דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג מחבר העמים (ברית המועצות לשעבר)

Michael Decker

מספר רב של בקשות הסדרת מעמד בישראל מוגשות על-ידי בני זוג מחבר העמים (ברית המועצות לשעבר), ובעיקר ממדינות אלו: רוסיה, אוקראינה, גאורגיה ומולדובה. קיימים מאפיינים ייחודיים לגבי בקשות אלה, וחשוב מאוד להכירם. חשוב גם להכיר את סוגיית בקשות המקלט של אזרחי מדינות אלה והסכנה מפני גירושם מישראל. במאמר זה, עורך דין מיכאל דקר, עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרדנו, יסיבר מעט על המאפיינים הייחודים של הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג ממדינות ברית המועצות לשעבר.

למשרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, התמחות וניסיון רב בדיני ההגירה לישראל. משרדנו מספק מענה משפטי מקיף, הכולל ייצוג וסיוע בהסדרת מעמדם החוקי של בני זוג זרים, ובכלל זה אזרחי אוקראינה, מולדובה, רוסיה וגאורגיה.

הסדרת מעמד בני זוג מחבר העמים

הסדרת מעמד בישראל של בני זוג זרים המגיעים מחבר העמים

קהילת יוצאי ברית המועצות לשעבר, אשר עלו ארצה לישראל, מונה קרוב למיליון איש ואישה מכלל אזרחי המדינה. לרבים מהם חברים ובני ומשפחות שנשארו במדינות מוצאם. כפועל יוצא, מתקיימים באופן תכוף ביקורים של ישראלים במדינות אלה, ושל אזרחי חבר המדינות בישראל. בתוך כך, נוצרים גם קשרי זוגיות רבים, ובהתאם חלק נכבד מן הבקשות להסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל מקורו בתושבי מדינות אלה.

הסדרת מעמד עבור בני ובנות זוג המגיעים מאוקראינה, מולדובה, רוסיה, גאורגיה נעשית בדומה להסדרת מעמד של אזרחים זרים מכל מדינה אחרת. כפי שפירטנו במאמרים נוספים שפורסמו באתרנו, קיימים הבדלים בין הסדרת מעמד של זוגות נשואים ובין הסדרת מעמד של ידועים בציבור. בשני המקרים נדרש קודם כל לפתוח תיק חיים משותפים במשרד הפנים. 

במסגרת זאת, על בני הזוג להציג מסמכים שונים (וביניהם דרכון זר התקף שנתיים קדימה, מכתב הסבר על הקשר הזוגי ותצהיר חתום על ידי בני הזוג). בנוסף, יישאלו בני הזוג על הרקע שלהם. ככל שיעמדו בתנאי הנהלים שקבעה רשות האוכלוסין וההגירה לגבי זוגות נשואים וזוגות ידועים בציבור, יוכלו בני הזוג לעבור לשלב ההליך המדורג, ולהסדיר בהדרגה את התיישבותם הקבועה בישראל. 

מדוע הטיפול בבקשות אלה עשוי להתעכב יותר מהרגיל?

נהלי רשות האוכלוסין ןההגרה לישראל שציינו לעיל, קובעים כי אם בני הזוג הזרים מגיעים מחבר העמים או מזרח אירופה, הם יופנו לקבלת חוות דעת מטעם לשכת הקשר (נתיב). משמעות הדבר הינה כי בני הזוג יעברו בדיקה נוספת מלבד הבדיקות הרבות הנערכות על-ידי משרד הפנים. בנוסף, ניסיוננו הפרקטי מלמד כי בחינת הקשר של בני הזוג ומסמכיהם עשויה להיות קפדנית יותר. כל הנ״ל עשויים להביא לכך שהליכי הסדרת מעמדם יימשכו זמן רב יותר. תוכלו לקרוא עוד על עיכוב בטיפול בבקשה להסדרת מעמד עבור בת זוג זרה, עקב בחינה מחדש של משרד הפנים ולשכת נתיב את אזרחות בן הזוג הישראלי המזמין, במאמר זה, אצלנו באתר האיטנרנט.

בקשות מקלט של אזרחי חבר העמים

קיימת סוגיה נוספת, המשפיעה אף היא על העיכוב בבקשות להסדרת מעמד של זוגות מחבר העמים. מדובר בבקשות מקלט רבות אשר הוגשו ומוגשות על-ידי אזרחים ממדינות אלה. הציבור הרחב מכיר את סוגיית מבקשי המקלט בעיקר ביחס לאזרחים שהגיעו לישראל ממדינות אפריקה, כגון סודן ואריתריאה. ואולם, גם מקרב אזרחי רוסיה, גאורגיה, אוקראינה ומדינות נוספות הוגשו בשנים האחרונות בקשות כמה אלפי בקשות מקלט (לפי נתוני רשות האוכלוסין).

הגשת בקשת מקלט עשויה לאפשר למבקשי המקלט לעבוד בישראל במהלך בחינתה. אחד הפתרונות שנמצאו לפיכך הוא טיפול בבקשות המוגשות על-ידי אזרחי חבר העמים בהליך מזורז. יש לציין כי הרשות חוששת כי מדובר למעשה במהגרי עבודה, ולכן נוקטת באמצעי אכיפה נוקשים, לרבות גירוש מהמדינה. בנוסף, בקשה להסדרת מעמד בני זוג זרים יכולה להיבחן במקביל לבקשת מקלט בישראל (כפי שהסברנו בהרחבה במאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו). לאור כל זאת, רצוי להסתייע במצבים אלה בעורך דין מנוסה בתחום ההגירה לישראל, במקום לפעול תוך עשיית דין עצמי, שהשלכותיה עלולות להיות הרסניות. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה להגירה לישראל

אם אתם או בן או בת הזוג שלכם אזרחי רוסיה, אוקראינה, גאורגיה, מולדובה או מדינות נוספות מחבר העמים, חשוב שתהיו מודעים למידע עליו פירטנו לעיל. יש להביא בחשבון כי לאור הסיבות שציינו, הליכי הסדרת המעמד לגבי בני זוג מחבר העמים עשויים להיות ממושכים יותר. משרדנו ייצג מקרים רבים של בני זוג ממדינות אלה וסייע בייעול ההליכים שהתנהלו לגביהם ומיקסום הצלחתם. בכל שאלה או סוגיה משפטית המתעוררת בעניין זה, תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ונשמח לעזור.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה