דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עריקות מצה״ל – מידע משפטי

Joshua Pex
Joshua Pex

עריקות מצה״ל היא עבירה ייחודית, אשר לא קיימת לה מקבילה מחוץ למערכת המשפט הצבאית. על אף שבמקרים רבים עריקות נעשית ללא ידיעת ההשלכות הקשות שלה, התוצאות עלולות לכלול מאסר בכלא הצבאי ורישום פלילי. קיימות סיבות שונות לביצוע עריקות, ובמקרים רבים מדובר בנסיבות אישיות או משפחתיות מורכבות. עם זאת, חשוב להבין כי קיימות חלופות רבות לביצוע עריקות, וכי ככל שעריקות מתבצעת ניתן וצריך לפעול על מנת למזער את הנזקים שעלולים להיגרם בעקבותיה. 

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל-אביב, מתמחה במשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים סיוע וליווי משפטי בנושאים כגון הסדרת מעמד בישראל מול רשויות הצבא, ליווי בהליכים לקבלת פטור מצה״ל (לרבות ועדת התאמה לשירות) ובפני בתי הדין הצבאיים. במאמר זה יסביר עו״ד יהושע פקס, שותף במשרדנו, מספר דברים שהכרחי לדעת לגבי עריקות, ההבדל בינה לבין היעדרות משירות (למרות שהיעדרות זו נקראת בשפת היום-יום "עריקות") והתוצאות האפשריות של כל אחת מהעבירות.

עריקות מצה״ל

המערכת הצבאית עשויה להיות מאתגרת עבור רוב העוברים בה, אך יש מי שעבורם ההתמודדות עם השגרה הצבאית קשה במיוחד. לא מעט חיילים המתגייסים לצה״ל מגיעים מרקע אישי או משפחתי מורכב, ובהתאם מתקשים להתמודד עם הצורך לאזן בין הקשיים האישיים לבין ההתמודדות עם הווי השירות. אחרים נקלעים לקונפליקטים עם מפקדיהם, מסיבות שונות. טעמים אלה ואחרים מובילים חיילים לא פעם לבצע עריקות, כלומר, להפסיק להגיע ליחידתם ולשתף פעולה עם המערכת הצבאית. 

ביצוע עריקות מצה״ל מהווה עבירה פלילית, והינה בין העבירות הצבאיות הנפוצות ביותר. למרבה הצער, לא כל מי שמבצעים עריקות מודעים להשלכות הקשות שיכולות להיות לכך. החוק קובע כי עריקות מאפשרת העמדה לדין בבית דין צבאי, וכן רישום פלילי המלווה את מי שמבצעים עריקות שנים רבות לאחר שירותם הצבאי. מדובר בכתם שיש למנוע ככל שרק ניתן. אם אתם או קרוביכם מצויים בעיצומה של עריקות או חושבים לבצע עריקות, להלן נסביר מספר דברים שחשוב שתדעו בנוגע להשלכות של עריקות ודרכי ההתמודדות עמה.

מהי עריקות?

חוק השיפוט הצבאי כולל שורה ארוכה של עבירות אשר בגינן ניתן להישפט בבית דין צבאי. החוק כולל מספר עבירות אשר בגינן ניתן להעמיד לדין פלילי בבית דין צבאי בשל ביצוע עריקות או השתמטות (שעניינה אי התייצבות לגיוס לפי חוק שירות ביטחון). העבירה הנפוצה ביותר אשר בגינה עומדים עריקים לדין נקראת ״היעדר מן השירות שלא ברשות״. מדובר בעבירה אשר העונש המקסימלי בגין ביצועה הוא עד 3 שנות מאסר. 

העבירה המוגדרת רשמית כ״עריקה״ היא חמורה מהיעדרות ללא רשות ממקום השירות. מדובר בעבירה חמורה של בריחה ממקום השירות ללא כוונה לחזור לשירות הצבאי לעולם. העונש בגין עבירה המוגדרת רשמית כ"עריקה" הוא עד 15 שנות מאסר. באופן מעשי, במרבית המקרים יעדיפו הרשויות הצבאיות להעמיד עריקים למשפט על היעדרות משירות. אך קיימת חזקה בחוק (אשר ניתן לסתור אותה), לפיה עריקות של למעלה משנה וחצי מוכיחה היעדר כוונה לחזור לצבא.

מהן ההשלכות של עריקות?

ביצוע עריקות מאפשר, כאמור, להעמיד נאשמים לדין בבית דין צבאי. הרשעה בגין עריקות תוביל בדרך כלל להטלת עונש מאסר ולרישום פלילי אשר יישאר בתוקף גם לאחר סיום השירות הצבאי. מדובר בהשלכות קשות ביותר, לכל הדעות. עם זאת, חשוב לדעת כי הדברים תלויים מאוד בנסיבות של כל מקרה. לעיתים, משך העריקות יוביל להעמדה לדין משמעתי בלבד, ולא יוגש כתב אישום. במקרים אלה החיילים יישפטו ביחידתם, ניתן יהיה להטיל עליהם עונש מאסר של מספר שבועות לכל היותר ולא יירשם לחובתם רישום פלילי לאחר שירותם.

במקרים של העמדה לדין פלילי, ייצוג משפטי הולם אשר יסביר בצורה מיטבית את עמדתם של העריקים, עשוי להשפיע על התוצאה הסופית ולהוביל להקלות אפשריות שונות. מזעור העונש, הימנעות מרישום פלילי או קבלת רישום פלילי מופחת (אשר יימחק לאחר 5 שנים) – כל אלה הן הקלות אשר ניתן לקבל בזכות הצגת הטענות באופן הראוי.

מה ניתן לעשות במהלך עריקות?

הדבר שהכי חשוב להבין לגבי עריקות הוא כי היא לא יכולה להימשך לנצח. גורמי הצבא מבצעים פעולות אכיפה נגד עריקים. מי שאינם מסיימים את העריקות באופן עצמאי ומתייצבים למשפט, ייעצרו במוקדם או במאוחר. ככלל, קיימת נטייה להקל בעונשם של מי שבחרו להתייצב מרצונם ולהחמיר בעונשם של מי שנעצרו. לרוב, גורמי הצבא לא יסכימו להתייחס לעניינם של עריקים עד להתייצבותם. לכן, לא מומלץ למי שכבר ביצעו עריקות להמתין בחוסר מעש עד המעצר – פעולה אקטיבית מצדם תוכל לסייע לשנות את התמונה לטובה.

נדגיש בנוסף כי לנסיבות ביצוע העריקות יכולה להיות השפעה רבה על התוצאה הסופית. כך למשל, מי שביצעו את העריקות בגין סיבות אובייקטיביות, יוכלו לבקש הקלה בעונשם אם יציגו הוכחות לטענותיהם לנסיבות הקשות. אם העריקות בוצעה בשל צורך לסייע באופן דחוף בהתמודדות עם חובות משפחתיים, הוכחת קיומם של החובות באמצעות מכתבי דרישות חוב או מכתבי עובר ושב עשויה לתרום להקלה בעונש. אם העריקות נבעה מהתמודדות עם מצב נפשי קשה, הצגת אבחון פסיכיאטרי רלוונטי עשוי לסייע גם כן. אם אינכם יודעים כיצד נכון לפעול בעניינכם, מומלץ להסתייע בייעוץ של עורך דין בעל מומחיות במשפט צבאי, המכיר את החוק ודרכי הפעולה בנושא.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט צבאי

בכל שאלה פרטנית או צורך בהתייעצות בנושא עריקות מצה״ל והסדרת מעמד מול רשויות הצבא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה במשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים בייצוג משפטי של חיילים מול רשויות צה״ל, גורמי האכיפה וכל הערכאות הצבאיות והאזרחיות. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה