דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עורך דין לענייני מיסוי עירוני – דרכי סיוע לעסקים ויחידים בתשלומי ארנונה ומיסוי מוניציפאלי

Michael Decker
Michael Decker

במאמר זה יסביר עורך דין מומחה ממשרדנו על מיסוי עירוני (הקרוי גם מיסוי מוניציפאלי). מלבד מיסים המשולמים לרשות המיסים, קיימים סוגים נוספים של מיסוי, המשולמים לעיריות ולמועצות השונות בישראל. המס המוכר ביותר הוא ארנונה, אך קיימים היטלים נוספים וסוגים שונים של מיסוי עירוני. חשוב להכיר לעומק את המיסים הללו, הן לצרכי מגורים והן לצרכי עסקים, ולבדוק היטב זכאויות להנחות ולהוזלת תעריפיהם. 

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נדל״ן ובענייני מיסוי מוניציפאלי. במשרדנו תמצאו עורכי דין הבקיאים בענייני מיסוי ובעלי ניסיון רב בטיפול מול הרשויות השונות בענייני מיסוי עירוני. משרדנו מסייע בהגשת בקשות לקבלת הנחות או פטורים מארנונה והיטלי רשות, וכן בייצוג בפני הערכאות השונות בהליכי השגה ועררים בנושא.

מהו מיסוי עירוני?

השלטון המקומי בישראל מורכב מלמעלה מ-250 רשויות מקומיות (נכון לשנת 2020), ובהן עיריות, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות. כל רשות מוסמכת לגבות תשלומי מסים שונים בשטחה. דומה כי כולם מכירים את הארנונה, המהווה מס אשר נועד לממן את פעילות הרשות המקומית ושירותיה. ואולם, בנוסף לארנונה, קיים מגוון רחב של מיסים, אגרות והיטלים שקובעת הרשות לעניינים שונים. בכלל זה היטלי פיתוח והשבחה, אגרות רישוי עסקים ועוד. 

אמנם מרבית סמכויות הרשות לגביית תשלומים מהתושבים והעסקים הפועלים בשטחה קבועות בחוק, ובהתאם הן מוגבלות ואחידות. עם זאת, כל רשות מפעילה מדיניות מיסוי מוניציפאלי שונה, ויכולה לעיתים לקבוע סמכויות נוספות בחוקי עזר החלים בשטחה. 

במה עוסקים עורכי דין המתמחים בענייני מיסוי עירוני?

תפקידו של עורך דין העוסק בענייני מיסוי מוניציפאלי וארנונה הינו להכיר לעומק לא רק את הסוגים השונים של מיסוי עירוני, אלא גם את המדיניות של כל רשות, הנקבעת בצווים, בחקיקת עזר ובהחלטות הרשויות ובתי המשפט. הדבר חשוב במיוחד מפני שלא פעם מתגלות טעויות, במסגרתן הרשות גובה תשלומים שונים וגבוהים ממה שעל התושבים או בעלי העסקים בשטחן לשלם בפועל.

דוגמה בולטת לכך ניתן לראות בתשלומי ארנונה לעסקים. משרדנו נתקל לא אחת במקרים בהם רשות מסוימת גבתה מעסק סכום גבוה ממה שנגבה עבור אותו סוג עסק ברשות אחרת. הדבר נובע מסיבות שונות, אשר המרכזית שבהן היא שיטות חישוב שונות שמפעילה כל רשות ורשות לצורך קביעת תעריף הארנונה לעסקים. עורך דין מומחה לענייני מיסוי מוניציפאלי יוכל לבצע בדיקה מעמיקה של תשלומי מיסוי עירוני שונים, ובמידה והם עולים על הנדרש לייצג בהגשת השגה או ערר עליהם.

נושאים נוספים בהם מטפל עורך דין לענייני מיסוי עירוני

כפי שהסברנו לעיל, קיימים סוגים רבים של מסים, היטלים ואגרות שרשות מקומית גובה. בלא מעט מקרים של קביעת היטלי השבחה ופיתוח, או אגרות רישוי עסקים (לפי חוק רישוי עסקים), מדובר בהליכים משפטיים מורכבים, הדורשים ידע בדיני מיסוי עירוני וכן בדיני מכרזים. לכן במקרים אלה מומלץ להיעזר בייצוג של עו״ד הבקיא בענייני מיסוי. 

כך גם בענייני חובות ארנונה, ובעיקר חובות ארנונה לעסקים. לא פעם חברות מגיעות למצב של חדלות פירעון (בייחוד בימים אלה של משבר הקורונה). במקרים אלה ואחרים עשויה הרשות המקומית לבקש מבית המשפט את פירעון החובות ישירות מבעלי החברות (על-ידי כלי משפטי הקרוי ״הרמת מסך״). גם כאן יהיה מומלץ להיעזר בייצוג של עורך דין מיסים המתמחה בענייני מיסוי עירוני. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לענייני מיסוי עירוני וארנונה

לעיל הסברנו על מקרים מרכזיים בהם נדרש סיוע של עורך דין מיסוי עירוני. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, משרדנו זמין עבורכם לכל עניין. תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בענייני מיסוי עירוני וארנונה, ועוסק באופן שוטף בעניינים הנוגעים להיטלי רשויות מקומיות, רישוי עסקים, הנחה בארנונה לעסקים, פטורים מארנונה ועוד. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה