Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מי זכאי לקבל דרכון גרמני? המדריך המעודכן 2023

Michael Decker
Michael Decker

Maya Dan

אנשים מקסימים ומקצועיים!
ממליצה בחום!

לרשימת כללי מאמרי המשרד בתחום

בשורה של ממש למי שמעוניינים להיכנס לתהליך של הוצאת דרכון גרמני: שינויים בחוק האזרחות הגרמני מאפשרים כיום קבלת אזרחות גרמנית ודרכון גרמני ביתר קלות (יחסית) לנרדפי הנאצים ולניצולי שואה וצאצאיהם. השורה התחתונה – רוב נרדפי הנאצים שחיו בגרמניה של שנות ה-30, וכך גם צאצאיהם, יוכלו להתאזרח ולהיות זכאים לקבלת דרכון גרמני, המקנה שורה של יתרונות והטבות.

כמשרד עורכי דין ותיק, מקצועי ומוביל בתחום ההגירה, הרחבנו לאחרונה את מחלקת הדרכונים האירופים ואנחנו מעניקים הערכת סיכויים מדויקת, שירות מלא וליווי מקיף לישראלים רבים המבקשים להחזיק באזרחות גרמנית, דרכון אוסטרי, או אזרחות אחרת.

 קבלת אזרחות גרמנית והוצאת דרכון גרמני בתנאים מקלים

אם יש לכם קשר משפחתי ישיר (ילדים/נכדים/נינים) ליהודים שהיו אזרחים ותושבי קבע בגרמניה בשנות ה-30 של המאה ה-20, ייתכן מאוד שאתם זכאים לקבלת אזרחות גרמנית ודרכון גרמני. זאת לאור תיקון חוק האזרחות הגרמני משנת 2021, באופן שהקל מאוד את התנאים לקבלת אזרחות עבור נרדפי הנאצים וצאצאיהם. במדריך זה נסביר בהרחבה על התהליך הנדרש לשם כך.

מי נחשבים כנרדפי הנאצים לפי חוק האזרחות הגרמני?

בין השנים 1933-1945 למעלה מ-300 אלף יהודים עזבו את גרמניה בעקבות עליית המפלגה הנאצית לשלטון. במהלך שנות ה-30, גרמניה התדרדרה מבחינה מדינית-פוליטית עד כדי כך, שלא נותר בה מקום לערכים מערביים נאורים כמו חופש הביטוי, שוויון או מערכת צדק מתפקדת.

שיא המהלך לביטול הזהות הדמוקרטית של גרמניה היה העברת חוקי הגזע, אשר נוצרו באופן שרירותי וכוונתם הייתה להוקיע את הדת היהודית. כתוצאה מכך, החלו גרמנים יהודים רבים לצאת בגלים גדולים לעבר ארץ ישראל, בריטניה, צרפת, ארצות הברית, דרום אמריקה ומדינות נוספות. כיום, הצאצאים של קורבנות השואה, ניצולי שואה ויהודים שעזבו את גרמניה בגלל רדיפת הנאצים על רקע סיבות דתיות, גזעיות או פוליטיות, זכאים ככלל להגיש בקשה עבור הוצאת דרכון גרמני כחוק.

איך להוציא דרכון גרמני?

איך תדעו האם אתם זכאים לקבלת אזרחות גרמנית ודרכון גרמני? ראשית, עליכם להיות בעלי קשר משפחתי ישיר ליהודים שחיו בגרמניה בשנות שלטון הרייך השלישי. הכוונה, כאמור, היא לשנים 1933-1945. לצורך הוכחת הזכאות, יש להציג בפני הרשויות בגרמניה מסמך רשמי המעיד כי אותם קרובי משפחה (אבא/אמא, סבא/סבתא וכו') אכן היו אזרחי גרמניה, וכי גרמניה היוותה מרכז חייהם באותם שנים. על בסיס הוכחת הזכאות, ניתן יהיה להגיש בקשה רשמית לקבלת אזרחות גרמנית, ולאחריה בקשה לקבלת דרכון גרמני.

הוצאת דרכון גרמני

זכאות לדרכון גרמני

באופן כללי, קבלת אזרחות גרמנית אינה נחשבה מסובכת עבור נרדפי הנאצים. לאור הקלות שקבעה ממשלת גרמניה על תהליך ההתאזרחות עבור נרדפי הנאצים וצאצאיהם, מבקשים במסלול זה אינם נדרשים לעמוד בדרישות החלות על מועמדים לקבלת אזרחות גרמנית במסלולים אחרים. במסגרת זאת, בוטלו הדרישות למעבר מבחן שפה ומבחן לבדיקת היכרות עם התרבות הגרמנית עבור נרדפי הנאצים וצאצאיהם.

בזאת למעשה בא לידי ביטוי תיקון חוק האזרחות הגרמני משנת 2021 באופן מובהק. המחוקק הגרמני מבין את העוול שנעשה לנרדפי הנאצים, וההקלות האמורות הן בעצם חלק מתוכנית לתיקון העוולות הנוראיות שנגרמו במסגרת שלטון הרייך השלישי בגרמניה הנאצית.

נקודה חשובה נוספת – התיקון המובהק ביותר בעניין תהליך הוצאת דרכון גרמני הוא ביטול האפליה המגדרית שהייתה קבועה במשך עשורים רבים. עד לפני זמן לא רב, צאצאי ניצולות שואה היו זכאים לקבלת אזרחות גרמנית רק במידה ונולדו עד לשנת 1953. ואולם, החל מחודש יוני 2021, הגבלה זו בוטלה. הדבר נכון גם במקרים בהם מי שהיו אזרחיות גרמניה נישאו לאזרחים זרים, ואיבדו את אזרחותן הגרמנית בעקבות כך.

כמה זמן לוקח להוציא דרכון גרמני?

קשה לענות על שאלה זו באופן חד משמעי, וזאת משום שמאז תיקון החוק, חל גידול בכמות הבקשות לאזרחות גרמנית המוגשות לרשויות בגרמניה. על אף הגידול העצום בכמות הבקשות המוגשות, מצבת כוח האדם המטפל בבקשות אלה במחלקת האזרחות הגרמנית, נותרה זהה. הדבר מעכב, מטבע הדברים, את הטיפול בבקשות. נכון למועד כתיבת שורות אלה, זמן הטיפול הממוצע בבקשות אזרחות נע בין שנתיים ל-3 שנים ממועד הגשת בקשת האזרחות על פי דרישות הרשויות בגרמניה. לאחר קבלת האזרחות והגשת בקשה להנפקת דרכון גרמני זמן הטיפול יהיה מהיר יותר, וייקח מספר חודשים בממוצע.

תור בשגרירות גרמניה לצורך הוצאת דרכון

מי שמעוניינים בקבלת דרכון, יידרשו לקבוע תור בשגרירות גרמניה בתל אביב לשם כך. בהתאם לעומס הרב עליו הסברנו לעיל, קביעת התור עלולה להתברר כמשימה מעט מורכבת. זמינות התורים משתנה מעת לעת, אך בלא מעט מקרים אנו עדים לכך שלקוחות שאזרחותם כבר אושרה מתקשים למצוא תור פנוי בשגרירות.

לשם קביעת תור בשגרירות גרמניה, יש להזמין תור באמצעות המערכת המקוונת שבאתר השגרירות. במידה ולא ניתן למצוא תורים פנויים לתקופה הקרובה, מומלץ לנסות ולבדוק את המערכת המקוונת בשעות הלילה, שכן בשעות אלה מתבצע עדכון במערכת ונוספים תורים חדשים. עוד כדאי לדעת כי ניתן לבצע הליך מהיר של הנפקת דרכון באמצעות הגעה לגרמניה והגשת בקשה להנפקת דרכון במשרד הפנים הגרמני, בהליך מהיר שניתן לסיימו בתוך כ-7 ימים, ובכפוף לתשלום אגרה בסכום מעט גבוה יותר.

עלות הוצאת דרכון גרמני

על פי ההקלות שנקבעו על-ידי המחוקק הגרמני, אין צורך בתשלום אגרות לצורך הגשת בקשת האזרחות, כמו גם עבור תעודת ההתאזרחות שתקבלו בסוף התהליך. בהתאם, העלויות לטיפול בבקשה נמוכות יותר לעומת בקשות אזרחות אחרות. יחד עם זאת, חשוב לציין כי בלא מעט מקרים, העלות נקבעת על-פי נסיבות פרטניות, כגון הצורך בהשגת מסמכים המוכיחים זכאות לאזרחות (באמצעות בדיקה ארכיונית). האגרות לצורך בקשות דרכון גרמני נעות בין כ-60 אירו ל-100 אירו. על מנת לברר מה המחירים המעודכנים להגשת בקשות אזרחות ובקשת דרכון, מומלץ להתייעץ על הנושא עם עורך דין המתמחה בדיני הגירה ובטיפול בבקשות אזרחות גרמנית.

הוצאת דרכון גרמני לילדים

קבלת דרכון גרמני לילדים כמעט ואינה מצריכה מאמץ, במידה וההורה כבר התאזרח. למעשה, אם אחד מההורים מחזיק/ה באזרחות גרמנית, הילדים לא יצטרכו לעבור שוב את כל התהליך. על הורים לילדים שנולדו לאחר קבלת האזרחות של ההורים, לקבוע תור בשגרירות עבור רישום קונסולרי. מגיעים עם תעודת לידה, יחד עם האזרחות או הדרכון הגרמני של ההורה. לאחר מכן יש לרשום את הילד במרשם האוכלוסין הגרמני ובזאת הוא מתאזרח. תהליך בתנאים מקלים חל גם לגבי ילדים שנולדו לפני קבלת האזרחות.

הוצאת דרכון גרמני

דרכון גרמני לבן או בת הזוג של צאצאי ניצולי שואה

בשונה מהתהליך המקל להוצאת דרכון גרמני עבור ילדים, הנובע מכך שהזכאות לאזרחות ודרכון עוברת על פי החוק בגרמניה בירושה, החוק אינו מחיל את אותם תנאים מקלים לגבי בני זוג (בין אם מדובר בזוג נשוי אם לאו). החוק הגרמני מאפשר, עם זאת, הגירה יחד עם בני הזוג לגרמניה ולכל מדינות האיחוד האירופי בתנאים מקלים, במסגרת הליך של איחוד משפחות.

חיים משותפים בגרמניה למשך לפחות 3 שנים עשויים לאפשר הגשת בקשת התאזרחות עבור בני הזוג. האמור רלוונטי הן לבני זוג מאותו המין, ואף לבני זוג שאינם נשואים. במקרים בהם בני הזוג חיים כידועים בציבור, התנאי שקובע החוק בגרמניה הוא עריכת רישום של הקשר הזוגי אצל הרשויות הרשמיות בגרמניה.

יתרונות הדרכון הגרמני

כמדינה בעלת הכלכלה החזקה באירופה וכחברה באיחוד האירופי, גרמניה מציעה לאזרחיה שלל הטבות ייחודיות. בהתחשב בכך שככל הנראה בקרוב יצטרכו ישראלים להצטייד בוויזה על-מנת להיכנס לאירופה, קחו בחשבון שברגע שתקבלו את הדרכון הגרמני, חובה זאת לא תחול עליכם.

יתרון נוסף של הדרכון האטרקטיבי הוא הזכות לחיות ולעבוד בכל מדינות האיחוד האירופי. מעבר לכך, לא תידרשו להנפיק ויזה על מנת להיכנס למדינות שונות כמו למשל ארצות הברית ואוסטרליה. אזרחים גרמניים רשאים לקבל WORKING HOLIDAY VISA – מאפשרת אישור עבודה לשנה במדינות כגון: קנדה, יפן, סינגפור, אוסטרליה, ניו-זילנד ועוד.

במידה וחשבתם לחיות בגרמניה, תיהנו משירותים סוציאליים נוחים, זכאות לקצבת מחייה בסיסית (בכפוף לעמידה בדרישות החוק בנושא), רמת חיים גבוהה יותר, שירותי רפואה מתקדמים, סבסוד לימודים אקדמיים לסטודנטים ועוד.

הוצאת דרכון גרמני

דרכון גרמני זמני

בדומה למצב בישראל, גם בגרמניה קיים דרכון זמני המונפק במקרים חריגים. דרכון זה נקרא בשפה הגרמנית ״Reiseausweis als passersatz״. הוא ניתן במרבית המקרים למשך שנה בלבד. לאחר מכן, יהיה צורך להגיש בקשה לקבלת דרכון רגיל.

חשוב מאוד לדעת כי דרכון גרמני זמני אינו מעניק זכאות לכניסה למדינות כגון ארצות הברית ללא צורך בוויזה, וזאת להבדיל מדרכון רגיל אשר מאפשר זאת. על מנת להנפיק דרכון גרמני זמני יש לפנות לשגרירות גרמניה, ולבדוק האם הנסיבות בהן אתם שרויים מאפשרות זאת.

תעודת זהות אלקטרונית גרמנית עם שבב אלקטרוני

מי שמחזיקים באזרחות גרמנית והם בגירים, יוכלו לקבל תעודת זהות גרמנית, בכפוף לכך שמרכז חייהם הוא בגרמניה. כלומר, מעבר רשמי לגרמניה עבור בעלי אזרחות גרמנית, מסיבות כגון עבודה קבועה בגרמניה, יוכל לאפשר לאזרחים לקבל תושבות גרמנית, וכחלק מכך גם תעודת זהות אלקטרונית.

תעודת זהות אלקטרונית דומה בצורתה לכרטיס אשראי חכם, שכן היא כוללת שבב אלקטרוני. בנוסף לכך, התעודה כוללת אמצעי זיהוי ביומטרי מתקדמים. הנפקת התעודה חייבת בתשלום אגרה, ונעשית במשרדי המדפיס הממשלתי הגרמני, הממוקמים בברלין. היתרון המרכזי של תעודת זהות גרמנית הוא שהיא מאפשרת לנסוע באופן חופשי בכל שטחי אזור שנגן של האיחוד האירופי, ובכלל זה לעבור בין רוב מדינות האיחוד, ללא צורך בנשיאת דרכון.

משמעות הזכאות עבור ישראלים רבים

באופן כללי, אזרחות אירופאית נחשבת מטרה נכספת לאזרחים ישראלים רבים, כזו שבאפשרותה לפתוח בפניכם הזדמנויות רבות שלא קיימות בשום יבשת אחרת למעט אירופה. עם זאת, כיוון שהתהליך מצריך הבנה מקיפה וממושכת בטיפול הכרוך בביורוקרטיה רבה והגשת מסמכים בשפות שונות, מומלץ להסתייע במסגרת התהליך בעורך דין מיומן המתמחה בדיני הגירה ומכיר את החוק הגרמני על בוריו.

תודות לשינויים מרחיקי לכת שהורידו דרסטית את רף הקבלה הישן, יכולים כיום מאות אלפי צאצאים ברחבי העולם להגיש בקשה ולהתאזרח. כפי שהסברנו לעיל, הדרכון האירופאי מייתר צורך בהוצאת ויזה למדינות רבות. בנוסף לכך, הוא מעניק היתר כניסה למדינות רבות, אשר לישראלים כיום אין את האישור להיכנס אליהן.

בנוסף, כפי שקראתם לאורך מדריך זה, בעלי קשר משפחתי לנרדפי הנאצים זכאים לעבור את התהליך בכפוף לתנאים מקלים. הדבר בא לידי ביטוי בהפחתת הדרישות לצורך קבלת דרכון, אשר נועדו להקל על כל יהודי או צאצאים שהם בעלי קשר לנרדפי הנאצים. הרפורמות בגרמניה מהוות מהפכה של ממש, ומדובר בהזדמנות ייחודית לקבלת דרכון של האיחוד האירופי עבור רבים.

הרשויות בגרמניה קבעו רף נמוך יחסית לזכאות לדרכון עבור נרדפי הנאצים וצאצאיהם. בהתאם, סיכויי קבלת הבקשה יהיו טובים עבור מי שיוכיחו זכאות עקרונית. עדיין עשויים להיות מקרים פרטניים בהם הרשויות בגרמניה יגבילו זכאות לאזרחות, ובראשם מקרים בהם למועמדים יש עבר פלילי. עם זאת, לא מדובר ברוב המקרים. על מנת להבין את סיכוייכם לקבלת אזרחות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני הגירה.

ליווי מקצועי לישראלים המבקשים להחזיק בדרכון גרמני

במדריך זה הסברנו על התנאים לצורך קבלת אזרחות גרמנית. לכל שאלה נוספת בנושא השגת אזרחות גרמנית, אזרחות אוסטרית או דרכון אחר לו אתם זכאים, או צורך בייעוץ וסיוע, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. במשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ישנה פרקטיקה ענפה ומפותחת של הנפקת דרכון גרמני עבור לניצולי שואה. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בסיוע וליווי של מבקשים רבים המעוניינים בקבלת אזרחות גרמנית.

 

שאלות ותשובות

 • +כמה זמן לוקח להוציא דרכון גרמני?
  בערך כשנתיים. אורך תהליך הוצאת דרכון גרמני משתנה ממקרה למקרה, שכן העניין תלוי במספר גורמים הקשורים באיתור מסמכים רלוונטיים, הוכחת זכאות, קבלת אישורים ועוד. בדרך כלל הדרכון מגיע לאחר כשלושה חודשים מיום הזמנתו.
 • +מי זכאי לדרכון גרמני?
  אזרחי גרמניה לשעבר וצאצאיהם, שאזרחותם נשללה מהם או נמנעה מהם בין השנים 1933-1945 בשל רדיפת השלטון הנאצי.
 • +איזה הטבות יש לדרכון גרמני?
  החזקת דרכון גרמני מקנה הטבות רבות בתחומים שונים הכוללים הקלה בבירוקרטיה בכניסה למדינות שונות, סבסוד לימודים במוסדות ההשכלה הגבוהה, קבלת תנאים סוציאליים משופרים והטבות בתחום המגורים והתעסוקה כגון אפשרות לקבלת משכנתאות, השקעות ורכישת נכסים, קבלת עזרה במיסוי בעת פתיחת עסק, ואפשרויות תעסוקה ברחבי מדינות האיחוד האירופי.
 • +מה המחיר של דרכון גרמני?
  מתחת לגיל 24 הדרכון הגרמני ינתן לתקופה של 6 שנים ועלותו 65 יורו, מעל לגיל 24 הדרכון הגרמני יינתן לתקופה של 10 שנים ועלותו 85 יורו. חשוב לדעת כי גם הגשת בקשה לדרכון והוכחת זכאות כרוכה בתשלומים נוספים כגון תרגם מסמכים, חותמות אפוסטיל ואגרות נוספות.
 • +כיצד להוציא דרכון גרמני לבן זוג?
  בני זוג של בעלי אזרחות גרמנית אינם זכאים באופן אוטומטי לדרכון, אך יכולים לרכוש את הזכאות בדרכים חלופיות כגון: זכאות של בני הזוג לדרכון נרכשת לאחר 3 שנים של שהות חוקית בגרמניה ובתנאי שהם נשואים או בזוגיות רשומה.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top