Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אימות תצהירים בעת משבר הקורונה

Michael Decker

Gal Magal

ממליץ בחום שירות מקצועי ואוזן קשבת ללקוחות

עקב התפשטות מגפת הקורונה והגבלת התנועה שנוצרה כדי לסייע במיגורה, עלתה לכותרות הסוגיה של הקושי באימות תצהירים משפטיים. החלטות תקדימיות שפרסמה לשכת עורכי הדין יצרו פתרונות ייחודיים לסוגיה זו. במאמר זה, שנכתב ביום 26/3/2020, נסביר על נושא חשוב זה.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מספק ללקוחותיו מענה וליווי משפטיים מקיפים גם בעת הזו של מגפת הקורונה בישראל, אשר מאופיינת בחוסר ודאות ובלבול. המשרד מתמחה, בין היתר, בייצוג לקוחות בתחומים כגון דיני הגירה, דיני תאגידים, משפט מסחרי, דיני משפחה, ודיני עבודה.

בעיות משפטיות שנוצרו עקב משבר הקורונה

מגפת הקורונה מהווה איום עולמי חסר תקדים. בעקבות התפשטותה בישראל, נוקטת הממשלה בצעדי חירום. אחד מהמחמירים שבצעדים אלה הוא הגבלות על התנועה במרחב הציבורי. מלבד ההשפעות הכלכליות הנרחבות של ההגבלות על שוק העבודה בישראל, ההשפעות אינן פוסחות על מערכת המשפט. בתי המשפט עברו לפעול במתכונת חירום, הדומה לתקופות הפגרה השנתיות.

אחת הסוגיות הבוערות בהקשר זה נוגעת ליכולת לאמת תצהירים, שעה שבימי שגרה ההנחיות בנושא מחמירות ומחייבות נוכחות פיזית במעמד החתימה עליהן. לשם הדוגמה, אזרחי מדינות זרות המנהלים הליכים משפטיים בישראל, נדרשים לטוס מחו״ל על מנת לחתום על תצהירים שיוגשו אל בית המשפט בישראל. טיסות בין מדינות עלולות לגרום בתקופת החירום שבה אנו מצויים לסכנה של ממש, עקב החשש מהידבקות בנגיף הקורונה. לפיכך, לא יהיה ראוי לזמן שוהים בחו״ל לשם כך בלבד בעת הזו.

אימות תצהירים בעת משבר הקורונהעבור מה משמשים תצהירים?

תצהירים למעשה יכולים להחליף עדות בעל-פה בבית המשפט. הם נפוצים בעיקר בהליכים אזרחיים. פקודת הראיות היא המקור החוקי שעוסק בנושא, והיא מסדירה את המקרים בהם תצהיר בכתב ישמש כראיה כשרה המוגשת לבית המשפט. נעשה שימוש נרחב בתצהירים בבקשות ביניים המוגשות אל בית המשפט, ככל שיש צורך באימות העובדות במסגרתן. דוגמאות לבקשות כאלה הן בקשות לסעדים זמניים, כגון בקשה לצו שישאיר את מצב הדברים על כנו בעת שהתביעה העיקרית נדונה בבית המשפט. בנוסף, תצהיר בכתב עשוי לבוא במקום העדות הראשית בתביעות אזרחיות, לשם ייעול ההליך.

החוק קובע החובה על נוכחות פיזית בעת חתימה על תצהיר בימים של שגרה

כפי שציינו, נדרשת נוכחות פיזית של המצהיר בעת החתימה על התצהיר, וזאת לצד זיהויו על ידי עורך דין, ואזהרתו כי עליו לומר את האמת. פקודת הראיות קובעת רשימת גורמים המוסמכים להזהיר מצהירים ולאמת את חתימתם, וביניהם עורכי דין, העוסקים בכך בדרך קבע. התקנות לשעת חירום שנקבעו עקב מגפת הקורונה מעלות קשיים בביצוע פעולה שגרתית זו. הקשיים רלוונטיים הן לאזרחי חוץ והן לתושבי מדינת ישראל והשוהים בה כעת. 

פתרונות משפטיים שנקבעו בנושא

לשכת עורכי הדין פרסמה שתי החלטות תקדימיות אשר גילו הבנה לנסיבות החירום הייחודיות שפוקדות אותנו בימים אלה. על פי ההחלטה הראשונה, שניתנה ביום 17/3/2020, נקבע כי בעת הזו ניתן לעשות שימוש במסמך משפטי שיכונה בשם כגון ״הצהרה״ או ״הודעה״, במקום ״תצהיר״. יודגש במסגרת המסמך כי החתימה עליו לא אומתה. בנוסף, יש לציין במסמך כי לפני קיום הדיון בהליך שבמסגרתו מוגש המסמך, יוגש תצהיר כדין. 

החלטה נוספת, שפורסמה ביום 25/3/2020, אפשרה בנוסף לאמת חתימה על תצהיר בדרך של היוועדות חזותית, כלומר באמצעות שיחת וידאו. אפשרות זו קיימת רק כאשר המצהיר מוכר אישית לעורך הדין (או שהינו לקוח קבוע שלו), ושוהה בישראל. בין הכללים שנקבעו על מנת לתת תוקף לתצהיר, יש לתעד ולהקליט את תהליך האזהרה ואימות החתימה על התצהיר. יש להדגיש כי ההנחיות הנ״ל יחולו בתקופת החירום בלבד, ויש לעקוב אחר עדכונים עתידיים ביחס אליהן.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

אם יש לכם שאלות משפטיות לגבי אימות תצהירים בעת משבר הקורונה, או שהנכם זקוקים לסיוע בנושאים משפטיים אחרים, משרדנו זמין לשירותכם גם בצל מגפת הקורונה. במשרדנו פועלים עורכי דין בעלי התמחות וניסיון רב במגוון תחומי המשפט האזרחי, כגון דיני הגירה, דיני תאגידים, משפט מסחרי, דיני משפחה, ודיני עבודה. אנו מציעים ללקוחותינו מגוון פתרונות לשם מפגש וסיוע בימים אלה, על מנת להקל על לקוחותינו ולשמור על בריאותם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

Notarized Translator Statement

ייעוץ משפטי http://lawoffice.org.il/: 03-3724722

          055-9781688

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, http://lawoffice.org.il/[email protected]

צרו קשר

Scroll To Top