דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אשרת כניסה חוזרת (אינטר ויזה) עבור מבקשי מקלט

Joshua Pex

האם מבקשי מקלט יכולים להיות זכאים לקבלת אשרת כניסה חוזרת (אינטר ויזה) לישראל? אינטר ויזה היא אשרה מיוחדת המאפשרת לאזרחים זרים השוהים תקופה ממושכת לישראל לצאת מהארץ למטרות אישיות או משפחתיות, ולהיות זכאים להיכנס לישראל לאחר מכן. אף שלרוב אינטר ויזה ניתנת בעיקר לעובדים זרים, קיימת אפשרות עקרונית גם למבקשי מקלט לבקש, בנסיבות המתאימות, אינטר ויזה ותעודת מעבר. על כך יסביר במאמר זה עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לישראל.אשרת כניסה חוזרת (אינטר ויזה) עבור מבקשי מקלט

מבקשי מקלט הם אזרחים זרים השוהים מחוץ למדינתם, לרוב עקב מצב חירום כגון מלחמה, משבר הומניטרי וכיו״ב. מעמדם החוקי אינו תמיד מוסדר באופן רשמי, וכתוצאה מכך רבים מהם שוהים בארץ זרה תחת סטטוס זמני אשר לא מאפשר להם לצאת ממנה. כך המצב בישראל לגבי כמה עשרות אלפי מבקשי מקלט ממדינות שונות באפריקה (כגון סודן ואריתריאה) ולאחרונה גם אוקראינה. ההליך בישראל לצורך הכרה במבקשי מקלט כפליטים מורכב ביותר, ולכן מבקשי מקלט רבים שוהים בישראל כמעט ללא יכולת לצאת ממנה, מבלי להסתכן בכך שחזרתם לישראל תסורב אם יחליטו לצאת.

לא פעם מבקשי מקלט נדרשים לצאת מהארץ מסיבות שונות. סיבות אלה עשויות להיות אישיות (כגון צורך בהסדרת עניינים ביורוקרטיים בהולים במדינה זרה), רפואיות, משפחתיות ועוד. לדוגמה, כאשר קרוב משפחה של מבקש מקלט עומד בפני ניתוח מציל חיים במדינה זרה, שעה שאין כל בן משפחה אחר שיוכל לטפל בו. הצורך לדאוג לקרובי משפחה בודדים נפוץ מאוד בקרב מבקשי מקלט, שכן רבים מהם נמלטים מארצם למדינות שונות, ולרוב כל אחד מהם נדרש להישאר במדינה אליה נמלט. חשוב לדעת כי במקרים הומניטריים מעין אלה, קיימת אפשרות להגיש בקשה לאשרת כניסה חוזרת (המכונה ״אינטר ויזה״). ההליך לצורך קבלת אשרה זו מורכב מבחינה משפטית, ואינו תמיד מסתיים בהצלחה. סיוע של עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל, בעל ניסיון בטיפול בנושא, יכול לתרום לסיכויי הצלחת הבקשה באופן משמעותי. להלן נפרט על הנוהל בנושא וההליך הנדרש לצורך קבלת אשרת כניסה חוזרת עבור מבקשי מקלט.

מה קובעים הנהלים בנושא אשרת כניסה חוזרת עבור מבקשי מקלט?

נהל רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים בנושא אינטר ויזה חל ככלל על עובדים זרים השוהים בארץ כדין. עם זאת, הוראותיו עשויות לחול, בשינויים המחויבים, גם על אזרחים זרים בעלי סטטוסים נוספים, לרבות מבקשי מקלט. הנוהל מחייב, לצורך הגשת בקשה לקבלת אשרת כניסה חוזרת, הגעה פיזית של המבקשים אל לשכת האוכלוסין הקרובה למקום מגוריו. בעת הפגישה עם הפקיד בלשכת האוכלוסין, על המבקשים להציג את רישיון השהייה שלהם בארץ, דרכון (אם קיים), תמונת דרכון עדכנית וטופס בקשת אשרה. יש להגיש, בצירוף לבקשה, גם מכתב מהמעסיק של המבקשים, התומך בבקשה ואשר מצוינים בו מועדי היציאה והכניסה לישראל ומטרת היציאה. כמו כן, על המעסיק להצהיר במכתב על התחייבות להמשיך ולהעסיק את המבקשים עם חזרתם לארץ.

מה עושים כאשר למבקשים אין דרכון בתוקף?

בעיה עיקרית בקרב מבקשי מקלט נוגעת לכך שאין ברשותם דרכון בתוקף, או דרכון כלל. רבים מהם הגיעו לישראל באופן לא חוקי, או שהמצב המדיני בהווה לא מאפשר להם להסדיר את מעמדם החוקי מול הרשויות בארצם. הפתרון עבורם במקרים אלה, על מנת שיוכלו לממש את אשרת הכניסה החוזרת (ככל שזו תונפק עבורם) הוא להגיש בקשה לתעודת מעבר. תעודה זו מהווה תחליף לדרכון ומאפשרת יציאה מישראל וכניסה אליה לאחר מכן. ניתן לבקש את התעודה במעמד הגשת הבקשה לאינטר ויזה, או לעשות זאת בהליך נפרד. גם כאן יש צורך בהגעה פיזית של המבקשים ללשכת האוכלוסין, להציג דרכון זר (ככל שקיים) ולהגיש את טופס הבקשה. כמו כן, יש לשלם את אגרת הבקשה, אותה ניתן לשלם בעלות מופחתת באמצעות כרטיס אשראי באתר הרשות, או בעמדות לקבלת שירותי הממשלה, המצויות בחלק מלשכות האוכלוסין ברחבי הארץ.

אשרת כניסה חוזרת (אינטר ויזה) עבור מבקשי מקלט – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו בקצרה על התהליך לצורך קבלת אשרת כניסה חוזרת עבור מבקשי מקלט, שתאפשר להם לצאת מישראל ולשוב אליה לאחר מכן. התהליך עשוי להיות מורכב יותר בפועל, לאור קשיים ביורוקרטיים רבים העלולים לצוץ במסגרתו. חשוב לפעול בהתאם לנהלים, ומומלץ מאוד להיעזר בליווי של עורך דין מומחה לדיני הגירה. מכל מקום, חשוב להימנע מפעולות חד צדדיות, שכן מבקשי מקלט שייצאו מישראל ללא אינטר ויזה, מסכנים עצמם בכך שלא תינתן להם האפשרות לשוב לארץ לאחר מכן. לכל שאלה נוספת או צורך בסיוע בנושא, עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ישמח לספק עבורכם מענה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה