דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איסור כניסה לארצות הברית

Michael Decker
Michael Decker

איסור כניסה לארצות הברית קשור ככל הנראה להיותכם באחת מהרשימות השחורות של רשות ההגירה האמריקאית. יתכן כי עבדתם בארה"ב באופן לא חוקי בעבר, או שהיתם שהיית יתר בארצות, יתכן כי אתם בעל עבר פלילי בישראל או בארץ אחרת, או שעברתם על החוק כשהייתם בארה"ב. ייתכן כי פרט אותו מסרתם מתברר כלא מדויק או לא נכון והרשויות רואות בכם כמי ששיקרו או ניסו להיכנס לתחומי המדינה במרמה. לבסוף, ייתכן כי אתם מזוהים כפעילים פוליטיים או פעילי זכויות אדם בעייתיים מבחינת הרשויות בארה"ב או שבעברכם כל פעילות שעשויה לצבוע אותכם באור בעייתי.

ישנם גם סיבות פשוטות יותר שעשויות לגרום לבעיות בכניסה לארה"ב, כגון חוסר יכולת להוכיח מרכז חיים בישראל – שיש לכם עבודה מסודרת עם שכר קבוע וכי אתם בעלי נכסים וכך מתעורר חשש כי תרצו להישאר בארה"ב באופן לא חוקי.

אפשרות אחרת היא בעיית בריאות שעשויה לגרום לכם להיות לנטל על המערכת האמריקאית או לסכן את הציבור.

בדרך כלל, אם לא עמדתם בתנאי האשרה שניתנה לכם – למשל קיבלתם ויזת סטודנט אך נתפסתם בעבודה לא חוקית – הוויזה שברשותכם תבוטל על ידי חותמת שחורה או אדומה, אתם תגורשו מארה"ב תוך איסור כניסה למדינה למשך תקופה שהיא בין מספר שנים עד לצמיתות.

אם תנסו בזמן זה להיכנס בכל זאת לארה"ב, אתם תעצרו ככל הנראה עוד טרם העליה למטוס. מאחר ומגורשים נדרשים לחזור בטיסה הבאה למדינת המוצא, חברות התעופה מחוברות למאגרי רשימות אי-זכאי טיסה האמריקאיות ומבצעות בעצמם חיפוש על מנת למנוע מצב בו תגיעו, תגורשו, תחזרו לעומת שבאתם ותתפסו מקום שנמכר כבר בטיסה חזרה.

ובכל זאת, גם אם תצליחו להיכנס דרך מעבר גבול בו אמצעי הבדיקה פחותים, או משום עומס תצליחו להערים על רשות ההגירה, כדאי שתדעו שאם תתפסו בתחומי ארה"ב בזמן שנאסר עליכם להיכנס, יחשב הדבר כהונאה. מעבר לעונש מאסר וגירוש, איסור הכניסה יהפוך לקבוע.

כניסה ויציאה מארה"ב

אז מה ניתן לעשות? אם הגעתם לתום זמן איסור כניסתכם לארצות הברית, תוכלו להגיש בקשה מחדש לוויזה בהליך הרגיל. אומנם העובדה שגורשתם בעבר או שקיבלתם חותמת שחורה תפגע בסיכוייכם לקבל ויזה, אך הדבר אפשרי.

האפשרות לקבל ויזה למרות עבר של גירוש/עבר פלילי תלויה במספר פרמטרים:

  • חומרת העבירה: עבירות קלות עשויות לא להשפיע על הסיכויים, לאחר תום זמן איסור הכניסה. למשל, שהייה בלתי חוקית בת מספר ימים שמקורה מחוסר זהירות. עם זאת, עבירות חמורות יותר כגון עבודה בלתי חוקית או שהיה בלתי חוקית מעל שנה עשויות לגרור אחריהם סירוב כניסה גם בתום זמן האיסור. הרשויות האמריקאיות תמיד יחשדו שאותו אדם מבקש להיכנס לארה"ב רק בשביל לבצע את אותם עבירות, והוא בבחינת "עבריין מועד".
  • הזמן שעבר מביצוע העבירה: הזמן משחק כאן פקטור חשוב. אדם בן 50 שבגיל 20 עבד באופן לא חוקי לא שקול לאדם בגיל 30 שעבד באופן לא חוקי לפני עשור.
  • התנהגות מאז ביצוע העבירה: כפועל יוצא לזמן שעבר מביצוע העבירה, הפקידים יבקשו לבחון לעומק את התנהגותכם מאז ביצוע העבירה. אם חזרתם למוטב ומעת ביצוע העבירה לא נרשמה לחובתכם כל התנהגות פסולה, הסיכויים לקבלת הוויזה יגדלו.

עם זאת, ישנן עבירות פליליות אשר יגררו אחריהם סירוב אוטומטי לקבלת ויזה בהם רצח, שוד, תקיפה, איומים, הטרדות למיניהם, פגיעה בפרטיות, גרימת נזק לרכוש במזיד ועבירות אלימות שונות.

אם ברצונכם להיכנס לארצות הברית בטרם עבר זמן איסור הכניסה, ניתן לבקש מהרשות לביטחון הפנים של ארה"ב מחילה בהליך הנקרא Waiver of Ineligibility, שהוא מעין ויתור של המדינה על העבירה. בהליך זה תצטרכו לשכנע את הרשויות האמריקאיות כי מדובר בטעות חד פעמית שנבעה ממצב מסוים שלא היה בשליטתכם, לדוגמה מצב רפואי. לבקש מחילה ולהראות כי לא קיימת סכנה כי תחזרו לסורכם שוב. מומלץ מאוד להיות מלווים משפטית בעורך דין מומחה לתחום ההגירה בהליך זה ולא לבצעו לבד.איסור כניסה לארצות הברית

באילו מקרים הרשויות האמריקאיות עשויות לוותר על איסור הכניסה בטרם עבר זמנו?

במקרים מאוד מעטים. חרטה כנה היא חובה, אך היא אינה מספיקה. הרשויות האמריקאיות ידועות כקשוחות, "הולכות לפי הספר" ולא ממהרות לוותר על איסור כניסה גם כשהנסיבות לכאורה מצדיקות זאת. החשיבה מאחורי מדינות זו אומרת כי על אדם להיות אחראי למעשיו ולשאת בהשלכות שלהם. ובכל זאת, הסיכוי לקבל ויתור כזה תלוי בדרך כלל במקרים הבאים:

  • הוכחה כי העבירה שנעשתה אינה חמורה דייה באופן שמצדיק איסור כניסה לזמן כה רב
  • מרחק הזמן מהעבירה
  • דחיפות הביקור משום טעמים המוניטריים
  • המבקש עשוי להביא לתועלת מיוחדת לחברה האמריקאית או שהרשויות מוצאות בו עניין מיוחד
  • אי כניסתו של המבקש תגרום לאזרח ארה"ב מצוקה או נזק מיוחדים – דוגמת קרוב משפחה מדרגה ראשונה לאדם גוסס וכדומה

הארכת שהייה בארה"ב

רבים מתבלבלים בין ויזה לבין אשרת כניסה. בעוד ויזה ניתנת בדרך כלל בשגרירות ארצות הברית לפני הטיול ומאפשרת לכם לעלות על טיסה לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, אשרת שהייה ניתנת על ידי קצין ההגירה עם נחיתתכם. זמן השהייה המוקצה לכם בארה"ב משתנה הברית משתנה בהתאם לסוג הויזה (ויזת תייר, סטודנט, משקיע, עסקים וכדומה). ניתן להישאר בארצות הברית עם ויזה שתוקפה פג כל עוד יש אשרת שהייה בארצות הברית בתוקף.

לא כדאי להגיע למצב של הארכת אשרת שהייה בארה"ב מעבר למה שהוקצה לכם. עדיף לצאת מהמדינה, ולהיכנס כעבור זמן מה אם הוויזה מאפשרת או לבקש ויזה חדשה. זאת משום שגם אם תצליחו ותקבלו את הארכה המבוקשת, הניסיון מלמד שהדבר מקטין את הסיכויים שלכם לקבל אשרת כניסה (ויזה) נוספת בעתיד. לכן שאלו את עצמכם – האם הארכת הטיול לא סובלת דיחוי והאם באמת שווה לקחת סיכון כי זה יהיה הטיול האחרון באמריקה?איסור כניסה לארצות הברית

אם עניתם על כל דרישות הסף בשלב הבא תצטרכו למלא טופס הנקרא I-539 , להצטייד ב-290$ עלות העמלה ולהגישו ל-USCIS באופן מקוון. חשוב מאוד לבצע את ההליך לפחות 45 יום לפני סיום תקופת השהייה שלכם שכן ההליך עלול לארוך זמן, בדרך כלל מספר שבועות, ואם תקבלו תשובה שלילית, כל התקופה בה תשהו מעבר לתקופת השהייה המקורית שקיבלתם בטופס I-94 המוצמד לדרכון תחשב כשהיית יתר ותקשה עליכם לקבל ויזה ואשרת שהייה בפעם הבאה.

לטופס הבקשה להארכה יש לצרף מסמכים נוספים המעידים שיכולים לתמוך בבקשה להארכה ומטרות שהייתכם כגון קבלות ממסעדות, הצגות או הופעות, אטרקציות תיירותיות ומקומות בילוי אחרים בהם שהיתם כתייר, קבלות מבתי מלון, הזמנה לאירוע או כנס בהתאם לסוג הויזה שקיבלתם.

חשוב לדעת. החלטת קצין ההגירה סופית ולא ניתן לערער עליה, אך ניתן להגיש בקשה חדשה. מומלץ להמתין לפחות 6 חודשים על מנת לשלוח בקשה חדשה לאחר שסורבתם ולוודא כי חלו שינויים בנסיבות הנסיעה ובראיות למרכז חיים בישראל.

איסור כניסה לארה"ב עשוי להיגרם משלל סיבות, חלקן עשויות להיות בירוקרטיות ופשוטות ואחרות סבוכות. בכל מקרה כזה, יש צורך בידע והבנה נרחבת של החוקים והמדיניות האמריקאיות בנושא ההגירה ולעל כן מומלץ להיעזר בליווי משפטי צמוד של עורך דין מומחה לתחום ההגירה ובעל ניסיון מתאים. דקר, פקס, לוי הוא משרד עו"ד הגירה לארה"ב, המתמחה בכל ההיבטים הדרושים להליך המחילה (Waiver) וקבלת ויזות במצבים סבוכים. במשרד תמצאו עורכי דין מומחים בתחומי ההגירה, בעלי ניסיון של שנים בתחום, הבקיאים הן בדין הישראלי והן בדין האמריקאי, שישמחו ללוותכם בתהליך ולהיות זמינים עבורכם לכל ייעוץ או שאלה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה