דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עיכוב בהסדרת מעמד של בן משפחה עקב בירור מחדש של אזרחות המזמין

Joshua Pex

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

עיכוב בהסדרת מעמד של בן משפחה של אזרח ישראל בעקבות בירור מחודש של אזרחותו של המזמין הישראלי. האם מדובר בדבר יוצא דופן? לאו דווקא.

משרדנו מתמחה בנושא עלייה, הגירה, וקבלת מעמד בישראל. לאחרונה התחלנו להיתקל בפעולות מול משרד הפנים הנוגעות לבדיקת זכאות חוזרת של אזרחי מדינת ישראל, מחבר העמים בעיקר. אזרחים ישראלים אלו מבקשים להסדיר בארץ מעמד לבן משפחה בהתאם לנהלים משרד הפנים בנושא: נוהל הורה קשיש בודד) נוהל הורים לחייל צה״ל, נוהל בני זוג זרים של ישראלים, נוהל בני זוג ידועים בציבור, לרבות בני אותו מין, וכיוצ״ב. לעתים קרובות ישנו עיכוב בהסדרת מעמד עד אשר משרד הפנים בודק מחדש האם המזמין הישראלי אכן זכאי בעצמו לאזרחות. בין לקוחותינו בנושא זה היו זכאי עלייה ובני משפחתם, אזרחים מכוח נישואין, נינים ליהודים, ועוד.

עיכוב בהסדרת מעמד של בן משפחה עקב בירור מחדש של אזרחות המזמין

משרדנו מתמחה בהליכים משפטיים מול משרד הפנים: 

משרדנו נתקל בתופעה זו לא פעם ולא פעמיים, וגם הצלחנו לפתור עשרות רבות של מקרים כאלו לאחר שהגשנו עתירות מנהליות בפני בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט הגבוה לצדק (כאשר הסמכות לדון בסעיף 7 לחוק האזרחות, 1952, הייתה בידו), בפני בתי משפט לעניינים מנהליים (כאשר הסמכות לדון בסעיף 7 לחוק האזרחות הייתה בידיהם), בפני וועדות ההשגה לענייני זרים (הטריבונל הזמני שהוקדם בטרם הוקמו בתי הדין לעררים), ובפני בתי הדין לעררים (הטריבונלים המשפטיים שמוסמכים כיום לדון בנושא, בהתאם לחוק הכניסה לישראל).

כפי שאפשר לראות, מרוב עתירות רבות שהוגשו בפני בתי המשפט הרלוונטיים בנושאים מעין אלו, הועברה הסמכות מהעליון למחוזי, ומשם הוחלט על הקמת טריבונלים ייחודיים לנושא, ואלו הם בתי הדין לעררים.

ניצחון קונקרטי של עורך דין ההגירה עורך הדין מיכאל דקר:

באחד המקרים למשל, המערער, אבנר נאמן, ביקש להזמין לארץ את בת הזוג שלו מאוקראינה. משרד הפנים דחה את בקשתו זו, בטענה ולפיה ייתכן והושג מעמדו במרמה (מאחר והוא יהודי משיחי, ויהודים משיחיים אינם זכאים לעלות לארץ).

בינתיים חלפו שנים רבות ומשרד הפנים לא ביטל את מעמדו (ועד היום לא פעל אפילו בנושא, מאחר ואבנר נאמן עלה לארץ כאשר היה קטין, ולכן לא יכול היה גם להציג בפני משרד הפנים שום פרטים כוזבים). בנקודה זו ערער משרדנו בפני בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לערעורים מנהליים. בעתירה התנגדנו בכל תוקף על ההתעללות של משרד הפנים באזרח תמים, כאשר מצד אחד טוען משרד הפנים שאותו אזרח השיג את אזרחותו במרמה (אבל לא מקדם שום הליכים נגדו בנושא, ולא בכדי), ומצד שני מסרב לתת לו שירות ציבורי (ומחשיב אותו בעצם כאזרח סוג ב׳).

בית המשפט בסופו של יום אפשר את כניסת בת הזוג לארץ, וגם פיצה את העותר, אבנר נאמן.

שם פסק הדין הוא עמ”נ (י-ם) 63320-11-16 אבנר נאמן ואח’ נ’ רשות האוכלוסין.

חוות דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה גברת דינה זילבר:

בעקבות לחץ ציבורי רב לרבות מחברי כנסת, פסיקה ביקורתית, ודוח מבקר המדינה בנושא הזה בין היתר, ביום 21 לדצמבר 2017, הוציאה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה גברת דינה זילבר, באמצעות ד״ר עמרי בן צבי, חוות דעת בנושא, בה הובאה ביקורת כנגד התופעה כפי שהיא מיושמת בפועל על ידי משרד הפנים.

לדוגמה נקבע שכאשר בוחן משרד הפנים מחדש תיק של עולה ותיק לישראל, במקרים ובהם אין למשרד הפנים מידע מספק שנשמר על ידו, ועל מנת לבחון את זכאות אותו העולה (אזרח ישראל כיום) נדרש משרד הפנים בעצם לבקש מאותו עולה ותיק לספק לו מסמכים, אז משתמע מכך שבעצם בוחן משרד הפנים למעשה את בקשתו של אותו אזרח ישראלי מחדש (de novo), ואת זאת אין לקבל.

בנוסף, נקבע שכאשר בסופו של יום די ברור שאין כל סיכוי לבטל לאזרח הישראלי הרלוונטי את אזרחותו, כך למשל כאשר חלפו שנים רבות, כאשר אותו אזרח עלה לארץ כאשר היה קטין, וכאשר אין שיקולים נוגדים כבדי משקל, אז לא יהיה מקום מלכתחילה לעכב הליך של הסדרת מעמד של בן משפחה אחר שמסתמך על אזרחותו של הישראלי לצורך הסדרת מעמד.

מתי כן יש למשרד הפנים סמכות חוקית לעכב את הליך קבלת מעמד?

גם לאחר חוות דעת זו, במקרים שבהם סבור משרד הפנים שיש בידו ראיות ברורות לביטול אזרחות, וכאשר סבור הוא שקיימים שיקולים נוגדים כבדי משקל, מותירה חוות הדעת הנוכחית בפני משרד הפנים את האפשרות לעכב הליך של הסדרת משפחה של בן משפחה אחר של אותו האזרח הישראלי (וזאת על אף שצוין בחוות הדעת עצמה שמשרד הפנים עד כה לא פעל, אף לא פעם אחת, לביטול אזרחותו של אזרח ישראלי שעלה לארץ מכוח חוק השבות, 1950, בעקבות הצגת פרטים כוזבים על ידו כביכול, בהתאם להליך החוקי הקיים).

בנוסף לקריאת חוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה גברת דינה זילבר המקושרת מעלה, אפשר ללמוד אודותיה מתוך ההודעה הרשמית שפורסמה באתר הכנסת.

לסיכום – עיכוב טיפול בבקשות להסדרת מעמד בישראל של בני משפחה של אזרחי ישראל אשר מעמדם מוטל בספק

כפי שניתן לראות, למרות שמשרד הפנים צמצם את הבדיקות שהוא עורך בכל הנוגע לבדיקה חוזרת של זכאות לאזרחות לאזרחים ישראלים שעלו בשלב מסוים לארץ בעת הגשת בקשה על ידם להסדרת מעמד של בן משפחה אחר, משרד הפנים עדיין פועל בנושא. זאת כאשר להבנת פקידי משרד הפנים ישנם שיקולים נוגדים כבדי משקל שמחייבים זאת (גם אם מדובר באזרח ישראלי ששירת בצה״ל, ושחי בישראל שנים רבות מאוד, וגם אם הזיקות שלו לישראל הן רבות עד מאוד).

משרד עורכי הדין שלנו אשר מתמחה בהגירה לישראל, מטפל במקרים מעין אלו באופן קבוע. אתם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד לכל שאלה ו/או הבהרה בנושא עיכוב בהסדרת מעמד או כל בעיה נוספת מול משרד הפנים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה