דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעת פיצויים בגין תקיפה (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

כיצד נכון להגיש תביעת פיצויים בגין תקיפה? לאחר הרשעת התוקפים בתביעה פלילית, ניתן להגיש "תביעה נגררת" במסלול מהיר אשר מאפשרת תביעת פיצויים בגובה עשרות או מאות אלפי שקלים, כשעובדת התקיפה והנזק כבר נחשבים כמוכחים. צרו קשר לקבלת סיוע.

בתקופה האחרונה חלה מגמת עלייה משמעותית במקרי האלימות בישראל. לא מעט אזרחים חשופים לתקיפה פיזית במקומות כגון תחנות דלק, חניונים, בתי הספר, אירועי ספורט והמרחב הציבורי באופן כללי. חשוב לדעת כיצד ניתן להתמודד עם מקרי תקיפה מבחינה משפטית. במאמר חשוב זה תספק עורכת הדין נורית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ולייצוג נפגעי עבירה ממשרדנו, מידע על המסלולים המשפטיים העומדים לרשותכם במקרה הצורך.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בתל אביב ובירושלים, מתמחה בדיני נזיקין ובייצוג נפגעי עבירה בתביעות אזרחיות. אנו מספקים ללקוחותינו מענה משפטי מקיף, ומסייעים בשמירה על זכויותיהם כנפגעי עבירה. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בייצוג נפגעי עבירה בפני כל הערכאות המשפטיות.

תביעת פיצויים בגין תקיפה (מידע משפטי)

תביעת פיצויים בגין תקיפה – יש יותר מדרך אחת לעשות זאת

א׳ הלך לתומו ברחוב בעיר מגוריו בשעת ערב והותקף על-ידי ב׳, אשר היה שיכור. כתוצאה מחבלות הגוף שנגרמו לו בתקיפה, א׳ נותר עם נכות חלקית לצמיתות. כנגד ב׳ הוגש כתב אישום. לאחר משפט ממושך, הוא הורשע בבית משפט, ונגזרו עליו עונש מאסר וחובה לפצות את א׳ בסכום סמלי של 10,000 ש״ח. הסיטואציה המתוארת לעיל, אשר מבוססת על מקרה שיוצג על-ידי משרדנו, מהווה מקרה אחד מיני רבים. בשנים האחרונות חלה עלייה מדאיגה באירועי האלימות בישראל. כמעט מדי יום אנו שומעים על קטטות ומריבות המסתיימות בפציעות חמורות.

רבים אינם מודעים לכך שהגשת תלונה במשטרה והליכים פליליים כנגד התוקפים הם רק מסלול אחד לקבלת פיצויים עבור קורבנות התקיפה. במקרה המתואר לעיל, לא מדובר בסוף פסוק מבחינת היכולת של א׳ לקבל פיצויים עבור הנזקים שנגרמו לו. באפשרותו של א׳ להגיש תביעה נזיקית, במסגרתה עשויים להיפסק לטובתו פיצויים גבוהים, בסך מאות אלפי שקלים ואף יותר. זאת בנוסף לאפשרות לקבלת קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי. איך ניתן לתבוע פיצויים בגין תקיפה? על כך נסביר להלן.

הגשת תביעת פיצויים בגין תקיפה לאחר ההליך הפלילי

הגשת תלונה במשטרה לאחר מעשה אלימות עשויה להוביל לפתיחת הליכים פליליים בגין תקיפה. אם אכן ייפתחו הליכים מעין אלה, א׳ בתור קורבן העבירה לא יהיה צד להם. קיימות אמנם זכויות מסוימות לקורבן העבירה בהליך, מכוח חוק זכויות נפגעי עבירה, אך לא תהיה לקורבן השפעה על שאלת ההרשעה בהליך, כמו גם על הפיצויים שייפסקו במסגרתו. חשוב להבין כי גובה הפיצויים הנפסקים בהליכים מעין אלה מוגבל, ובמקרים רבים הם אינם מכסים את הנזקים שנגרמו. עם זאת, כאמור לא מדובר בסוף פסוק מבחינת נפגעי העבירה.

לצד ההליך הפלילי, קיימים שני מסלולים להגשת תביעת נזיקין אזרחית בגין התקיפה. מסלול אחד הוא המסלול של תביעה אזרחית רגילה, מכוח פקודת הנזיקין. מדובר במסלול אשר עשוי לקחת זמן ממושך, לאור הצורך להוכיח כי התוקף הוא אכן מי שביצע את התקיפה. לאור הקושי הכרוך בתביעות אלה, ופרק הזמן שעשוי לחלוף עד לקבלת פיצויים בפועל, קיימת אפשרות נוספת, והיא הגשת תביעה במסלול מהיר, המכונה ״תביעה נגררת״. תביעה זו מוגשת לאחר ההרשעה בהליך הפלילי, מכוח חוק בתי המשפט ובפני אותו בית משפט אשר הרשיע את התוקפים. היתרון המרכזי של הליך זה הוא בהיעדר הצורך להוכיח מחדש את אירוע התקיפה, אשר ייחשב כראיה שאינה ניתנת לסתירה. ניתן לתבוע בהליכים אלה פיצויים בסכומים המגיעים לכדי מאות אלפי שקלים ואף מעבר לכך.

פסק דין לדוגמה

בשנת 2018 נפסקו בבית המשפט המחוזי בירושלים פיצויים בגובה של כ-290 אלף ש״ח נגד שני פלסטינים אשר תקפו אדם חרדי אשר הלך בירושלים לאחר תפילה בכותל, וגרמו לו נזקי גוף קשים. בהליך הפלילי בעניינם הורשעו הנתבעים והושת עליהם עונש מאסר, לצד פיצויים לנפגע העבירה בסך 10,000 ש״ח. במסגרת התביעה הנגררת, נפסקו לתובע, בין היתר, פיצויים בגין אובדן הכנסות בעקבות הפגיעה, אובדן הפרשות לפנסיה והכאב והסבל שחווה. מקרה זה ממחיש כי פיצויים הנפסקים בהליך הפלילי לנפגעי העבירה אינם ממצים את הפיצויים אשר ניתן לקבל בגין נזקי תקיפה. חשוב לבחון לעומק במקרים אלה את הזכאויות של נפגעי עבירה, ומומלץ להיוועץ על כך עם עורך דין מומחה בתחום.

תביעת פיצויים בגין תקיפה – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ומימוש זכויות נפגעי עבירה

במאמר זה פירטנו בהרחבה על הזכאות לקבלת פיצויים בגין תקיפה, הן בתביעה נגררת לאחר הליך פלילי והן במסגרת תביעה אזרחית נפרדת. אם ברצונכם להבין מה זכויותיכם כנפגעי עבירה וכיצד תוכלו לתבוע פיצוי כספי, נשמח לעזור. צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, לקבלת ייעוץ וליווי משפטיים. אנו מתמחים במתן מענה משפטי עבור נפגעי עבירה וייצוגם בפני הערכאות המשפטיות השונות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה