דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כיצד ניתן לתבוע פיצויים בגין טביעה בים? (הסבר משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

טביעה בים הפכה בשנים האחרונות למכת מדינה של ממש, עם עלייה חדה במספר הטובעים. טביעות עלולות להסתיים בתוצאות טראגיות של נזקי גוף מתמשכים ואף מוות. לצערנו, רבים אינם יודעים כיצד באפשרותם לפעול על מנת לקבוע את האשם ככתובת לפיצוי במקרה של טביעה, בין אם הטובע ניצל לבסוף או נפטר. חשוב לעשות סדר בדברים ולהבין מה הדרכים הנכונות להתמודדות עם הנושא. על כך ועוד יסביר בהרחבה במאמר זה עו״ד מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו.

במשרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, פועלים עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות אישיות ועוד. משרדנו מלווה את לקוחותיו לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, ומעניק מענה משפטי מקיף המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

 ריבוי המקרים של טביעה בחופי ישראל מחייב להכיר את הדרכים המשפטיות להתמודד עם נזקי טביעות

מדינת ישראל התברכה בלא פחות מ-306 ק״מ של חופי ים, אם לוקחים בחשבון את כלל רצועות החוף של הים התיכון, ים המלח, הים האדום והכנרת. מזג האוויר הנוח בישראל מאפשר שחייה בחופים אלה במשך רוב ימות השנה. למרבה הצער, הדבר מוביל גם ללא מעט אירועים של טביעה בים. בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בכמות המקרים של טביעה בים מדי שנה. אירועים אלה מסתיימים לא פעם במוות או בנזקים חמורים ומתמשכים. לצד טביעות, קיים בלא מעט חופים בישראל (בעיקר בים המלח ובכנרת) חשש מפני נפילה לבולענים, אשר לרוב מסתיימת אף היא באופן קטלני. חשוב לדעת כי יש מה לעשות בנדון, וכי ניתן במרבית המקרים לתבוע בגין הנזקים שנגרמו.כיצד ניתן לתבוע פיצויים בגין טביעה בים?

מי אחראי לטביעה?

לא כולם מודעים לכך שבמקרים של טביעה בים ניתן להפנות טענות כלפי הרשויות המקומיות. על פי חוק הסדרת מקומות רחצה, המפקח על התנהלות הרשויות בנושא, נקבעו צווים שונים אשר על הרשויות לפעול לפיהם, לצורך מניעת טביעות. בכלל זה, הרשויות נדרשות לדאוג לשמירה על בטחון המתרחצים בחופים מוכרזים, ולהטיל מגבלות על מקורות מים שאינם מותרים לרחצה. חלק מאותן מגבלות נתונות לשיקול דעת הרשות, אך הן כוללות גידור של חופים שאינם מוכרזים, הצבת שלטים האוסרים על רחצה, הסמכת פקחים לאכוף את האיסור על רחצה וכיו״ב. לאור מעורבותן של הרשויות, לא פעם הן נמצאות כאחראיות בלעדיות או חלקיות למקרי טביעה. עם זאת, יש לציין כי לעיתים בית המשפט יקבע אחריות חלקית (״אשם תורם״) של מי שטבעו בים. כך קרה בפסק דין של בית המשפט המחוזי בתל אביב משנת 2014, שבו נקבעה אחריות חלקית לאור כך שמנוח שטבע לא וידא כי אכן בחוף מסוים לא ניתנים שירותי הצלה.

במקרים רבים, מפעילי המקום שבו מוצב החוף יהיו אף הם מי שיימצאו כאחראים לטביעות. כך קרה בהחלטה של בית המשפט העליון משנת 2013, אשר במסגרתה דחה בית המשפט בקשת ערעור של מפעילי חניון באחד מחופי הכנרת שבו אירעה טביעה טראגית של משפחה אשר במהלך שיט בסירת גומי נסחפו לעומק המים בשל התחזקות הרוחות. מקרה זה הסתיים במוות טראגי של שני קטינים מבין בני המשפחה. בית המשפט קבע כי במקרה זה, הוכח כי מפעילי החניון שנמצאו אחראים לאירוע, היו אחראים בפועל על התפעול הכולל של החוף כאילו היה מוכרז, על אף שבפועל הוא היה אסור. בהתאם, היה מוטל עליהם לפעול למניעת כניסת רוחצים לחוף, ומשלא עשו זאת, הם נושאים בעיקר האחריות לאירוע (בשיעור של 60%), לצד המועצה המקומית.

מה קורה כאשר הטביעה נובעת מאי הצבת מצילים בחופים מוכרזים?

מדובר בשאלה חשובה במיוחד, לאור ריבוי החופים הלא מוכרזים בישראל. במקרים של שביתת מצילים ואי תפעול של חופי רחצה מוכרזים, עשוי בית המשפט להטיל אחריות על הרשויות המקומיות והגורמים האחראים לשביתה. כך קרה בשנת 2008, כאשר בית המשפט הטיל אחריות על עיריית ראשון לציון וההסתדרות הכללית, לאור אירוע טביעה של תלמיד תיכון בחוף שבו לא נכחו מצילים. קביעת בית המשפט התבססה, בין היתר, על הסיכון שנבע ממועד השביתה, במהלך חופשת תלמידים מביה״ס.

טביעה בים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין

לסיכום, במקרים של אירוע של טביעה בים שהוביל לנזקים או למוות, ניתן לא פעם להגיש תביעת רשלנות נגד מפעילי החופים, וכן נגד הרשויות המקומיות. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל סיוע בנושא, ניתן לפנות למשרדנו ונשמח לתת לכם מענה מקיף. במשרדנו פועלים עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי, אשר להם ניסיון רב ומוכח בתביעות פיצויים בגין נזקי גוף, רשלנות רפואית ותאונות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה