דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רישום והחזקת נכסים של מוסדות ישראלים ללא כוונת רווח

Joshua Pex
Joshua Pex

מאמר זה עוסק ברגולציה החלה בישראל על רישום והחזקת נכסים של מוסדות ישראלים ללא כוונת רווח (מלכ"רים). נכסים בידי עמותה חייבים בכללי רישום שונים מנכסים של יחידים או חברות בע"מ.

סדרת פרסומים זו

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחומים רבים, לרבות דיני עמותות בישראל. מאמר זה הוא חלק בסדרת פרסומים ארוכה, העוסקת בכל מה שחשוב לדעת על מוסדות ללא כוונת רווח (מלכ"רים), עמותות וארגוני צדקה בישראל.

סדרת המאמרים מספקת בין היתר, מידע חיוני אודות הכללים לניהול תקין של מוסדות ישראלים ללא כוונות רווח.

למידע נוסף על רשות התאגידים הישראלית, המפקחת על המלכ"רים בישראל, ניתן לעיין באתר הממשלתי. לפרסומים נוספים מאת עורכי דין, ולמידע משפטי בנושאים המופיעים במאמר זה מתחום המלכ"רים, ניתן לעיין במאמרים שלנו אודות השם, הלוגו והיעדים של העמותה, התקנות לשימוש בנכסי מלכ"רים וכללים להעברת כספים.

 נכסים בידי עמותה ישראלית

רישום והחזקת נכסים של מלכ"רים ישראלים

על מנת לרשום נכסים של מלכ"ר, יש לפעול על פי כללים מסוימים. נציין כי ישנם נהלים נפרדים להחזקת הנכסים, דבר שנעשה לרוב על ידי השקעה כדי למנוע שחיקה של הערך.

רישום נכסים של מלכ"רים ישראלים

במקרה של רישום נכס שנרכש לצורך שימושי עמותה, באחריות הוועד המנהל להבטיח כי זכויות העמותה נשמרות. את הנכס יש לרשום על שם העמותה בלבד, ולא על שם מי מחברי העמותה המשתמשים בנכס. לדוגמה, עמותה ישראלית רשאית לרכוש רכב לצורך קידום מטרותיה, אך כאמור הרכב חייב להירשם על שם העמותה בלבד. בנוסף, סוג הרכב שנרכש צריך להיות מתאים למטרה באופן סביר, ולהביא בחשבון את המחזור הכספי של העמותה.

החזקת נכסים של מלכ"רים ישראלים

עמותות מחויבות למצות ככל האפשר את הנכסים שלהן ולהפיק מהם את התועלת המרבית. נכסים עשויים לכלול מבנים, סחורות, מניות ועוד. ככלל, רכישות משמעותיות, לרבות רכבים, צריכות להיעשות על פי פרוטוקול הקובע מי הסמכות הרשאית לאשר את הרכישה, כמו למשל דירקטורים, הוועד המנהל וכיו"ב.

אם מלכ"ר צובר כספים עודפים, עליו להשקיע אותם על מנת למנוע שחיקה בערכם. על הוועד המנהל להיות מעורב בהחלטה זו. כמו כן יש לקחת בחשבון שציוד שנרכש, יכול לצבור בלאי וירידת ערך המשפיעים על הדוחות הכספיים.

על רקע שחיקה בערך הציוד, השקעת כספים עודפים היא אחת הדרכים לשמור על ערך המשאבים. למידע נוסף בנושא, ניתן לעיין במאמר "תקנות נכסים במלכ"רים".

אם מלכ"ר מעוניין להעביר נכסים, הוא יכול לעשות זאת רק אם בידיו קבלה על כך. כמו כן יש לשקול האם העברת הנכסים משרתת את מטרות המלכ"ר, ולעמוד בכללים הנוגעים לתנועות כספים. בכל מקרה של ספק באשר להעברת נכסים, מומלץ להיוועץ בעו"ד כדי להבטיח שלא תתרחש פגיעה או שגיאה בחלוקת מקורות.

צרו קשר

נשמח לסייע בכל היבט של רישום והחזקה של נכסים בידי מוסד ללא כוונות רווח. אם נתקלתם בצורך לרשום נכס של מלכ"ר (עמותה או "חברה לתועלת הציבור"), או אם חשוב לכם לוודא שאתם פועלים כחוק, צרו קשר.

עו"ד יהושע פקס העוסק בחוק העמותות ובמוסדות ללא כוונת רווח, ישמח לדון עמכם בצורכי הארגון שלכם.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה