דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פיצוי נפגעי תאונות דרכים

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

כמעט כל אחד מאתנו עלול להיפגע בתאונת דרכים. מה נחשב לתאונת דרכים על-פי החוק? את מי ניתן לתבוע לאחר תאונה ומהם הקריטריונים שצריך לעמוד בהם? מה אומר החוק לגבי פיצוי נפגעי תאונות דרכים?

במאמר זה עו"ד לענייני נזיקין מפרט את החוקים הרלוונטיים ומסביר מהן האפשרויות הפתוחות בפני נפגעי תאונות דרכים.

מה נחשב לפי החוק ל-"תאונת דרכים"?

לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975, תאונת דרכים היא "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה", בין אם השימוש נעשה על ידי הנפגע או על ידי אדם אחר.

מה נחשב ל-"שימוש" ברכב לפי החוק?

נהיגה ברכב, כניסה לרכב או ירידה ממנו, החניית הרכב, דחיפת הרכב, גרירת הרכב, פיצוץ או שריפה ברכב, החניית הרכב במקום אסור ועוד.

מה נחשב לרכב על-פי החוק?

סעיף 1 לחוק תאונות הדרכים מציין בפירוט מהי ההגדרה ל-"רכב" או "רכב מנועי":

"רכב הנע בכוח מיכני על פני הקרקע ועיקר יעודו לשמש לתחבורה יבשתית".

ההגדרה בחוק זה כוללת, בין היתר: רכבת, טרקטור, מכונה ניידת הכשירה לנוע בכוח מיכני בכביש ורכב נגרר או נתמך על ידי רכב מנועי. ההגדרה אינה כולת (לדוגמא) קורקינט חשמלי או אופניים חשמליות.

מי נחשב ל-"נפגע תאונת דרכים"?

אדם שנגרם לו נזק גוף או נזק כספי בתאונת דרכים, כאשר הפוגע לא התכוון לגרום נזק לאותו אדם, בין אם מדובר בנהג, נוסע או הולך רגל.

חשוב לציין שבמקרים מסוימים, אדם שנפגע בתאונת דרכים ייחשב לנפגע על-פי חוק אפילו אם הוא היה שותף בגרימת התאונה.

מה נחשב ל-"נזק"?

מלבד הנזקים הברורים—נזק גוף, מחלה שנגרמה כתוצאה מהתאונה או אבדן חיים—גם נזק נפשי מצטבר או נזק שכלי מצטבר, ואפילו נזק למכשיר המסייע לתפקוד אחד מאברי הגוף, נחשבים לנזק על-פי החוק.

מי נושא באחריות במקרה של פגיעה?

במקרה של פגיעה כפי שהיא מוגדרת בחוק תאונות הדרכים, חבות הנזיקין לפיצוי הצד הנפגע חלה על הפוגע. לפי סעיף 2(א) לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש"ל-1970, כל בעל רכב חייב לבטח את רכבו בביטוח חובה. פירוש הדבר הוא שבמקרה שנגרם נזק, חברת הביטוח היא הצד שאותו יש לתבוע.פלת"ד - פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

חברת קרנית לנפגעי תאונות דרכים

מתי לא ניתן לתבוע את חברת הביטוח? מה יכול הנפגע לעשות במקרה כזה?

מדובר במקרים שבהם הרכב אינו מבוטח כחוק, או שהשימוש ברכב אינו חוקי, או במקרה שלא ידוע למי שייך הרכב הפוגע (תאונות "פגע וברח"), וכן במקרים נוספים המצוינים בחוק.

כדי לטפל בדיוק במקרים כאלו, בהתאם להוראת החוק (סעיף 10), הוקמה קרן מיוחדת, הנקראת "קרנית".

מטרת הקרן היא להעניק פיצויים לצד הנפגע במצבים המפורטים לעיל, כאשר לא ניתן לתבוע את חברת הביטוח של הנהג הפוגע. מעבר לכך, ייתכנו מקרים שבהם הצד הנפגע אינו זכאי לפיצויים בשל אחד הגורמים הנזכרים בחוק, והאנשים הסמוכים על שולחנו (בדרך כלל בני משפחה) כן יהיו זכאים לתבוע פיצויים מהקרן.

חשוב לציין שבנוסף לאמור לעיל, קרנית אחראית לפצות ישראלים או תיירים זרים שנפגעו באזורים שבאחריות הרשות הפלסטינית. גובה הפיצויים במקרה כזה יהיה זהה לגובה הפיצויים שזכאי להם אדם שנפגע בשטח ישראלי שחלה עליו פוליסת הביטוח שלהם (סעיף 12(ד) לחוק תאונות הדרכים).

על מי לא חלות הוראות החוק בנוגע לתאונות דרכים?

ההוראות לא חלות במקרים מסוימים, כגון: כאשר התאונה נגרמה בכוונה תחילה; כאשר הרכב שימש לביצוע פשע או לסיוע בביצוע פשע; כאשר השימוש ברכב נעשה ללא הסכמת הבעלים, ללא ביטוח או ללא רישיון בתוקף (אלא אם כן תוקף הרישיון פג בשל אי-תשלום האגרה הנדרשת) ועוד.

מה עושים במקרה של פגיעה כתוצאה מתאונת דרכים?

יש לרשום את הפרטים של הנהג הפוגע ושל חברת הביטוח דרכה הוא מבוטח.

(אפשר ומומלץ לצלם את הפגיעה, את המיקום שלה, ואם אפשר—להשיג תצלומים נוספים.)

חשוב להגיש תלונה במשטרה אפילו אם לא נכחו שוטרים בזירה.

  1. דאגו לעבור בדיקה רפואית בהקדם האפשרי, אפילו אם אין סימנים חיצוניים של פגיעה גופנית ואפילו אם אינכם חשים בכאב גופני. בתלונה הראשונית יש לציין את הפגיעה, את המיקום שלה ואת כל התחושות הנלוות. כמובן שיש לציין את סיבת הפגיעה ואת הקשר שלה לתאונה. בנוסף, וודאו שכל מה שנאמר נרשם ומתועד בסיכום הרפואי.
  2. אם יש צורך, היוועצו בפסיכולוג או פסיכיאטר—במקרים שבהם הפגיעה או האירוע גרמו לחרדה, פחדים או פלשבקים טראומטיים כתוצאה מהתאונה.
  3. מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בתחום כדי לקבל את התמונה המלאה לגבי ההליכים, לקבל הדרכה מסודרת ואם יש צורך, לתבוע פיצויים מהגוף שיימצא אחראי לנזק שנגרם מהפגיעה.
  4. כמו בכל מקרה נזיקין, חשוב לשמור כל מסמך, העתק וקבלה על הוצאה כספית שקשורים לתאונה או להשלכות שלה. דאגו לתעד כל ביקור רפואי, תלונה במשטרה או חוות דעת הקשורים לאירוע.

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי או רפואי לגבי הפגיעה או נזק שנגרם כתוצאה מתאונת דרכים.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין

משרד עורכי הדין שלנו מסייע לנפגעי תאונות דרכים ואירועים אחרים לקבל את הפיצויים המגיעים להם. צרו קשר עם משרדנו בתל-אביב או ירושלים כדי לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין לענייני נזיקין.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה