דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אישור היעדר תביעות (מידע משפטי מפי עורך דין נזיקין ותאונות דרכים)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

מהו אישור היעדר תביעות (מסמך עבר ביטוחי) ומדוע הוא כה חשוב עבור נהגים? אישור היעדר תביעות הוא מסמך המתעד את העבר הביטוחי של נהגים והמעיד כי הנהגים לא הגישו יותר מ-2 תביעות לפיצויים מחברת הביטוח בגין תאונות ב-3 השנים האחרונות. נהגים שאין באפשרותם להמציא אישור מעין זה עלולים להידרש לשלם סכומים גבוהים במיוחד עבור ביטוח הרכב שלהם, או אף להיתקל בסירוב של חברות הביטוח לבטח אותם כלל. על נושא חשוב זה יסביר עבורכם להלן עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני נזיקין ופיצויים לנפגעי תאונות דרכים ממשרדנו.

אישור היעדר תביעות (מידע משפטי מפי עורך דין נזיקין ותאונות דרכים)

אישור היעדר תביעות – מה זה בעצם אומר?

סביר להניח שרובנו לא היינו מסכימים לארח פיל בסלון הבית שלנו, לאור הסיכונים הכרוכים בכך. אם הפיל יטייל בסלון באופן לא זהיר, עלול להיגרם נזק כספי רב לרהיטים, הציוד האלקטרוני ויתר הרכוש שלנו. לכל הפחות, היינו רוצים התחייבות לפיצוי כספי במקרים של נזקים שייגרמו לסלון שלנו. באופן מעט דומה, חברות הביטוח נוטות לנקוט באמצעי זהירות לפני שהן מסכימות לבטח נהגים, וזאת על מנת למזער סיכונים ממתן פיצויים לנהגים שאינם זהירים ומהווים סיכון לתאונה מבחינה סטטיסטית. מאחר שבישראל שוק הביטוח תחרותי מאוד, וכולל חברות רבות, נהגים עשויים בכל רגע נתון לעבור מחברה אחת לאחרת. כפועל יוצא, קיים חשש שנהגים לא זהירים, אשר היו מעורבים בתאונות דרכים, יעברו לחברת ביטוח אחרת אם יתקלו בסירוב של חברת הביטוח הקודמת לחדש את הפוליסה שלהם. בכך הם יפתחו דף חדש ויוכלו להמשיך לנהוג עם ביטוח במחיר דומה לזה ששילמו עד כה, ומבלי שתהיה לחברת הביטוח דרך להעריך את הסיכונים על בסיס העבר הביטוחי של אותם נהגים. יובהר כי אין בכך כדי להשוות בין נהגים לפילים, אלא להמחיש את הקושי בו נתקלות חברות ביטוח בעת הצורך להעריך סיכונים שאינם ידועים להן.

כאן נכנסת לתמונה שיטה בה נוהגות חברות הביטוח בישראל. על פי שיטה זו, נהגים אשר רכשו ביטוח מקיף וצד ג׳ מקבלים מדי שנה בדואר טופס המכונה ״אישור היעדר תביעות״. טופס זה נועד לשיקוף העבר הביטוחי של נהגים, והוא ניתן להם במקרים בהם הנהגים לא הגישו יותר מ-2 תביעות מול חברת הביטוח (או חברות קודמות בהן היו מבוטחים) ב-3 השנים האחרונות. שיטה זו נוצרה על מנת לאפשר לכלל חברות הביטוח לבצע הערכת סיכונים מושכלת ולהחליט האם לבטח את הנהגים, ובאיזה מחיר.

ככלל, מי שיציגו אישור היעדר תביעות בפני חברת הביטוח יהיו זכאים להנחה מחברת הביטוח בעלות הפוליסה, ואף להטבות נוספות. להבדיל מכך, מי שלא יהיה באפשרותם להציג את האישור יסווגו על-ידי חברות הביטוח כנהגים המהווים סיכון רב יותר עבורן. במקרים אלה, לא רק שהנהגים לא יהיו זכאים להנחה, אלא הם עלולים למצוא את עצמם משלמים פרמיה גבוהה במאות אחוזים מהמחיר הסטנדרטי על מנת להיות מבוטחים. במקרים מסוימים חברות הביטוח אף יסרבו לבטח את הנהגים, כפי שהחוק מאפשר להן (בכפוף לתנאים מסוימים, אשר עליהם נרחיב להלן).

כיצד ניתן להשיג אישור היעדר תביעות, ומתי יש צורך להציג את האישור?

כהאישור נשלח בדרך כלל בדואר לכתובתם של הנהגים המבוטחים, לקראת תום תקופת הביטוח ובדרך כלל יחד עם טפסי חידוש הביטוח. במידה והאישור לא נשלח, או במקרים בהם יש צורך בקבלת העתק נוסף של האישור, ניתן לפנות לחברת הביטוח או סוכן הביטוח, ולבקש העתק של הטופס. לחלופין, קיימת אפשרות לבקש את הטופס דרך אתר הר הביטוח של משרד האוצר. את הטופס יש להגיש על פי דרישת חברות הביטוח, במקרים בהם רוצים לרכוש ביטוח רכב או לחדש ביטוח קיים.

מה ניתן לעשות במקרים בהם אינכם זכאים לקבלת האישור?

כאמור, נהגים שלא יוכלו להמציא אישור המוכיח היעדר תביעות (או יותר מתביעה אחת) ב-3 השנים האחרונות, עלולים להיתקל בסירוב של חברת הביטוח לחדש את ביטוח הרכב שלהם, או לחלופין יידרשו לשלם סכום גבוה במיוחד עבור פוליסת הביטוח. נהגים רבים אינם לוקחים זאת בחשבון בעת שהם מגישים תביעה מול חברת הביטוח לאחר תאונה. יש לדעת כי עשויים להיות מקרים בהם למרות שהוגשה תביעה בגין תאונה, היא לא תיזקף לחובת הנהגים מבחינת היכולת לקבל אישור על היעדר תביעות. דוגמה נפוצה לכך היא מקרים של תאונת פגע וברח. בנוסף לכך, במקרים בהם גובה הפרמיה שדורשת חברת הביטוח לחידוש הביטוח גבוה באופן חריג, וכן במקרים בהם הסירוב של חברת הביטוח לחידוש הפוליסה אינו סביר בנסיבות העניין – ניתן להגיש תלונה בפני המפקח על הביטוח. ייתכן כי יהיו ערוצי פעולה נוספים במקרים פרטניים, ומומלץ להיוועץ במקרים אלה עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה ונזיקין.

אישור היעדר תביעות – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ותעבורה

הנושא של אישור היעדר תביעות חשוב ביותר, ולצערנו לא כל הנהגים בישראל מודעים אליו. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או צורך בכל מענה או סיוע, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ותעבורה, ומייצג נהגים בשלל הליכים וסוגיות משפטיות מול חברות הביטוח, כמו גם בתביעות פיצויים, תביעות להכרה בנכות, תביעות בגין תאונות עבודה ועוד.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה