דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

המדריך המשפטי ליציאה מהסגר: פתיחת בתי כנסת, אולמות אירועים, דיסקוטקים ומקומות בילוי

Joshua Pex
Joshua Pex

למקומות ציבוריים כגון בתי כנסת, אולמות אירועים, דיסקוטקים וברים יש דבר אחד במשותף: הציבור הישראלי משתוקק להודעה על פתיחת מקומות אלה. באילו תנאים תאשר הממשלה את פתיחתם, ותחת אילו הנחיות? במאמר זה, שנכתב ביום 21.5.2020, נעשה עבורכם סדר בדברים. 

משרדנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בענפי המשפט האזרחי השונים. המשרד מספק ללקוחותיו ייעוץ וליווי משפטיים בתחומים כגון משפט מסחרי, דיני תאגידים וחברות, דיני עבודה ועוד.

לאחר שהמילה ״קורונה״ הפכה כה מרכזית בחיינו, נראה כי סוף סוף מורגשת חזרה הדרגתית לשגרה. כמעט מדי יום מתעדכנות ההנחיות שנקבעו בצו בריאות העם עם תחילת המשבר, ומגבלות רבות שהוטלו במסגרתו, מבוטלות. מנגד, נקבעו הוראות קפדניות על הפעלת עסקים, תוך שמירה על היגיינה וריחוק, לצד מניעת התקהלות.

בעת כתיבת שורות אלה מותרת התקהלות של עד 50 איש במרחב הציבורי. זאת לצד הוראות נוספות לגבי אופן ההתקהלות במקומות ציבוריים. ההוראות יוצרות בלבול רב בציבור, אשר משתוקק לחזרה לשגרה. המתפללים המתינו זמן רב לשוב לבתי התפילה. ציבור הבליינים עודנו ממתין לפקוד מחדש את הברים ומועדוני הלילה. כך גם זוגות רבים אשר נאלצו לבטל או לדחות את חתונותיהם, משתוקקים ליום שבו ישמע קול ששון וקול שמחה. להלן נסביר מה ההנחיות הספציפיות לגבי כל אחד מהמקומות הנ״ל.

הנחיות כלליות – תקנות לשעת חירום בגלל מגפת COVID-19

התקנות לשעת חירום שקבעה הממשלה בשל התפרצות נגיף הקורונה, מתעדכנות מדי כמה ימים. במתכונתן העדכנית נקבע, בין היתר, כי יש לערוך מדידת חום בכניסה לכל מתחם הפתוח לציבור. מי שחום גופם הינו מעל 38 מעלות, לא יורשו להיכנס מתחם. בנוסף, נקבע כי יש להציב עמדות חיטוי (אלכוג׳ל), לשמור ככל הניתן על ריחוק של שני מטרים בין הנוכחים במקום ולסמן מקומות עמידה בתורים.

הנחיות לגבי פתיחת בתי כנסת ובתי תפילה

החל מיום 19.5.2020, ניתן לפתוח בתי תפילה כגון בתי כנסת, מסגדים וכנסיות. ההנחיות העדכניות מאפשרות נוכחות של עד 50 מתפללים במקום, ובמידת הצורך נקבעות שעות תפילה שונות כדי לאפשר ליותר אנשים להתפלל. המתפללים נדרשים לעטות מסכות פנים ולהביא ציוד תפילה אישי (ספרים, טליתות וכו׳). בעמדות שטיפת הידיים יוצבו מגבות נייר וייאסר על שימוש במגבות בד. בכל בית תפילה יהיה ממונה קורונה, אשר יקפיד אחר מילוי ההנחיות השונות.

פתיחת בתי כנסת, אולמות אירועים, דיסקוטקים ומקומות בילויהנחיות לגבי פתיחת דיסקוטקים וברים

המתווה הממשלתי שהושג קובע כי ברים יוכלו להיפתח החל מיום 27.5.2020. מקומות אשר תפוסתם היא עד 100 איש יוכלו לפעול ב-100% תפוסה. תידרש שמירת מרחק של מטר בין הלקוחות. מקומות של מעל 100 איש יפעלו בתפוסה מקסימלית של 85%. בשלב זה לא יתאפשרו הופעות מוזיקליות של זמרים ולהקות, אלא רק של תקליטנים. יובהר כי קיום מסיבות טרם אושר באופן רשמי.

הנחיות לפתיחת אולמות אירועים

באופן עקרוני, גני אירועים המקיימים אירועים תחת כיפת השמיים יכולים לפעול כבר כעת, תוך הקפדה על התקהלות של עד 50 איש במקום. על פי המתווה שגובש, החל מיום 14.6.2020 תתאפשר פתיחת אולמות עבור קהל גדול יותר, אך בכפוף להנחיות רבות. בכלל זה, יתקיים רישום אורחי האירוע. האולם יחויב ליצור קשר ולעדכן את כל הנוכחים במקרים של גילוי חולים ששהו במקום. האורחים והעובדים יעברו תשאול לגבי מצבם הבריאותי כתנאי לכניסתם למקום. 

אולמות אשר רשאים להכיל מעל 200 איש במקום יחויבו לפעול בתפוסה של עד 85%, לפי מגבלה של 2 מ״ר לאורח. האורחים יחויבו לעטות מסכות פנים לכל אורך האירוע, למעט בזמן האכילה והשתייה. הגשת מזון תיעשה על-ידי העובדים. וחשוב מכל: מותר יהיה לרקוד באירוע, אך ההמלצה בשלב זה היא כי אוכלוסיות בסיכון לא ישתתפו בריקודים. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

ההנחיות החדשות מסמנות מגמת צמצום בהגבלות הקורונה. יובהר כי ייתכנו שינויים בעקבות התפתחויות נוספות, וחשוב לעקוב אחר העדכונים. לאור המצב המבלבל, אם יש לכם שאלות או התלבטויות בעניין שמירה על ההנחיות או פתיחת עסקים כגון בתי כנסת, אולמות אירועים, דיסקוטקים וברים, נשמח לסייע. תוכלו ליצור קשר עם משרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה. משרד עורכי הדין שלנו מאחל לכולכם בריאות איתנה וחזרה נעימה לשגרה. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה