דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קצבת אובדן כושר וקצבת נכות כללית – מה היחס ביניהן? (מידע משפטי)

יהודה אלחרר

האם ניתן לקבל קצבת נכות כללית יחד עם קצבה מקרן הפנסיה (פנסיית נכות) או קצבת אובדן כושר עבודה? החוק אינו מונע קבלת קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי, לצד קצבה ביטוחית פרטית המכסה אובדן כושר עבודה (פנסיית נכות או כיסוי במסגרת ביטוח מנהלים). עם זאת, ייתכנו קיזוזים בעקבות כפל הקצבאות, דוגמת קיזוז בתוספת עבור תלויים (בני זוג וילדים). במאמר זה נסביר על שני סוגים הקצבאות, הדרכים לתבוע את קבלתן והאפשרות לקבלן יחד.

קצבת אובדן כושר מול קצבת נכות כללית

זכויות נכים בעקבות תאונות עבודה – הסבר כללי

במדינת ישראל יש מספר דרכים לקבלת פיצויים בגין תאונות עבודה. במסגרת זאת, קיימים בישראל הן ביטוחים פרטיים, הניתנים לרכישה באופן פרטני על-ידי עובדים שכירים ועצמאיים, והן זכויות בביטוח לאומי, אותן כלל תושבי ישראל יכולים לתבוע. מטבע הדברים, קיים שוני בין השניים. כיסוי במסגרת ביטוח לאומי נועד לתת מענה כללי יותר. קצבת נכות כללית, המוענקת מטעם הביטוח הלאומי, מהווה פיצוי לנפגעי תאונות עבודה בסך שככלל אינו מתקרב לגובה השכר שקיבלו כעובדים. לעומת זאת, מי שבבעלותם פוליסת ביטוח מנהלים או חיסכון פנסיוני במסגרת קרן פנסיה מקיפה, עשויים לקבל קצבה המתקרבת בגובהה למשכורת שקיבלו קודם לכן. רבים תוהים האם ניתן לקבל את הקצבאות הללו ביחד. אף שהדבר אפשרי, קיימות מגבלות מסוימות במסגרת זאת. להלן נפרט על סוגי הקצבאות הללו, ולאחר מכן נסביר על המגבלות בקבלתן יחד.

מהי קצבה בגין אובדן כושר עבודה?

קצבה בגין אובדן כושר עבודה מהווה כיסוי ביטוחי פרטי עבור מצבים של אי כושר עבודה, הנחשב חלק מחיסכון פנסיוני במסגרת קרן פנסיה מקיפה או ביטוח מנהלים. הפיצוי אשר ניתן לקבל תחת כיסוי ביטוחי זה עומד ככלל על סך של עד 75% מהשכר שעליו חל הביטוח. מעבר לקצבה זו, יתאפשר למבוטחים לקבל תשלומי פרמיות המצויות בקרן הפנסיה או פוליסת הביטוח שלהם למשך התקופה שבה יהיו בסטטוס של אי כושר עבודה. חשוב לציין כי קיים שוני בין רכיב אובדן כושר עבודה במסגרת קרן פנסיה ובין פוליסת ביטוח מנהלים. תוכלו לקרוא על כך במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו בנושא ההבדל בין פנסיית נכות ובין קצבת אי כושר עבודה.

מהי קצבת נכות כללית?

קצבת נכות כללית מוענקת על-ידי המוסד לביטוח לאומי במקרים של ליקוי פיזי, נפשי או שכלי אשר נגרם לתושבי ישראל כתוצאה מתאונת דרכים, מחלה או לידה נגרם להם ליקוי פיזי, נפשי או שכלי. התנאי לקבלת הקצבה הוא כי עקב הליקוי (או הליקויים) הנ״ל, מצטמצם כושר ההשתכרות של התובעים, או היכולת לתפקד במשק הבית (לגבי עקרות בית). במסגרת התביעה לקצבת נכות כללית, ייקבעו לתובעים אחוזי נכות רפואית וכן אחוזי אי כושר עבודה. מי שייקבעו להם אחוזי אי כושר בגובה 60% ויותר יהיו זכאים לקצבה חודשית, שגובהה תלוי בגובה אחוזי אי הכושר. תוכלו לקרוא בהרחבה על קצבה זו ואופן ניהול הליך התביעה לצורך קבלתה במאמר נוסף שפרסמנו בנושא קצבת נכות כללית.

האם ניתן לקבל קצבת נכות כללית וקצבת אובדן כושר ביחד?

בהתאם לחוק בישראל, הזכאות לקבלת קצבת נכות כללית לא תיפגע כתוצאה מקבלת קצבה מביטוח פרטי או מקרן פנסיה בגין אי כושר עבודה. בהתאם, ניתן לקבל את שתי הקצבאות יחד. ואולם, ייתכנו קיזוזים מסוימים. למשל, פנסיית נכות נחשבת מבחינת המוסד לביטוח לאומי בתור הכנסה שאינה מעבודה. בהתאם, היא תקוזז מתוספת לקצבת נכות עבור תלויים (בני זוג וילדים). עם זאת, חשוב להבהיר כי לא ייערך קיזוז מקצבת הנכות האישית הניתנת למבוטחים. במקרים של קיזוז הנראה כלא מוצדק, תיתכן אפשרות להשיג על כך באמצעות ערעור. לצורך כך, וכן על מנת לוודא מיצוי ומימוש של זכויותיכם, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני עבודה וביטוח.

קצבת אובדן כושר וקצבת נכות כללית – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני עבודה וביטוח

במאמר זה הסברנו בהרחבה על קצבת נכות כללית, קצבת אובדן כושר במסגרת ביטוח מנהלים או קרן פנסיה והתוצאות של קבלת קצבאות אלה יחדיו. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא או צורך בכל ייעוץ או סיוע, עורכי ועורכות הדין ממשרדנו ישמחו לעמוד לשירותכם. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני עבודה ובייצוג לקוחות בהליכי מימוש זכויות בפני המוסד לביטוח לאומי ובית הדין לעבודה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה