דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מתי ניתן לתבוע פיצויים בגין פציעה בטיול? (הסבר משפטי מפי עו״ד מומחית לדיני נזיקין)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

אם אתם, ילדיכם או קרוביכם חוויתם פציעה קשה בטיול, אתם ודאי תוהים מה ניתן לעשות בנדון. חשוב לדעת כי בלא מעט מקרים ניתן לתבוע בגין פציעה בטיול, בין אם מדובר בטיול בית ספרי, טיול מודרך, טיול בשמורת טבע וכיו״ב. השאלות בנושא האפשרות לתבוע פיצויים, כמו גם הגורם ממנו ניתן לתבוע פיצויים, תלויות במידה רבה בנסיבות כל מקרה ומקרה. על מנת לסייע בהבנת הנושא, הכנו עבורכם הסבר מפי עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ממשרדנו.

משרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות אישיות ועוד. עורכי הדין ממשרדנו מלווים את לקוחותיהם לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, ומעניקים מענה משפטי מקיף המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

מתי ניתן לתבוע פיצויים בגין פציעה בטיול? (הסבר משפטי מפי עו״ד מומחית לדיני נזיקין)

טיולים עלולים להסתיים באסון, וחשוב לדעת מה ניתן לעשות כאשר הדבר מתרחש

טיול בחיק הטבע אמור להיות בילוי חווייתי בכל מסגרת שבה הוא מתרחש, בין אם מדובר בטיול בשמורת טבע עם משפחה או חברים, טיול בית ספר או טיול מאורגן על-ידי מדריך. ואולם, לא פעם יכול טיול להסתיים באסון. אנו מתבשרים לא פעם על אירועים בהם במהלך טיול מתרחשת פציעה, כתוצאה מנפילה לבורות, החלקה, טביעה, היסחפות בשיטפון ואירועים בלתי צפויים נוספים המסתיימים אחרת לגמרי מהמתוכנן. אחד האסונות המזעזעים ביותר שנצרבו בתודעה הישראלית בשנים האחרונות היה אסון נחל צפית, בו נספו 9 נערות ונער, תלמידי מכינה קדם צבאית במסגרת טיול של המכינה. אין להתעלם מהאפשרות שנזקים בלתי צפויים כגון פציעה יתרחשו בטיולים, וחשוב לדעת כיצד ניתן להתמודד איתם מבחינה משפטית.

על מי מוטלת האחריות לאירוע פציעה בטיול?

לאור כך שיש מסגרות שונות של טיולים, שאלת האחריות תיגזר מנסיבות כל מקרה. יש להביא בחשבון הן את אופי הטיול והן את סוג הנזק והאופן שבו הוא נגרם. מטבע הדברים, שאלה זו צריכה לקבל מענה לפני הפניית טענות לאחריות כלפי גורם כלשהו. לדוגמה, אם הטיול התקיים במסגרת בית ספרית (ונפגעו במסגרתו תלמיד או תלמידה) סביר להניח כי ניתן יהיה להפנות טענות לאחריות כלפי בית הספר.

ואולם, אם הפציעה נעשתה בעקבות הוראה לא נכונה של למדריך הטיולים, ייתכן כי הוא יהיה הגורם אשר הטענות אמורות להיות מופנות כלפיו. אם הטיול התרחש בשמורת טבע, והפציעה אשר נגרמה במהלך הטיול נגרמה כתוצאה ממהמורה כלשהי (דוגמת בור שנפער בדרך, סימון שגוי של שביל או מטרד אחר שהיה על מפעילי השמורה להסיר) ייתכן כי טענת האחריות תופנה כלפי מפעילי השמורה. לעתים ניתן יהיה להפנות טענות לאחריות בדבר פציעה בטיול כלפי כמה גורמים יחד.

כך גם הטענות שיופנו נגד הנתבעים עשויות להיות מגוונות. טענות עיקריות יהיו רשלנות רפואית או אי מילוי חובה על פי חוק (הפרת חובה חקוקה) לפי פקודת הנזיקין (החוק העיקרי בנושא תביעות נזיקיות בישראל). ואולם, יתכנו טענות נוספות בהתאם לנסיבות המקרה, כגון הפרת חוזה ואחרות. לא פעם עלולה לעלות שאלה של אחריות של התובעים עצמם לפציעה שנגרמה להם (״אשם תורם״) ויהיה צורך להתמודד עם כך. לאור ריבוי שאלות מורכבות אלה במסגרת תביעות פיצויים בגין פציעה בטיול, חשוב להסתייע בעורך דין מומחה לדיני נזיקין על מנת להחליט על דרכי הפעולה הנכונות מבחינה משפטית במקרה הספציפי.

כיצד בתי המשפט פוסקים בתביעות פיצויים בגין פציעה בטיול?

בתביעות פיצויים בגין פציעה בטיול, בתי המשפט בוחנים לעומק את חומרת הנזק או הפציעה, וכן את שאלת מידת היכולת לצפות את הנזק שהיה צפוי להתרחש. חשוב לדעת כי בתי המשפט אינם מהססים לפסוק פיצוים בסכומים גבוהים במקרים המתאימים. ואולם, במקרים בהם הפציעה אינה משמעותית או שלא ניתן לקשר אותה לגורם מסוים, הדבר יפגע בסיכויי התביעה.

בשנת 2019 פסק בית המשפט המחוזי בחיפה בתביעה שהגיש מטייל אשר נפל לבולען שנפער בשטח המועצה המקומית מגילות ים המלח. הנזקים שנגרמו לתובע היו קשים ביותר, וכללו דימומים פנימיים, שברים בכל הגוף ונזק מתמשך לריאות. בית המשפט הדגיש כי לאור ריבוי הבולענים באזור, היה צורך לצפות את המקרה ולנסות למנוע אותו. בהתאם, פסק בית המשפט לטובת התובע פיצוי בגובה של כמיליון וחצי שקלים.

חשוב לדעת כי ניתן גם לתבוע לעיתים בגין נזק שאירע בטיול בחו״ל. כך עשוי להיפסק, למשל, כאשר  הגורמים האחרים על ארגון הטיול פועלים בישראל. פסק דין שהפך להלכה מנחה בנושא הוא פסק הדין בעניין עיזבון שלמה חרובי ז״ל. מקרה זה עסק באדם אשר יצא לטיול רפטינג מאורגן בגינאה ולמרבה הצער קיפח את חייו במהלכו. החברה אשר ארגנה את הטיול כללה בהסכם עם המטיילים סעיף הפוטר אותה מאחריות לנזקים שייגרמו בטיול. למרות סעיף זה, בית המשפט קבע כי לא נטלה על עצמה את כלל הסיכונים, והתרשלה בהדרכת הטיול. בהתאם, נפסקו לטובת בני משפחת המנוח פיצויים בסך 840 אלף ש״ח.

פציעה בטיול – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין

במאמר זה הסברנו בהרחבה על האפשרות לתבוע פיצויים בגין פציעה בטיול. אם יש לכם שאלות או צורך בסיוע בנושא, משרדנו זמין עבורכם לכל עניין. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ משפטי במשרדנו בירושלים או בתל אביב. עורכי ועורכות הדין במשרד מתמחים בדיני נזיקין ומייצגים את לקוחותיהם בהליכים בבתי המשפט ומול חברות הביטוח במגוון נושאים, כגון תאונות אישיות, נזקי גוף, נזקים נפשיים, רשלנות רפואית ועוד.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה