוגמת מקרים בהם קיימים קשיים ראייתיים אשר לא סביר כי יובילו להרשעה בעבירות התעבורה המיוחסות לנתבעים, ולכן קיימת הסתברות גבוהה לזיכוי. ואולם, קשה לקבוע כללי אצבע במקרים אלה. על מנת להבין מה דרך הפעולה המומלצת במקרים פרטניים, חשוב לפנות לייעוץ עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה, אשר יבחן את התיק על סמך הניסיון והידע המשפטי שצבר ויסייע בקבלת החלטה מושכלת לגבי דרך ניהול התיק.

הסדר טיעון בהליכי תעבורה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה

לסיכום, הסדרי טיעון נפוצים מאוד בימינו, ובמקרים רבים עשויים להוביל לענישה מקלה בעבירות תעבורה. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך במענה פרטני לסוגיות בנושא, נשמח לעזור. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים בדיני תעבורה, ומנוסים מאוד בייצוג נתבעים בהליכים בבית המשפט לתעבורה ומול כל הערכאות המשפטיות. ליצירת קשר ותיאום פגישת ייעוץ עם עורך דין ממשרדנו, לחצו כאן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה