דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות צרפתית

Law office
Law office
 • ילדיכם נולדו בישראל ואחד ההורים צרפתי?
 • נולדת בצרפת אבל אתה חי בישראל מאז לידתך?
 • אתה צרפתי ובן/בת הזוג שלך ישראלי/ת?
 • מעוניין לדעת אם ניתן להכיר באזרחות הצרפתית שלך?
 • רוצה לדעת איך אפשר לקבל אזרחות צרפתית?
 • רוצה לקבל דרכון צרפתי?

סדרת מאמרים זו מספקת תשובות לשאלותיך בנושאי העברה, השגה והכרה באזרחות הצרפתית.

התנאים לקבלה או הכרה באזרחות נקבעים בקוד האזרחי של צרפת בסעיפים 17 ואילך. אנו מציגים כאן את הנקודות החשובות הקבועות בחוק כדי לאפשר לך להבין טוב יותר את הנושא.

סדרת מאמרים זו עונה גם על תהליכי הכרת האזרחות של ילדיכם שנולדו מחוץ לצרפת או של בן/בת הזוג  כאשר הנישואין לא נערכו בצרפת.

מדוע לרכוש אזרחות צרפתית? מהם יתרונותיה?

צרפת היא מדינה חברה ומייסדת של האיחוד האירופי. כתוצאה מכך, לאום צרפתית מעניקה אוטומטית לא רק אזרחות צרפתית אלא גם אזרחות אירופית.

אזרחות צרפתית

בשנת 1993, עם כניסתה לתוקף של אמנת מאסטריכט, כל בעל אזרחות של מדינה החברה באיחוד האירופי מוכר כבעל "אזרחות ארופית". אזרחות זו מקנה את הזכות לנוע בחופשיות, להתגורר, ללמוד או לעבוד בכל המדינות החברות באיחוד האירופי. אזרחות אירופית מעניקה גם אפשרות לפנות בחו"ל לשגרירויות וקונסוליות של כל מדינה חברה באיחוד כאשר לצרפת אין נציגות דיפלומטית במדינה זו. כמו כן, אזרח אירופי רשאי להצביע ולהיבחר בבחירות האירופיות והמוניציפליות במדינה שבה הוא מתגורר, להגיש עתירה לפרלמנט האירופי, ולבסוף להגיש תלונה בפני נציב תלונות הציבור האירופי בדבר פגם בפעולת המנהל הקהילתי.

מכאן ניתן להבין שאזרחית צרפתית היא מפתח הפותח את הדלתות לא רק לצרפת אלא ל-27 מדינות באיחוד האירופי! בנוסף לכך, הדרכון הצרפתי פותח את הדלתות לארצות הברית ללא צורך בהצטיידות בוויזה מראש. בעלי דרכון אירופי אינם צריכים להגיש בקשה לוויזה מראש מהרשויות האמריקניות כדי להיכנס לארצות הברית.

אבל זה לא הכול!

אם אתה בעל אזרחות צרפתית ורוצה ללמוד בקנדה, אתה יכול להוכיח מעמד זה כדי ליהנות מתעריפים מועדפים באוניברסיטאות בקוויבק, ששמרו על יחסים מיוחסים עם סטודנטים צרפתים.

ואכן, קוויבק וצרפת חתמו על הסכם שנוגע לשכר לימוד לסטודנטים צרפתים במחוז. ההסכם בין ממשלת קוויבק לבין ממשלת הרפובליקה הצרפתית, שנחתם ב-6 במרץ 2015, קובע טיפול מיוחד לאזרחי צרפת שברצונם ללמוד בקוויבק.

הודות להסכם זה, עבור התואר הראשון, כל הסטודנטים הצרפתים משלמים אותם דמי בסיס וסכום חד פעמי כמו סטודנטים קנדים שאינם תושבי קוויבק. במהלך התואר השני, אזרחי צרפת מחויבים באותו שכר לימוד כמו סטודנטים בקוויבק. יתרה מכך, בהכשרה מקצועית וטכנית, סטודנטים צרפתים נהנים מפטור בשכר הלימוד – הלימודים הם ללא תמורה.

אזרחות צרפתית מאפשרת, אפוא, ללמוד בקנדה ולסיים אוניברסיטה בצפון אמריקה, בשפה הצרפתית, בתנאים משתלמים בהרבה מאשר באוניברסיטאות אמריקניות אחרות.

מי יכול לקבל אזרחות צרפתית?

בישראל, אנשים רבים, בלי לדעת זאת בהכרח, יכולים להיעזר בקשר משפחתי לקבלת אזרחות. לדוגמא, צאצאים רבים של יהודי צפון אפריקה מעולם לא העלו על דעתם לטעון לאזרחות צרפתית, אף שהם זכאים לה.

אזרחות צרפתית

אולם מאז 'צו כרמייה' (Décret Crémieux) שהתפרסם ב-24 באוקטובר 1870– יהודי אלג'יריה הם צרפתים. צו משנת 1939 הרחיב את הקבוצה הזו וכלל גם את יהודי מרוקו בתנאים מסוימים. לפיכך צאצאים רבים של יהודי צפון אפריקה יכולים לתבוע אזרחות צרפתית על פי חוק הדם.

צרפתים שעלו לישראל ונישאו לישראלים ו/או ילדיהם שנולדו בישראל יכולים גם לנקוט בצעדים כדי לאפשר לבן הזוג ולילדים ליהנות מהאזרחות הצרפתית.

אזרחות צרפתית נרכשת על בסיס שני סוגי זיקה למדינה: דין האדמה ודין הדם. ניתן לקרוא יותר על כל זכות במאמרים שלנו בנושא; אזרחות צרפתית על בסיס מוצא, ואזרחות צרפתית על בסיס מגורים בצרפת.

הדרכים לרכישת אזרחות צרפתית הן:

על פי המוצא:

 • צאצא של צרפתי
 • אח או אחות של צרפתי

על פי לידה על אדמת צרפת

על בסיס הצהרה:

 • נישואין עם צרפתי

על פי צו התאזרחות

לכן אם אחד מהוריך צרפתי, גם אם נולדת בישראל, אתה גם יכול לתבוע אזרחות צרפתית.

אם בן/בת הזוג שלך צרפתים או שאבות אבותיו הם צרפתים ואתה עומד בתנאים הנדרשים, אתה גם יכול להגיש בקשה לקבלת אזרחות צרפתית.

אילו השלכות יש עבור בני המשפחה?

אם אתה זכאי לקבלת אזרחות בשל אחד מאבותיך, שאר בני משפחתך יכולים אף הם לנקוט בצעדים להכרה באזרחותם הצרפתית.

באשר להוצאות, משרדנו מציע תעריפים מיוחדים למספר תיקים מאותה משפחה.

מהם המועדים?

המועדים לקבלת או הכרת האזרחות הצרפתית משתנים בהתאם למצב.

אדם שצריך להוכיח את אזרחותם הצרפתית של מי מאבותיו כדי לתבוע אותה לעצמו, יצטרך לנקוט בצעדים שונים הכרוכים במשך זמן שונה, מאשר הצעדים של בעל אזרחות צרפתית אשר רוצה הכרה באזרחותם הצרפתית של ילדיו בישראל.

משרדנו מתמחה בנושאי הגירה ובעל ניסיון רב בליווי לקוחות בתהליך קבלת אזרחות חדשה.

משרדנו עומד לרשותכם בכל הקשור לבניית התיק, להגשת המסמכים ובכל צעד הכרחי אחר בלי שתתייגעו בהליכים הבירוקרטיים. נשמח לשתף אתכם בניסיוננו ובמומחיותנו. צרו איתנו קשר – נוכל להיפגש במשרדינו בירושלים או בתל אביב על פי העדפותיכם או להעניק ייעוץ בטלפון / סקייפ / זום.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה