Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פטור מצה״ל – מידע משפטי

Joshua Pex
Joshua Pex

Gal Magal

ממליץ בחום שירות מקצועי ואוזן קשבת ללקוחות

על פי חוק שירות ביטחון, אזרחים ישראלים שהגיעו לגיל גיוס חייבים להצטרף לשורות הצבא. עם זאת, מובן כי המערכת הצבאית אינה מתאימה לכולם, וקיימים לא מעט מקרים בהם ניתן לקבל פטור מצה״ל, מסיבות שונות. עם זאת, הדבר דורש לפעול בתיאום מלא עם רשויות צה״ל ולהימנע מפעולות חד צדדיות, העלולות לגרור סנקציות שונות ואף העמדה לדין פלילי. להלן נפרט כיצד נכון לפעול.

עורכי הדין ממשרדנו בירושלים ובתל-אביב, מתמחים במשפט צבאי. משרדנו מסייע ומלווה משפטית חיילים וצעירים לפני גיוס בנושאים כגון הסדרת מעמד בישראל מול רשויות הצבא, ליווי בהליכים לקבלת פטור מצה״ל, ייצוג מול גורמי האכיפה ובפני בתי הדין הצבאיים וכיו״ב.

פטור מצה״ל

המסגרת הצבאית אינה מתאימה לכולם

צה״ל מוכר בתור ״צבא העם״, ובהתאם נקבע בחוק כי השירות בצה״ל מחייב את כולם. עם זאת, בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים משמעותיים בנושא. שינויים אלה ניכרים בנתונים העדכניים, לפיהם 1 מכל 3 ישראלים יהודים אינו מתגייס לצה״ל. כיום מובן יותר מבעבר כי המסגרת הצבאית אינה מתאימה לכולם, וכי אין בכך פסול, כל עוד הפטור מוסדר בהתאם לחוק ובאופן תקין.

בהקשר זה, חשוב להבהיר כי אי הסדרת הפטור בדרכים המקובלות עלולה להוביל לשלל בעיות. למשל, אלפי ישראלים מדי שנה משתמטים מגיוס או מבצעים עריקות מצה״ל. מדובר בעבירות פליליות, אשר מלבד עונשי מאסר עלולות להיות כרוכות גם ברישום פלילי אשר נותר בתוקף למשך שנים רבות. יש להימנע מכך ולפעול כדין לצורך קבלת פטור מגיוס, מכוח הטעמים השונים המאפשרים זאת. להלן נציג את הטעמים המרכזיים ונפרט עליהם.

פטור מסיבות רפואיות או נפשיות

מטבע הדברים, גיוס לצה״ל כרוך בכשירות גופנית ונפשית לשם כך. קיימים לא מעט מקרים בהם מחלות או מצבים רפואיים שונים יצדיקו קבלת פטור מגיוס. יש שורה של מחלות ובעיות גופניות אשר עשויות להוות הצדקה לקבלת פרופיל הפוטר משירות צבאי (פרופיל 21). ברשימת המחלות והבעיות הגופניות הנ״ל נכללות סוכרת, אפילפסיה, בעיות שמיעה, בעיות חמורות בגב ובעמוד השדרה ועוד. בדומה לכך, קיימים מקרים המצדיקים קבלת פטור על רקע נפשי, וביניהם אבחנות פסיכיאטריות שונות, קשיים משמעותיים בהסתגלות למערכת וכיו״ב. 

חשוב לציין כי לצורך קבלת פטור על רקע רפואי או נפשי, יש לעבור אבחונים על-ידי גורמי הרפואה/בריאות הנפש בצה״ל, לרבות ועדה רפואית לקביעת פרופיל. בלא מעט מקרים הוועדה עשויה להחליט כי על אף שהמצב הנוכחי אינו מאפשר שירות בצה״ל, לא יינתן פטור באופן מיידי. במקרים אלה עשוי להיקבע פרופיל 24, שמשמעותו היא סיווג זמני המחייב בחינה מחודשת של המצב הרפואי לאחר מספר חודשים. על הפרופיל שייקבע על-ידי הוועדה ניתן לערער בתוך 30 יום ממועד החלטת הוועדה. חשוב לפעול במהירות המרבית במקרים אלה, ורצוי להיעזר בעורך דין המתמחה במשפט צבאי לשם כך.

פטור בגין אי התאמה

כפי שציינו לעיל, המערכת הצבאית אינה מתאימה לכולם. בישראל יש לא מעט צעירים אשר נסיבות חייהם אינן מאפשרות להם להשלים שירות צבאי תקין. קיימים טעמים שונים בגינם ניתן לקבל פטור מצה״ל לפני מועד הגיוס, על רקע של קשיי התמודדות משמעותיים עם מסגרות, תיקים פליליים שנפתחו לקטינים, רקע משפחתי מורכב באופן חריג וכיו״ב. מי שבכל זאת גויסו על אף שנתוניהם האישיים מצדיקים מתן פטור בשל אי התאמה, יוכלו לבוא בפני ועדת התאמה לשירות, עליה הסברנו בהרחבה כאן

פטור לנשים

מדיניות רשויות הצבא לעניין גיוס אינה זהה לגבי גברים ונשים. על אף שהגיוס לצה״ל הוא בגדר חובה לשני המגדרים, וכן על אף שהמערכת פועלת לאפשר שירות שוויוני ככל הניתן, נקבעה ברירת מחדל לגבי נישואין והריון כמקרים המעניקים פטור מצה״ל. ככלל, הפטור במקרים אלה ניתן באופן אוטומטי, בין אם לפני הגיוס ובין במהלך השירות. עם זאת, הוא מחייב הסדרת עניינן של החיילות או המועמדות לשירות מראש. 

פטור מטעמי דת או מצפון

בנוסף לפטורים שצוינו לעיל לנשים, בגין הריון או נישואין, מדיניות הצבא מאפשרת קבלת פטור מטעמי דת לנשים לפני גיוסן. הדבר כרוך לרוב בהתייצבות בלשכת הגיוס והסדרת הסוגיה מול רשויות הגיוס. לגבי גברים, לעומת זאת, התמונה מורכבת יותר. קיימים מקרים מסוימים בהם תתאפשר קבלת פטור מטעמי דת גם לגברים, אך הם אינם נפוצים באותה מידה. כמו כן, קיימים הסדר לגבי תלמידי ישיבות, המאפשרים דחיית גיוס ושירות מקוצר, או אף פטור מוחלט. אך גם אלה מחייבים הסדרת מעמד מול הרשויות, על מנת להימנע מהכרה בסטטוס משתמטים.

פטורים מטעמי מצפון אפשריים גם הם, אך הם אינם נפוצים ואינם ניתנים בצורה רחבה. לשם קבלת פטור במקרים אלה יש לעבור ראיון בפני ועדת מצפון, המתכנסת מספר פעמים בשנה. הוועדה מעניקה כמה מאות פטורים בממוצע מדי שנה, כאשר רובם המוחלט ניתנים לנשים. פטורים לגברים מטעמי מצפון ופציפיזם הם נדירים יחסית, ורצוי להסתייע בעורך דין מומחה למשפט צבאי על מנת לטפל בנושא באופן מיטבי. 

הכרה בבני מהגרים וקטינים שעברו לחו״ל

במקרים של משפחות שעזבו את הארץ עם ילדיהם הקטינים, לפני הגעתם לגיל גיוס, עשוי להתאפשר פטור על רקע מעמד של בני מהגרים. פטור עשוי להינתן גם במקרים של בעלי אזרחות ישראלית שנולדו בחו״ל. הסברנו על כך במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט צבאי

במאמר זה פירטנו על טעמים מרכזיים המאפשרים קבלת פטור מצה״ל. בכל שאלה פרטנית או צורך בהתייעצות בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה במשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים בייצוג משפטי של אזרחים ישראלים החיים בארץ ובחו״ל מול רשויות צה״ל, מערך הגיוס וכל הערכאות הצבאיות והאזרחיות, בכל הנוגע להסדרת מעמדם. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top