דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעת רכוש יהודי פולין

Michael Decker

האם תביעת השבת רכוש עבור יהודי פולין עדיין אפשרית? בשנת 2021 נחקק בפולין חוק המגביל מאוד את היכולת לתבוע השבת רכוש שהולאם במהלך תקופת השלטון הקומוניסטי. עם זאת, החוק החדש אינו חל בכל מקרה שהוא, ועדיין קיימת אפשרות להגיש תביעת השבת רכוש במקרים מסוימים. לצד זאת, במקרים מסוימים קיימים מסלולים אלטרנטיביים לתביעת רכוש, כגון בוררות בינלאומית. להלן יסביר על כך עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני ירושה ועזבון.

תביעת רכוש יהודי פולין

לפני מלחמת העולם השנייה, כ-3.3 מיליון יהודים חיו בפולין. רובם המכריע (כ-2.92 מיליון) לא שרד את זוועות השואה, ורק כ-380 אלף ניצולים נותרו בחיים. כמות הרכוש והכספים שיהודי פולין השאירו מאחור בשנת 1938 מוערכת בסכום עתק של כ-3 מיליארד דולרים, לפי מדד המחירים כיום. מתוך סכום זה, כמיליארד דולרים הם נכסי נדל״ן, קרקעות למגורים, קרקעות לעסקים וקרקעות חקלאיות בפולין. רכוש זה, בדומה ליתר הרכוש והנכסים שנותרו בפולין לאחר מלחמת העולם השנייה, הולאם או הופקע על-ידי הממשל הקומוניסטי.

צאצאי יהודי פולין, אשר קרוביהם שרדו את השואה או נספו בה, הותירו אחריהם רכוש בסכומים אדירים אלה, נתקלים בקושי משמעותי לתבוע פיצויים מממשלת פולין, אשר במשך שנים נמנעה מלהסדיר את הנושא בחוק (בשונה מיתר מדינות האיחוד האירופי, כמו גם ישראל). על אף התקדמות משמעותית בנושא בעשור הקודם, בשנת 2021 נכנס לתוקף חוק אשר ביטל, הלכה למעשה, את הזכות של מרבית יהודי פולין וצאצאיהם לתבוע החזרי רכוש ופיצויים. כתוצאה מהסיקור התקשורתי סביב העברת החוק החדש, התקבל אצל רבים הרושם כי החוק חסם באופן הרמטי את האפשרות להגיש תביעת השבת רכוש עבור יהודי פולין וצאצאיהם, אך חשוב לדעת כי לא כך הם פני הדברים. בפועל, קיימים מספר אפיקי פעולה אשר עשויים להיות זמינים במקרים אלה, ולהלן נסביר עליהם בהרחבה.

באילו מקרים החוק החדש בפולין מאפשר עדיין להגיש תביעת השבת רכוש עבור יהודי פולין וצאצאיהם?

החוק החדש קובע התיישנות של 30 שנה על תביעות להשבת רכוש שהולאם על-ידי הממשל הקומוניסטי בהחלטה מינהלית (Administrative decision). ככלל, החוק אינו חל במקרים בהם הלאמת הרכוש נעשתה באמצעות חקיקה. אף שמרבית הרכוש בפולין הולאם בהחלטות ממשל ולא בחקיקה, מצב משפטי זה עדיין מאפשר פתח להגשת תביעת השבת רכוש של יהודי פולין במקרים מסוימים. אף שקיימת מחלוקת לגבי תחולת החוק על הליכים שכבר החלו להתנהל לפני כניסתו לתוקף, מבחינה חוקית הליכים אלה אמורים, באופן עקרוני, להמשיך להתנהל. ככל שהליכים אלה יידחו בשל שינוי המצב המשפטי, הדבר עשוי להקים עילה לפנייה לערכאות כלל-אירופאיות, כגון בית המשפט האירופי לזכויות אדם. בנוסף למקרים האמורים לעיל, קיימים עדיין מקרים בהם רכוש ונכסים בפולין לא עברו הפקעה או הלאמה. במקרים אלה החוק החדש אינו חל, ומאפשר באופן עקרוני להגיש תביעות השבת רכוש או פיצויים.

כיצד תביעת השבת רכוש או פיצויים עבור יהודי פולין או צאצאיהם מתבצעת בפועל?

על מנת לתבוע השבת רכוש במקרים אלה, נדרשת הגשת תביעה רשמית בפולין. לצורך הגשת התביעה, יש לאסוף הוכחות לגבי הרכוש שהולאם, זהות הבעלים של הרכוש וקשר משפחתי אליהם (במידת הנדרש). הוכחות שמקורן בפולין ואינן בנמצא עשויות להעלות צורך לפנות לארכיונים והרשויות בפולין, על מנת לאתר תיעודים שיוכלו לשמש כראיות במסגרת התביעה. משרדנו מעניק שירותי סיוע בנושא איתור מסמכים ותיעודים רשמיים בפולין. בנוסף, במידה והרכוש הולאם או הופקע על פי חוק, יש להציג הוכחות לכך. לחלופין, במידה ומדובר בנכסי מקרקעין שלא הולאמו או הופקעו, יש צורך לעיין במרשם המקרקעין הפולני, על מנת לקבל תמונת מצב לגבי העברת הבעלות בנכסים לאורך השנים. זו תהווה תשתית ראייתית חשובה במסגרת התביעה. הליך התביעה עשוי להיות מורכב וממושך, אך חשוב לדעת כי גם במצב המשפטי הקיים, השבת רכוש או פיצויים עשויים להינתן בלא מעט מקרים.

האם קיימות דרכים נוספות להשבת רכוש, במקרים בהם לאור החוק החדש לא ניתן להגיש תביעה?

הגשת תביעת השבת רכוש על-ידי יהודי פולין או צאצאיהם תתאפשר, כאמור, רק במקרים מסוימים. לצד מסלול זה, קיימות דרכים משפטיות נוספות אשר במסגרתן ניתן לתבוע פיצויים, גם במקרים בהם החוק החדש מונע זאת. אחת מאותן דרכים היא ניהול תביעה ייצוגית או קבוצתית, אשר תתבסס על הסכמים בינלאומיים שפולין מחויבת בהם. החל משנת 1992, פולין וישראל חתומות ביניהן על הסכם בילטרלי להגנה על השקעות ועידוד השקעות (Bilateral Investment Treaty, או בראשי תיבות BIT). ייתכן כי על בסיס הסכם זה ניתן לטעון כי המצב המשפטי החדש מפר זכויות קניין של ישראלים, אשר פולין מחויבת להגן עליהן. אף שפולין עשויה לטעון להגנתה במקרים מעין אלה כי הלאמת הרכוש נעשתה לפני כניסת ההסכם הנ״ל לתוקף, חשוב לזכור כי עצם הלאמת הרכוש נעשתה ללא בסיס חוקי. תביעה מעין זו עשויה להתברר במסגרת טריבונל בוררות בינלאומי. על מנת להבין מה דרכי הפעולה האפשריות במקרים פרטניים, מומלץ ליצור קשר עם עורך דין מומחה לדיני ירושה.

תביעת רכוש יהודי פולין – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני ירושה ועזבון

במאמר זה הסברנו בהרחבה על הדרכים לתבוע השבת רכוש עבור יהודי פולין וצאצאיהם, על אף המצב המשפטי המורכב בנושא זה, אשר שורר בפולין. אם יש לכם כל שאלה נוספת בנושא, או צורך בייעוץ וסיוע במקרים פרטניים, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעמוד לשירותכם. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני ירושה ועזבון, ומסייע בהליכי מימוש ירושה ותביעות רכוש בישראל ובעולם. בין השירותים המוענקים על-ידי משרדנו, המשרד מסייע גם בייצוג בתביעות להשבת רכוש עבור יהדי פולין, תוך שיתוף פעולה עם משרד פולני מוביל בתחום.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה