דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

על נישואים לא מוכרים ועל גיור לא מוכר לצורך הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל

Michael Decker

גיור לא מוכר וכן נישואים לא מוכרים מעלים שאלות משפטיות רבות. רק חלקן קיבלו תשובות מפורשות בחוק, וכתוצאה מכך הליכי הסדרת מעמד במקרים אלה מתאפיינים על ידי אי ודאות רבה. במאמר זה עורך דין מיכאל דקר מסביר מה אומרים החוק ובתי המשפט בנושא, וכיצד הוא משפיע על הסדרת מעמד בני זוג זרים דתיים.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום דיני ההגירה לישראל. למשרדנו ניסיון רב בליווי זוגות לאורך שלבי הסדרת מעמדם החוקי של בני הזוג הזרים, ובייצוגם בפני כל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

מה קובע החוק בעניין גיור לא מוכר?

חוק השבות כולל בתוכו אפשרות להקנות אזרחות למי שהתגיירו ואינם בני דת אחרת. חרף זאת, החוק אינו כולל הגדרות ברורות בעניין. עולה, למשל, השאלה האם מי שהתגיירו לאחר שהגיעו לישראל זכאים לקבל אזרחות. כך גם לא ברור מלשון החוק מה התנאים שבהם גיור ייחשב כמוכר לצורך קבלת אזרחות ונישואים. מסיבות שונות, בעיקר פוליטיות, עד כה לא נקבע חוק העוסק בגיור באופן סדור. עם זאת, בעקבות מספר עתירות לבג״צ, ובראשן עתירה שהוגשה על-ידי ארגון נעמ״ת, הוכרה האפשרות לרשום גיורים לא מוכרים, כגון גיורים רפורמים.

ההכרה בגיור שונה ביחס לסוג הגיור ולחוקים שונים

לעניין רישום בני הזוג כיהודים במרשם האוכלוסין, הוכרה האפשרות להכיר בגיורים שנערכו בחו״ל. כמו כן, הוכרה האפשרות להכיר גם בגיורים אורתודוקסים פרטיים שנערכו בישראל. כתנאי לרישום נדרשת הוכחת הגיור באמצעות תעודה ציבורית או מסמך המאשר כי העולה התגייר בקהילה יהודית מוכרת.

לעניין עליה מכוח חוק השבות, גיור שנערך בחו״ל ועומד בקריטריונים שנקבעו בנוהל זכאי שבות של משרד הפנים, עשוי לאפשר קבלת מעמד עולה. לעומת זאת, גיור פרטי בישראל טרם הוכר כמאפשר זאת. לגבי נישואים בבתי הדין הרבניים המוכרים בישראל, נהלי הרבנות הראשית לישראל קובעים כי גיור שאינו עומד בנוהל, ובכלל זה גיור קונסרבטיבי ורפורמי, לא יוכר לצורך נישואים. בני זוג שהתגיירו באופן זה יוכלו רק להינשא בחו״ל, או לחיות כידועים בציבור. 

האם גיור לא מוכר עשוי לתרום להסדרת מעמד בישראל?

התשובה חיובית. במסגרת הליכי הסדרת מעמד בני זוג נשואים או ידועים בציבור נבחנים כנות הקשר הזוגי ומרכז חיים משותף בישראל. על בני הזוג להציג ראיות לכך. עיון בפסיקה מעלה כי בתי המשפט מציינים לחיוב במקרים רבים את העובדה כי בני הזוג עברו או עוברים הליכי גיור. הדבר עשוי להוות ראיה על העתקת מרכז חייהם לארץ ורצונם של בני הזוג הזרים להצטרף אל העם היהודי במדינת ישראל.

הסדרת מעמד בני זוג זרים במקרים של גיור או נישואים לא מוכרים

נישואים לא מוכרים בישראל

נישואים בישראל חייבים להיערך במתכונת המוכרת ע״י בתי הדין הדתיים. לכן, הן נישואים כדת משה וישראל והן נישואים אזרחיים שאינם מוכרים על ידי מוסדות המדינה, לא יירשמו על-ידי משרד הפנים אם נערכו בישראל. לעומת זאת, נישואים שנערכו בחו״ל ושהינם מוכרים במדינה בה נערכו, ככלל יירשמו. בני זוג מעורבים (ישראלים ובעלי אזרחות זרה) ייאלצו בדרך כלל להינשא במדינה זרה, על מנת לרשום את נישואיהם בישראל, ולהסדיר את מעמד בני הזוג הזרים מכוח הנוהל החל על בני זוג נשואים.

רישום נישואים שנערכו במדינה זרה יש לבצע בתוך 30 יום, לפי חוק מרשם האוכלוסין. אי רישום נישואים מהווה עבירה פלילית אשר עלולה להוביל לעונש מאסר, לפי פקודת רישום נישואין וגירושין. במקרים של סירוב לרשום את הנישואים, ניתן להשיג על כך באמצעות הגשת ערר פנימי למשרד הפנים. יש להגיש את הערר ללא שיהוי ובתוך 21 ימים. במידה והערר נדחה, ניתן לעתור על ההחלטה לבית המשפט לעניינים מינהליים. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה להגירה לישראל

הסוגיות של גיור לא מוכר ושל נישואים לא מוכרים בישראל הן סבוכות במיוחד, ועשויות להיות להן השפעה רבה על הליכי הסדרת מעמד בני זוג. אם הנכם מעוניינים להסדיר את מעמדכם או את מעמד בני זוגכם ויש לכם שאלות הנוגעות לגיור או לנישואים לא מוכרים, נשמח לסייע. תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה. עורך דין ממשרדנו, המתמחה בהגירה לישראל ובהסדרת מעמד בני זוג זרים, מעניק ללקוחותיו ייעוץ וליווי משפטי מקצועי וללא פשרות. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה