דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קצבה מיוחדת לבעלי נכות באחוזים גבוהים

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

מהי קצבה מיוחדת לבעלי נכות באחוזים גבוהים? מי שנקבעה להם נכות באחוזים גבוהים במוסד לביטוח הלאומי עשויים להיות זכאים לקבלת קצבה חודשית מיוחדת, בסכום מקסימלי של כ-8,500 ש״ח. מימוש הזכאות לקצבה מצריך הגשת תביעה באגף השיקום במוסד לביטוח הלאומי. ככל שהתביעה תידחה, ניתן להגיש ערעור על ההחלטה בפני בית הדין לעבודה. במאמר זה hסביר על קצבה זו ועל הדרכים לממש את הזכאות עבורה עורך דין מומחה לדיני נזיקין וביטוח ממשרדנו.

קצבה מיוחדת לבעלי נכות באחוזים גבוהים

חשוב לברר לעומק את מלוא הזכאויות של נכים בישראל

רבות נאמר על תנאי המחיה הקשים להם זוכים הנכים במדינת ישראל. נכים רבים מקבלים קצבה אשר אינה מאפשרת להם לקיים את עצמם ולממן את מלוא הטיפולים להם הם זקוקים. בכל כמה חודשים מדווח בעיתונות על חידוש מאבק הנכים לאור כך. במקביל למאבקי הנכים, נעשים מאמצים מצד המחוקק והביטוח הלאומי להגדיל את הזכאויות המגיעות לנכים בישראל. חשוב לדעת כי לא פעם בירור מעמיק של מלוא הזכאויות במקרים ספציפיים מעלה כי קיימים פיצויים אשר נכים אינם רבים מודעים לכך שהם זכאים להם. כך למשל, קיימת במקרים רבים האפשרות לתבוע צירוף נכויות, אשר מעלה באופן משמעותי את גובה הפיצויים הניתנים מטעם הביטוח הלאומי.

דוגמה חשובה נוספת, אשר בה נעסוק במאמר זה, היא קצבה מיוחדת לבעלי נכות באחוזים גבוהים. מי שנקבעו להם אחוזי נכות גבוהים עשויים להיות זכאים לקצבה מיוחדת, אשר נועדה לסייע להם בכיסוי הוצאות עודפות בגין הצורך בטיפול אישי לצורך ביצוע פעולות שגרתיות, התניידות וכיו״ב. קצבה זו נקבעת בהתאם לרמת תלותם של הנכים בסיוע של הזולת. גובהה המקסימלי, נכון לשנת 2022, הוא 8,588 ש״ח. להלן נפרט על מי שעשויים להיות זכאים לקצבה זו, ועל הדרכים לממש את זכאות זו.

מי עשויים להיות זכאים?

קיימות מספר קבוצות של זכאים: (1) מי שנקבעה להם נכות קבועה בשיעור של 75% ומעלה, או בשיעור של 65% והם סובלים מקשיי הליכה בעקבות נכותם; (2) מי שנקבעה להם נכות זמנית של 75% ומעלה, ובמוסד לביטוח הלאומי סבורים כי הנכות לא תפחת בהמשך; (3) מי שנקבעה להם נכות כללית בשיעור של 85% ומעלה, אשר לפחות 66% מסך דרגת הנכות נגרמה עקב פגיעה בעבודה, והנכות חלה על איברים זוגיים כגון גפיים, עיניים וכד׳. ייתכנו מקרים חריגים נוספים בהם תקום זכאות, וחשוב לברר זאת לעומק. מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני נזיקין וביטוח, המתמחה במימוש זכויות במוסד לביטוח הלאומי.

כיצד ניתן לממש את הזכות ולתבוע קצבה מיוחדת לבעלי נכות באחוזים גבוהים?

תביעות לתשלום קצבה מיוחדת לנפגעי עבודה יש להגיש בפני מחלקת השיקום בסניף המוסד לביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריהם של התובעים. התביעה מוגשת באמצעות טופס תביעה. לטופס יש לצרף מסמכים רלוונטיים, העשויים לכלול, בין היתר, תעודות ומסמכים רפואיים עדכניים, חוות דעת מומחים, רישיון נהיגה ורישיון רכב. התביעה תיבחן במוסד לביטוח הלאומי, אשר יפנה לקבלת חוות דעת של רופא מטעמו ופקיד שיקום. אם התביעה תתקבל, תיקבע הקצבה לה יהיו זכאים התובעים, בהתאם לרמת הסיוע הנדרשת בעניינם.

כיצד ניתן לערער במקרים בהם התביעה נדחית על-ידי הביטוח הלאומי?

ככל שאגף השיקום במוסד לביטוח לאומי יחליט לדחות את התביעה, החוק מאפשר לערער על ההחלטה בפני בית הדין לעבודה. בית הדין מוסמך להורות על שינוי ההחלטה, או על בחינתה מחדש על-ידי הביטוח הלאומי. דוגמה לערעור שהתקבל מהעת האחרונה היא פסק דין של בית הדין לעבודה בבאר שבע משנת 2019. פסק הדין עסק במקרה של קבלן גגות אשר נחבל קשות בעקבות תאונת עבודה, ונקבעו לו 96% נכות לצמיתות. תביעתו לקבלת קצבה מיוחדת עקב נכות באחוזים גבוהים נדחתה, והוא ערער על כך בפני בית הדין לעבודה. בית הדין לעבודה קיבל את תביעתו ואף אישר זכאות לקצבה המיוחדת באופן רטרואקטיבי למשך רוב התקופה שקדמה להגשת הערעור.

קצבה מיוחדת לבעלי נכות באחוזים גבוהים – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין וביטוח

במאמר זה הסברנו על הזכאות לקבלת קצבה מיוחדת לבעלי נכות באחוזים גבוהים והדרכים למימוש זכאות זו. אם יש לכם שאלות בנושא, או צורך בסיוע בבירור זכאויות במוסד לביטוח הלאומי, משרדנו זמין עבורכם. עורכי ועורכות הדין במשרדנו, בירושלים ובתל אביב מתמחים בהליכי מימוש זכויות בתביעות לקצבת נכות, תאונות עבודה, נכי צה״ל ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה