דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הליכים פליליים בגין תאונת פגע וברח – מידע משפטי חשוב

Moti Orange
Moti Orange

הליכים פליליים בגין תאונת פגע וברח הם מורכבים למדי. החוק בישראל נוטה להתייחס בחומרה לתאונות פגע וברח, אשר בהן נהגים פוגעים לכאורה נמלטו מהזירה או נמנעו מלסייע לנפגעי התאונה (לרבות במקרים שבהם נפגע רכוש בלבד). ואולם, קיים ספקטרום רחב של עבירות פליליות אשר ניתן לייחס לנאשמים בהליכים הנ״ל. כמו כן, בית המשפט נוטה לבחון לעומק את נסיבות המקרה, לרבות הנזקים שנגרמו בפועל, אופן ניהול החקירה על-ידי גורמי האכיפה וכיו״ב. בהתאם, ייתכנו מקרים בהם יוחלט על הפחתת האישומים ואף זיכוי מלא בהליכים אלה. להלן יפרט על הנושא בהרחבה עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו.

כיצד מוגדרת תאונת פגע וברח המובילה (או עשויה להוביל) לניהול הליכים פליליים?

רבים מאיתנו שמעו דיווחים בתקשורת על תאונות פגע וברח. אך בפועל, לא כולם יודעים מהי בדיוק משמעות המושג, ומה ההשלכות של תאונה מעין זו. למשל, לא כולם מודעים לכך שתאונת פגע וברח עשויה להיחשב ככזו גם כאשר נגרם במסגרתה נזק לרכוש בלבד, ולא נפגעו בעקבותיה בני אדם. קיימת אפשרות נפרדת להגשת תביעות אזרחיות עבור נפגעי תאונת פגע וברח. ואולם, מבחינה פלילית מדובר בסיטואציה שונה. החוק בישראל מגדיר תאונת פגע וברח העלולה להוביל לקיום הליכים פליליים כעבירה של הפקרה לאחר פגיעה. הכוונה לתאונת דרכים שהנהגים שהיו מעורבים בה ידעו או שהיה עליהם לדעת כי היו בתאונה נפגעים, אך למרות זאת הם לא עצרו במקום התאונה או במקום סמוך למקום התאונה על מנת לעמוד על תוצאות התאונה ולהזעיק עזרה. תאונת פגע וברח מובילה במקרים רבים לפתיחת הליכים פליליים, אשר עלולים לגרור עונשי מאסר של מספר שנים, ולצד זאת גם קנסות כספיים, פסילת רישיון וסנקציות נוספות. להלן נפרט על הנושא בהרחבה.

מהן דרגות החומרה של הליכים פליליים בגין תאונת פגע וברח?

ככלל, קיימות 3 דרגות חומרה של עבירת ההפקרה במסגרת תאונת פגע וברח. הדרגה הנמוכה ביותר היא עבירה של הפקרה, אשר לא הוכחה במסגרתה מחשבה פלילית. במקרים אלה, העונש בגין הפקרה הוא עד 3 שנות מאסר. בדרגה הבאה בחומרתה, במסגרתה הוכחה מחשבה פלילית, העונש עלול להגיע לעד 7 שנות מאסר. במקרים החמורים ביותר, בהם מת אדם או שנגרמו לנפגעי התאונה חבלות חמורות, וכן הוכחה מחשבה פלילית, העונש עלול להגיע לעד 14 שנות מאסר. לצד עונשי המאסר הנ"ל, מוסמך בית המשפט להטיל עונשים נוספים, וביניהם פסילה של רישיון הנהיגה (בפועל או על תנאי), קנסות כספיים וכיו"ב. ואולם, יש לציין כי העונשים הנ״ל מהווים עונשי מקסימום בגין אותו מדרג עבירות של הפקרה לאחר תאונה. עשויים להיות מקרים בהם נסיבות המקרה יובילו להמרת סעיפי האישום לעבירות דומות אחרות, כגון עבירה של גרימת חבלה של ממש או גרימת מוות בנהיגה רשלנית (במקרים של אבידות בנפש מהתאונה). לנסיבות המקרה יש השפעה מכרעת הן על סעיפי האישום והן על העונש שיוטל על נאשמים שינוהלו נגדם הליכים פליליים בגין תאונת פגע וברח.

מה עושים כאשר מתרחשת תאונת פגע וברח בפועל?

חשוב להדגיש כי תאונת דרכים היא תרחיש נוראי וטראומתי, גם לצד הפוגע. לא פעם, נהגים האחראים לתאונת דרכים נמלטים מזירת התאונה, מתוך לחץ ובהלה או כתגובה אוטומטית שנובעת מחרדה או תחושת דחק. כפי שציינו לעיל, הפקרה עקב תאונת דרכים נחשבת לעבירה חמורה ביותר. הימלטות מהתמודדות עם השלכותיה עלולה להחמיר את המצב עוד יותר, ואף להוביל לאישומים נוספים, כגון שיבוש הליכי חקירה. משכך, חשוב לדווח למשטרה על ביצוע העבירה בהקדם האפשרי. במסגרת מסירת הגרסה למשטרה, קיימת זכות לייצוג של עורך דין. לצורך טיפול מיטבי בנושא, מומלץ בהחלט להיעזר במקרים אלה בעורך דין מומחה לדיני תעבורה, אשר לו הידע המשפטי הנדרש והניסיון בטיפול במקרים מורכבים מעין אלה.הליכים פליליים בגין תאונת פגע וברח – מידע משפטי חשוב

האם תאונת פגע וברח יכולה להסתיים בעונשים מקלים או אף בזיכוי?

כפי שציינו לעיל, הדברים תלויים, במידה רבה, בנסיבות כל מקרה ומקרה. לדוגמה, בפסק דין של בית המשפט העליון משנת 2019 קבע בית המשפט העליון כי יש להטיל על רוכב אופנוע שדרס למוות הולכת רגל בתל אביב עונש של 9 חודשי עבודות שירות. בית המשפט התחשב בנסיבות המקרה, ובכלל זה בעובדה שהנהג הפוגע אמנם הפקיר את הולכת הרגל בזירת התאונה, אך נטל אחריות לאירוע והסגיר את עצמו כעבור שעתיים. כמו כן, בית המשפט התחשב בעובדה שמדובר בעולה חדש מצרפת, אשר טרם הסתגל לחיים בישראל והתאונה גרמה להחמרה במצבו הנפשי.

לצד דוגמה זו, קיימים אף מקרים בהם בית המשפט עשוי לזכות נהגים באופן מוחלט. דוגמה לכך היא פסק דין של בית המשפט לתעבורה בתל אביב משנת 2020. בפסק דין זה זוכה נהג רכב שפגע בהולכת רגל במהלך ביצוע חניה וגרם לשבר בכף רגלה, אך לאחר מכן נסע ממקום התאונה מבלי להגיש לה עזרה. בית המשפט קבע כי בתיק היו מחדלי חקירה רבים, אשר גרמו לקשיים ראייתיים שבגינם לא ניתן לקבוע מעל לכל ספק סביר כי הנהג הפוגע ראה או שהיה עליו לראות את הנפגעת בעת התאונה. בנוסף לכך, בית המשפט ציין כי העובדה שבעלה של הנפגעת התקרב לרכב הפוגע והחל לדפוק באגרופים על הרכב ולאיים על הנהג יכולה להסביר את הימלטות הנהג מן הזירה בנסיבות המקרה. בהתאם, זוכה הנהג הפוגע מחמת הספק. מקרים אלה ממחישים עד כמה כל מקרה של הליכים פליליים בגין תאונת פגע וברח נבחן לפי נסיבותיו הפרטניות, וכי בתי המשפט עשויים בהחלט להתחשב בנסיבות המקרה, הן לעניין האישומים והן לעניין העונש שיוטל במקרים של הרשעה.

הליכים פליליים בגין תאונת פגע וברח – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה

במאמר זה הצגנו מידע חשוב בנושא תאונות פגע וברח המסתיימות בהליך פלילי בבית המשפט, לרבות העונשים האפשריים ומידת ההשפעה הרבה שעשויה להיות לנסיבות המקרה על התוצאה הסופית בהליכים אלה. אם יש לכם צורך במידע נוסף או מענה לסוגיות פרטניות, עורכי הדין שלנו ישמחו לתת לכם מענה מקיף ומקצועי, המבוסס על ניסיונם הרב בייצוג לקוחות בהליכים משפטיים בתחום התעבורה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין ממשרדנו בירושלים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה