דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צו כרמייה – אזרחות צרפתית ליוצאי אלג'יריה ומרוקו

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

בשנת 1870 יזם שר המשפטים היהודי צרפתי אדולף כרמייה פקודה אשר אפשרה ליהודי אלג'יריה (אשר הייתה תחת שליטת צרפת בזמנו)באופן להתאזרח ולחיות בצרפת. "צו כְּרֵמִיֵיה" נחקק באופן בלעדי עבור יהודים במדינה בת עשרות מיליוני תושבים מוסלמים. העדפה זאת הייתה גורם מתסיס בין המוסלמים האלג'ירים לבין היהודים, עקב היות המוסלמים לראשונה במעמד נמוך ממי שלמעלה מאלף שנים התרגלו לקרוא להם ד'ימי – בני חסות.

משרד עורכי הדין שלנו מסייע בקבלת אזרחות צרפתית על בסיס נישואין, הגירה, השבת אזרחות ליוצאי צפון אפריקה ועוד. המשרד מתמחה בקבלת אזרחויות אירופאיות על בסיס שורשים, כולל אזרחות צרפתית לבעלי מוצא מרוקאי ואלג'ירי.

צו כרמייה – אזרחות צרפתית ליוצאי אלג'יריה ומרוקו

צו כרמייה – אזרחות צרפתית ליוצאי אלג'יריה ומרוקו

חוק כרמייה התייחס לכל התפוצה היהודית שחייתה באלג'יריה והכיר בהם אזרחים צרפתים שווי זכויות – חקיקה יוצאת דופן לאותן שנים עבור תושבי ארץ זרה שנשלטה על ידי מעצמה אירופית. המוסלמים לעומתם נחשבו נתינים בעלי מעמד נמוך וחסרי זכויות גם בארצם.

אחת החקיקות הנועזות שחוקק הפרלמנט הצרפתי העניק ליהודים את הרשות להצביע בבחירות המקומיות כמו גם להשפיע על הנעשה בבחירות במולדת הצרפתית ובמושבי הפרלמנט עצמו, תוצאה לה התנגדו הצרפתים הנוצרים שהתיישבו באלג'יריה.

זמן קצר לאחר העברת החוק פרצו מרידות ברחבי המדינה הצפון אפריקאית שסיכנו את חיי התושבים הצרפתים באזור. הרשויות הצרפתיות חששו ביותר לשלומם, ומאידך גם משום שבאותה עת התקיימה באירופה מלחמת צרפת-פרוסיה. חודשים בודדים לפני כן כוחות משמעותיים הועברו לשרת בחזית הצבאית באירופה ולכן חסרו באלג'יריה.

חברי הפרלמנט ביקשו להשיב את הסדר על כנו בגלל ההרס שגרמו הפורעים האלימים והסכנה הפוטנציאלית של התפרעויות נוספות. קולות נשמעו בבית הנבחרים לבטל את צו כרמייה, אולם בסופו של דבר נמנעו לעשות כן בשל חשש לאבד את הברוקרים והתומכים היהודים באירופה, שאת תמיכתם הכלכלית הצטרכו מאוד בשלב זה מפאת הפסדים במלחמה עם פרוסיה ומפני חובות שנזקפו בבורסה לחובת המדינה.

סיבות נוספות לפרסום צו כרמייה

אחד ההסברים הנוספים לפריבילגיות שהעניקה הממשלה הצרפתית ליהודי אלג'יריה מתבטא בכך שמשנת 1841 כפו הרשויות את דיניהן החילוניים על הקהילה ובית דינהּ והוציאו את האוטונומיה ההלכתית ממעמדה הבכיר. למעשה, הכפיפו את ההלכה לחוק האזרחות הצרפתי אשר פורסם בתקופת נפוליאון וידוע כ-CODE CIVIL. לעומת זאת, הממסד לא כפה את עצמו על התושבים המוסלמים והניח להם לנהוג בשלהם, על פי דיני השריעה.

כמעט שלושים שנים אחרי כאשר נחקק צו כרמייה, היו יהודי אלג'יריה באופי ובהלך הרוח דומים לאזרח הצרפתי מן הישוב. משום כך חשבו הרשויות תחילה כי יהיה זה קל יותר עבורם להתאקלם באוכלוסייה הצרפתית מפני המימד התרבותי הדומה, בשונה מהמוסלמים האלג'יראים.

פרסום הצו תרם רבות לפיתוח האנושי של יהודי אלג'יריה ולהתקדמותם בתחומים רבים. מתקופת פרסומו החלו יהודי אלג'יריה להגר בכמויות רחבות לצרפת ותפסו את מקומם של מושבים רבים במדרג החברתי הגבוה בצרפת. ביניהם היו זוכי פרס נובל, פרופסורים בעלי שם עולמי, פילוסופים פורצי דרך, זמרים נודעים ועוד.

בין היהודים המפורסמים ממוצא אלג'ירי ניתן למנות את:
  • פול בנאסרף – פילוסוף של המתמטיקה שברוב הקריירה המקצועית לימד באוניברסיטת פרינסטון מ-1960-2007.
  • ז'אק דרידה – אחד הפילוסופים הצרפתיים המובילים של המאה ה-20. מניח הרעיון לשיטת הדֵקוֹנְסְטְרוּקְצְיָה.
  • קלוד כהן טנוג'י – חתן פרס נובל לפיזיקה על תרומתו של לכידת אטומים וקירורם בעזרת ליזרים.
  • ברוך בנאסרף – אִימוּנוֹלוֹג (חוקר מערכת החיסון בגוף האדם) וחתן פרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה.
  • אנריקו מסיאס – זמר שזכה לפרסום רחב היקף ובקנה מידה עולמי, במיוחד בין שנות ה-60 ועד ה-80.

הוצאת אזרחות צרפתית ליהודי אלג'יריה וגם מרוקו

במידה ואתם יוצאי אלג'יריה ישנם הרבה סיכויים שגם אתם זכאים לקבלת דרכון צרפתי אירופאי. החוק הצרפתי התרחב בסוף שנות ה-30 וחל גל על יהודי מרוקו תחת תנאים מסוימים. במידה ועליתם לישראל ונישאתם, ניתן לנקוט בצעדים המשפטיים אשר יעניקו גם לילדים ובן הזוג את האזרחות הצרפתית.

עקב היותה של צרפת חברה מלאה באיחוד האירופי יוכלו אזרחיה ליהנות מהטבות ייחודיות כדוגמת מחייה, תעסוקה ולימודים במדינות האיחוד, יחד עם הקלות בהיתרי כניסה למדינות כמו ארצות הברית, אוסטרליה, קטאר ועוד.

על פניו מדובר במספר רב של ישראלים הזכאים לקבלת האזרחות, אולם לא תמיד מודעים לזכאותם מפני חלוף השנים ושהותם רבת השנים בישראל או בחו"ל. אנו ממליצים לנצל את ההזדמנות להפוך לתושב האיחוד האירופי, דבר שיכול להרים את יוקרת חייכם ולנתב אתכם ואת משפחתכם במישורים רבים.

צרו קשר

מומלץ ליצור עמנו קשר בכדי להבין את תהליך ההתאזרחות ודרישות המחוקק הצרפתי. למשרדינו שני סניפים במרכזי הערים ירושלים ותל אביב. למידע נוסף חייגו לטלפונים המופיעים מטה או דרך הדואר האלקטרוני.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה