Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעות קטנות – המדריך המלא – מידע עורך דין

Nechama Ovadia

מני מירום

ברצוני להמליץ של משרד עורכי דין דקר, פקס, אופיר. השירות מעולה, מהיר ואיכותי הייתי צריך תרגום נוטריוני ואפוסטיל, אחד מעורכי הדין יצר איתי קשר במהירות והתכתב איתי בווטסאפ גם בימי שישי בכדי לוודא שהמסמכים יטופלו תוך יומיים.

בית משפט תביעות קטנות מאפשר לאנשים שנגרם להם עוול אזרחי או צרכני ליישב את המחלוקת המשפטית ללא צורך בהוצאות מיותרות, וללא צורך בשכירת סיוע עורך דין. מרבית התביעות הקטנות מוגשות בעניינים כספיים שנגרמו עקב נזק אשר ניתן לכמת אותו בפשטות. לדוגמא: סכסוך בגין מוצר או שירות, תשלומים מחברות הביטוח וכדומה. אם נגרם לכם עוול שכזה המדריך הבא בדיוק בשבילכם.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני החוק האזרחי. מאמר זה של עורכת הדין נחמה עובדיה תסביר כיצד להגיש תביעה בבית הדין לתביעות קטנות בצורה הטובה ביותר.

תביעות קטנות - המדריך המלא

מהי תביעה קטנה ומי יכול להגישה:

כאמור, כל אדם שנגרם לו עוול אזרחי או צרכני יכול להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות. ניתן להגיש תביעה קטנה נגד אדם פרטי, ספק, תאגיד, וכדומה. בשונה מהליך משפטי "רגיל" הכללים להגשת תביעה קטנה הינם שונים, כפי שיפורט כעת:

סוג התובעים –  תביעה קטנה יכולה להיות מוגשת אך ורק על ידי יחידים – אדם פרטי. עיריות, חברות וכדומה צריכות להגיש תביעה במסלול המתאים בבתי המשפט הרגילים.

ייצוג – במסגרת ניהול התיק בבתי המשפט לתביעות קטנות, הצדדים אינם מיוצגים על ידי עורך דין. הסיבה לכך היא כדי למנוע מצב שבו חברה גדולה "ועשירה" תוכל לשכור עורך דין יקר בעל ניסיון רב, בעוד שהיחיד לא יוכל לקבל את אותו שירות מקצועי. ולכן כדי לצמצם את הפערים בין בעלי הדין, הצדדים מיצגים את עצמם.

סכום התביעה –  כיום על פי החוק ניתן להגיש תביעה קטנה עד סכום של כ- 33,400 ש"ח. הסכום מתעדכן בהתאם לשינויי המדד. במקרה ובו הסכום הנתבע גדול יותר מהסכום האפשרי להגשת תביעה בבית משפט לתביעות קטנות, התובע יכול לבחור לנהל את התיק בבית משפט אזרחי רגיל או לוותר על חלק מהסכום הנתבע.

אגרה – על מנת להגיש תביעה קטנה יש לשלם סכום אגרה של 1% מסכום התביעה.

הליכי משפט – בשונה מבתי משפט רגילים בהם תקנות סדר הדין האזרחי נוקשות וברורות, ההליכים בתביעה קטנה הם גמישים יותר. ערעורים על החלטות של בית המשפט לתביעות קטנות מתרחשים לעיתים נדירות בלבד. המועדים קצרים יותר להגשת כתבי הגנה והכרעה משפטית בתביעה. בנוסף, קיימת אפשרות לקבל פסק דין מבלי שהוגש כתב הגנה וכן לקבל ראיות שאינן קבילות וכדומה.

ההליכים הפרוצדורלים בהגשת תביעות קטנות:

הגשת כתב תביעה:

בהתאם לנסיבות המקרה, מקום מגוריו / עסקו / מקום יצירת ההתחייבות של הנתבע ניתן להגיש את התביעה בבית משפט תביעות קטנות  באיזור שיפוט הרלוונטי. התביעה מוגשת במספר עותקים. בנוסף, בעת הגשת התביעה יש לצרף אישור על תשלום אגרת בית משפט, פרטים אישיים של הנתבע, מסכת העובדות לקיום עילת תביעה וכל מסמך רלוונטי שתומך ומאשר את קרות האירוע.

הגשת כתב הגנה:

לאחר הגשת התביעה לבית משפט לתביעות קטנות, מזכירות בית המשפט דואגת להעביר העתק מכתב התביעה לכל נתבע בתיק, יחד עם זימון לדיון בבית המשפט. לאחר קבלת העתק מכתב התביעה, הנתבע יכול להגיש כתב הגנה תוך 15 יום לרבות בקשה לצרף צד ג' לתביעה וכן הגשת תביעה שכנגד.

הדיון בתיק והכרעה:

מאחר ומדובר בהליך מיוחד שאינו דומה לניהול תיק בבית משפט רגיל, ניהול התיק בבית משפט לתביעות קטנות הוא קצר ותכליתי. ביום הדיון שני הצדדים נדרשים להתייצב בפני בית המשפט. אם אחד מבעלי הדין לא מתייצב לדיון, בית המשפט לתביעות קטנות יכול לדון בעניין התביעה גם בהעדרו. במעמד הדיון הצדדים יכולים להביא עדים לטובתם, ואף יכולים להגיע להסכם פשרה אשר יקבל במידת הצורך את אישור בית המשפט עוד טרם החל הדיון בתיק.

לאחר שעומדות בפני בית המשפט כל העובדות הרלוונטיות והצדדים פרסו את גרסתם בעצמם או באמצעות עדים ומסמכים, בית המשפט יכריע ויינתן פסק דין בתום הדיון. במסגרת פסק הדין השופט יכריע בעניין הסכום הנתבע, האם התובע זכאי לקבלו ומה הסכום לו הוא זכאי. ישנם מקרים בהם השופט יכול לדחות את מועד פסק הדין בשבוע ימים.

לאחר קבלת פסק הדין, מימוש פסק הדין מתבצע בלשכות ההוצאה לפועל.

ערעור כנגד פסק דין של בית המשפט תביעות קטנות לבית המשפט המחוזי

קיימת אפשרות חריגה להגיש על פסק הדין של בית משפט לתביעות קטנות ערעור לבית המשפט המחוזי, אך אפשרות זאת קיימת רק באישור שופט בית המשפט המחוזי וזאת תוך 15 ימים ממתן פסק הדין. הגשת בקשת ערעור מותנית בתשלום אגרה.

האם דרושה עזרת עורך דין בהגשת תביעה קטנה?

כפי שנאמר לעיל, בעלי הדין בתביעות קטנות אינם מיוצגים על ידי עורכי דין. יחד עם זאת, טרם הגשת כתב התביעה או כתב ההגנה מומלץ ואף רצוי להיוועץ עם עו"ד שיבדוק את הסוגיות המשפטיות במקרה הנדון ואף יסייע בניסוח כתבי הטענות הנדרשים ויפתור את המחלוקת המשפטית בצורה הטובה ביותר מבלי להתייצב לדיון.

ייתכן שעילת התביעה איננה מתאימה למסלול של תביעות קטנות אלא למסלול אזרחי רגיל. לכן חשוב לקבל ייעוץ משפטי לפני שמחליטים מהו המסלול הנכון להגשת התביעה. עורך דין הבקיא בתחום יכול לשפוך אור על ההליך ולחסוך לכם זמן יקר, תוך הענקת המידע המשפטי המקיף ביותר בסוגיה הנדרשת.

ישנם כמובן חברות ושירותים דיגיטליים המסייעים בהגשת תביעה קטנה. כפי שפורט במאמר, מדובר בהליך פשוט יחסית, ושירותים אלו מתאימים בעיקר למי שאינו יכול לפעול מול הרשויות – מרותק לביתו, אינו דובר עברית, וכדומה.

צרו קשר עם עורך דין לקבלת סיוע בהגשת תביעה לבית המשפט:

משרד עורכי הדין שלנו בתל אביב וירושלים, מתמחה בדין האזרחי. במידה וברצונכם לקבל מידע משפטי בנושא הגשת תביעה קטנה, עזרה בניהול חובות או הליך עיקול, נשמח לעמוד לשירותכם.

תביעות קטנות - המדריך המלא

:03-3724722

        055-9781688

 : [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top